Zdjęcie Macieja Obary, lidera zespołu Maciej Obara Quartet.

Maciej Obara Quartet “Frozen silence” 

18 października 2023, g. 19

Teatr Stary w Lublinie

Bilety: I-80 zł, II-60 zł, III-40 zł, IV-20 zł KUP BILET

Miejsca IV – scena widoczna jest tylko z pozycji stojącej

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1 

Polscy muzycy nagrywający dla ECM to elitarna grupa – było i jest ich zaledwie kilku. Ale sam fakt współpracy z legendarną wytwórnią płytową nie powinien przyćmiewać oryginalności ich muzyki. Saksofonista Maciej Obara to słowiański ogień połączony ze skandynawskim lodem, to muzyk o skali ekspresji, która porusza i porywa słuchaczy. Stałym członkiem jego kwartetu jest introwertyczny pianista Dominik Wania, subtelny malarz emocji, a obu tym dwóm żywiołom towarzyszą dwa inne: Maksymilian Mucha (kontrabas) i Bartosz Szabłowski (perkusja). Zespół zaprezentuje w Teatrze Starym premierowy materiał „Frozen Silence”. Uprzedzam: Kwartet Obary to czary!

 Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym w Lublinie

WYSTĄPIĄ:

Maciej Obara: saksofon altowy

Dominik Wania: fortepian

Max Mucha: kontrabas

Bartosz Szabłowski: perkusja

Maciej Obara Quartet to historia wieloletniej przyjaźni, wytrwałości oraz ciężkiej pracy. To również historia spotkania czterech nietuzinkowych artystów, których natychmiast połączyła wspólna wizja oraz wrażliwość muzyczna. I ta wyjątkowa muzyczna przyjaźń przetrwała, zarówno trudne początku międzynarodowej kariery, kiedy to nazwisko Obara po raz pierwszy zaczęło pojawiać się na afiszach zagranicznych festiwali, trudny etap przygotowań do sesji nagraniowych z jednym z najbardziej wymagających producentów na świecie Manfredem Eicherem, jak i również okres pandemii wraz z zakazem podróżowania między krajami, a co za tym idzie niemożnością wspólnego koncertowania. Ten ostatni, najtrudniejszy okres w historii zespołu, pokazał jednak, że kwartet łączą bardzo silne więzi, które w okresie rozłąki jedynie się wzmocniły, a muzycy ze zdwojoną motywacją i energią powrócili na międzynarodowe sceny z nową płytą dla ECM zatytułowaną „Frozen Silence”.

Bez wątpienia, kwartet Obary jest zespołem wyjątkowym, który tworzy muzykę wielowarstwową. To sojusz niezwykle indywidualnych osobowości, instrumentalistów którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Obara i Wania to „improwizatorzy o kosmicznej energii”, jak określił ich John Fordham z „The Guardian”. Wania po ukończeniu z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Muzycznej odnalazł swoją ścieżkę w muzyce jazzowej. Już od pierwszego spotkania młodych artystów w zespole Tomasza Stańki było jasne, że impulsywnego i otwartego saksofonistę oraz introwertycznego i analitycznego pianistę połączy głębokie muzyczne porozumienie. Wania dwa lata temu dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM, a jego pierwsza autorska płyta („Lonely Shadows”) w tym katalogu, jest jednocześnie pierwszym w historii solowym albumem polskiego muzyka wydanym przez monachijską wytwórnię.