lato_w_miescie_202-lublin

 LATO W MIEŚCIE

ZAPISY OD 12 CZERWCA 2023 R.

Wyjątkowe wakacyjne atrakcje oraz wiele interesujących możliwości spędzania wolnego czasu czeka na najmłodszych mieszkańców Lublina. W najbliższy poniedziałek (12 czerwca) ruszają zapisy na aktywności kolejnej edycji „Lata w mieście”.

– Serdecznie zapraszam dzieci i młodzież do skorzystania z tegorocznej oferty „Lata w mieście”. Zachęcam do tego szczególnie w tym roku, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. Na zainteresowanych czeka mnóstwo ciekawych atrakcji, które pomogą zorganizować wolny czas. Do zapisów zapraszam również nowych mieszkańców naszego miasta. Dzięki wsparciu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Pfizer Foundation kolejny raz możemy zaoferować wakacyjne aktywności także dzieciom i młodzieży z Ukrainy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Podobnie jak w ubiegłym roku, dzięki wsparciu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), z oferty będą mogli skorzystać również młodzi obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście.

– Współpraca z Miastem Lublin na rzecz pomocy uchodźcom jest dla Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej niezwykle ważna. Cieszymy się, że razem z Pfizer Foundation ponownie możemy nie tylko wspierać dzieci, które znalazły schronienie w Lublinie, ale również rodziców, poprzez zapewnienie opieki ich pociechom w czasie wakacyjnym – mówi Katarzyna Szumilak-Duda, Protection Focal Point PCPM.

Na zainteresowanych tegoroczną ofertą „Lata w mieście” czeka szeroki wybór atrakcji, m.in. półkolonie, warsztaty artystyczne i rzemieślnicze czy różnego rodzaju zajęcia sportowo-rekreacyjne. Fundacja Rozwoju Sportu, Fundacja Inicjatyw Twórczych, Klub Tańca Sportowego Ballroom, Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, Fundacja Rozwiń Skrzydła i Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA zapraszają młodych mieszkańców Lublina na półkolonie. Bogaty program wszechstronnie aktywizujący uczestników, wyjścia do ciekawych miejsc, regaty, treningi z różnych dyscyplin sportu, nauka tańca, a nawet podróż dookoła świata to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez organizatorów. Różnorodną ofertę zajęć przygotowały również lubelskie biblioteki. Na „Międzygalaktyczne wakajki z Kopernikiem” czyli cykl spotkań o kosmosie zaprasza Bioteka. „Co w puszczy piszczy” to propozycja Biblio w Lublinie. Uczestnicy poznają wiadomości i ciekawostki na temat parków narodowych w Polsce i na świecie. Natomiast Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza do letniej szkoły magii i czarodziejstwa na zajęcia inspirowane przygodami Harrego Pottera.

Do „Lata w mieście” włączyły się również działające w Lublinie instytucje kulturalne. Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” zaprasza na spotkania muzyczne połączone z tradycyjnymi grami i zabawami podwórkowymi. Dzielnicowy Domu Kultury „Węglin” przygotował dla chętnych warsztaty z elementami sztuki cyrkowej połączone z grami strategicznymi na świeżym powietrzu. Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” oferuje szereg atrakcyjnych wyjazdów, podczas których dzieci i młodzież nabędą nowe umiejętności w zakresie nauki, sztuki oraz rękodzieła tradycyjnego i artystycznego. Z kolei w programie Domu Kultury „Przyjaźni” znajdą się warsztaty plastyczne i taneczne, gry planszowe, animacje w plenerze, wycieczki krajoznawcze w okolicach Lublina oraz spacery po mieście z przewodnikiem. Wakacyjną ofertę przygotował także Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie, który zaprasza na warsztaty rzemieślnicze i artystyczne, m.in.: teatralne, taneczne, muzyczne, tworzenia własnej tkaniny, płaskorzeźby, malarstwa na szkle, linorytu czy introligatorstwa. Natomiast Centrum Kultury w Lublinie i Pracownia Sztuczka zapraszają do Rezerwatu Dzikich Dzieci, czyli jedynego w Polsce przygodowego placu zabaw prowadzonego według idei „adventure playgrounds”.

„Lato w mieście” to także różnorodna oferta zajęć rekreacyjno-sportowych. Na najmłodszych miłośników aktywnego wypoczynku czeka m.in. program bezpłatnej nauki pływania dla dzieci z klas I-III „Umiem pływać”. Miłośnicy wody mogą także wziąć udział w nauce pływania kajakiem, którą poprowadzi Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA. Natomiast Uczniowski Klub Sportowy Żegluj zaprasza na warsztaty żeglarskie połączone z wycieczkami rowerowymi oraz zajęciami bębniarskimi, kondycyjnymi i fotograficznymi. Z kolei Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego proponuje naukę prawidłowej techniki jazdy i bezpiecznego poruszania się po torach typu dirt jumping. Młodzi mieszkańcy Lublina będą mieli również okazję poznać podstawowe elementy judo podczas zajęć przygotowanych przez Uczniowski Klub Sportowy SPARTAKUS. W ofercie tegorocznej edycji „Lata w mieście” znalazły się także zajęcia gimnastyczne – Fundacja Wspierania Kultury Gimnastycznej Aktywna Przyszłość stawia na skoki i naukę właściwej techniki poruszania się na trampolinie, a na warsztaty gimnastyczno-akrobatyczne zaprasza High Life Studio. Na zainteresowanych czekają również takie atrakcje, jak: szkolenie wspinaczkowe w Klubie Wspinaczkowym Kotłownia, zajęcia z elementami siatkówki plażowej i lato na rolkach w klubie AS Lublin czy otwarty trening z koszykarzami zespołu Polski Cukier Pszczółka START Lublin. Ponadto dzieci i młodzież mogą korzystać z boisk sportowych zlokalizowanych przy lubelskich placówkach oświatowych. W okresie wakacji w 6 szkołach czynne będą również baseny.

Zapisy na „Lato w mieście” prowadzone będą od 12 czerwca bezpośrednio u organizatorów poszczególnych akcji. Zarezerwowanie udziału dla dzieci i młodzieży uchodźczej z Ukrainy będzie możliwe pod numerem telefonu +48 516 833 840 w godz. od 9.00-15.00 w języku ukraińskim. Z oferty wybranych bezpłatnych zajęć dofinansowywanych przez PCPM mogą również skorzystać dzieci i młodzież z Polski znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Zapisy prowadzone będą bezpośrednio u organizatorów aktywności do wyczerpania limitu miejsc. Koordynatorem działań na rzecz integracji dzieci i młodzieży uchodźczej jest Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja.

Pełna oferta zajęć, ich terminy, a także zasady uczestnictwa oraz wszelkie informacje organizacyjne są dostępne na stronie internetowej www.lato.lublin.eu.

 źródło:lublin.eu