Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na 34. odsłonę cyklu filmowego Miasto movie.

Nieodzownym elementem każdego zarówno dużego, jak i mniejszego miasta, jest komunikacja.

Można na nią spojrzeć jako na specyficzną sieć służącą mieszkańcom do przemieszczania się, podróżowania, przewożenia osób i niezbędnych towarów czy wreszcie używaną do relaksu i wypoczynku.

Miasto w zasadzie przez większość czasu jest w nieustannym ruchu. Fakt ten zauważają oczywiście filmowcy, którzy osadzają akcję swoich obrazów w środkach komunikacji miejskiej czy międzymiastowej lub czyniąc z nich istotny element w ekranowej opowieści.

Mamy zatem cały bogaty katalog filmów dziejących się w pociągach, metrze, samolotach, samochodach bądź autobusach.

Nie zapominajmy też o rowerach, deskorolkach, łódkach, gondolach, rikszach oraz dorożkach.

Ilość wartościowych i udanych produkcji z tego nurtu jest naprawdę spora, a my postaramy się, w zimowej odsłonie Miasta movie, zaprezentować przekrojowo te naszym zdaniem najciekawsze.

Program na luty 2023

  • 1 lutego 2023, godz. 19.00 – „Mistrz deskorolki”, reż. Graeme Clifford, czas 100’, 1989 r.
  •  8 lutego 2023, godz. 19.00 – „Le Mans ‘66”, reż. James Mangold, czas 152’, 2019 r.
  • 15 lutego 2023, godz. 19.00 – „Green Book”, reż. Peter Farrelly, czas 130’, 2018 r. 
  • 22 lutego 2023, godz. 19.00 – „Radio na fali”, reż. Richard Curtis, czas 135’, 2009 r. 
Mistrz deskorolki

Mistrz deskorolki | Miasto Movie

Kiedy:1 lutego 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Mistrz deskorolki – kultowy film dla pokolenia nastolatków przełomu lat 80./90., z jedną z pierwszych głównych ról Christiana Slatera, będącego wówczas u progu wielkiej kariery. Brian, młody chłopak z Kalifornii, mieszka z rodzicami i adoptowanym bratem w typowym domu na amerykańskim przedmieściu. Jego ulubionym zajęciem jest jazda na deskorolce i tej pasji poświęca praktycznie cały wolny czas, doskonaląc swoje umiejętności. Problemy zaczynają się w chwili, gdy jego brat wraz ze swoją dziewczyną i jej ojcem zostają wmieszani w niebezpieczną kryminalną aferę. Konsekwencje tej sprawy dotkną także Briana, który będzie musiał wykazać się odwagą i sprytem oraz podjąć ważne życiowe decyzje. Na drugim planie w filmie pojawia się cała plejada zawodowych skaterów na czele z Tonym Hawkiem, ówczesnym mistrzem i gwiazdą tej dyscypliny. 

Le Mans 66

Le Mans ‘66 | Miasto Movie
Kiedy:  8 lutego 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Le Mans ‘66 – film w reżyserii Jamesa Mangolda (autora m.in. „Cop Land” czy „Przerwanej lekcji muzyki”) to oparta na autentycznych wydarzeniach historia dwóch mężczyzn, których połączyło wyzwanie wygrania słynnego wyścigu w Le Mans. Jednym z nich jest amerykański projektant samochodów wyścigowych Carroll Shelby (Matt Damon), wynajęty przez koncern Forda w celu skonstruowania auta zdolnego przełamać dominację firmy Ferrari. Drugi to znakomity, ale też bezkompromisowy i niełatwy we współpracy brytyjski kierowca Ken Miles (Christian Bale). Wspólnie bohaterowie postarają się dokonać niemożliwego i na stałe zapisać w historii sportów samochodowych. 

Green Book

Green Book| Miasto Movie
Kiedy: 15 lutego 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Green Book – nagrodzony trzema Oscarami (w tym dla Mahershali Aliego za najlepszą drugoplanową rolę męską) słynny film Petera Farrellego. Historia wspólnej podróży, a następnie przyjaźni dwóch mężczyzn, których z pozoru dzieli niemal wszystko: kolor skóry, status społeczny, wykształcenie czy też finanse. Jeden z nich to Dr Don Shirley – ekstrawagancki i nieszablonowy gwiazdor afroamerykańskiego jazzu. Drugi to Tony Lip, prosty chłopak z Bronksu, kierowca i ochroniarz w jednej osobie. Razem wyruszają w tyleż dochodowe, co ryzykowne tournée po głębokim południu Stanów Zjednoczonych, gdzie rasizm i uprzedzenia są wciąż na porządku dziennym. „Green Book” to ciepłe i krzepiące, a chwilami wzruszające kino, z mądrym humanistycznym przesłaniem. 

radio-na-fali

Radio na fali | Miasto Movie
Kiedy: 22 lutego 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Radio na fali – świetny komediodramat muzyczny w reżyserii Richarda Curtisa („To właśnie miłość”) z plejadą gwiazd brytyjskiego kina w obsadzie. Historia pirackiej rozgłośni radiowej działającej poza kontrolą oficjalnego systemu i nadającej swoje rockowe audycje z rybackiego kutra. Zbuntowani i niezależni radiowcy, pływający wokół Wielkiej Brytanii, zyskują coraz większą popularność wśród odbiorców, burząc jednocześnie spokój brytyjskiej cenzury i oficjalnych nadawców. „Radio na fali” to inteligentne i dowcipne kino, okraszone doskonałą ścieżką dźwiękową oraz bardzo dobrymi kreacjami całej obsady, w której prym wiodą m.in. Bill Nighy, Rhys Ifans oraz nieodżałowany Philip Seymour Hoffman.