Krzysztof-Globisz_(fot_Alicja_Rzepa)

Krzysztof Globisz – Człowiek Słowa 2023 – wręczenie tytułu na gali 4 sierpnia 2023 r.

Język jest prawdziwym cudem”
Wiesław Myśliwski 

Podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie od 2017 roku przyznawana jest wyjątkowa nagroda – „Człowiek Słowa”. Tegorocznym jej laureatem jest wybitny aktor – Krzysztof Globisz. Nagroda zostanie wręczona w piątkowy wieczór na głównej festiwalowej scenie w Szczebrzeszynie.


Szczebrzeska nagroda „Człowiek Słowa” została powołana dla osób, które dają nam najpiękniejszą polszczyznę. Chronią, i ratują, i pielęgnują polskie słowo. Im i ich językowi ufamy bezgranicznie. Wobec nich mamy niewymierny dług wdzięczności – tak o idei nagrody „Człowiek Słowa” piszą organizatorzy.


Tegoroczny tytuł trafia do wspaniałego artysty, dla którego język jest szczególnie ważny. Po udarze Krzysztof Globisz walczył o przywrócenie umiejętności mowy – tym samym dał świadectwo, że język to więcej niż komunikacja czy narzędzie pracy – język w pewnym sensie stanowi też o istnieniu. Dziś dzięki wielkiej determinacji i wytrwałości aktor powoli wraca na plan filmowy i do teatru.


W piątek będzie gościem specjalnym 9. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – odbierze tytuł „Człowiek Słowa 2023”.
Szczebrzeska nagroda „Człowiek Słowa” przyznawana jest od 2017 roku. Dotychczas otrzymali ją: pisarz Wiesław Myśliwski, aktorka Maja Komorowska, poetka Urszula Kozioł, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, filozof ks. prof. Michał Heller, historyk Marian Turski. W tym roku do tego grona dołączy Krzysztof Globisz.