Koncert Krystyny Prońko

 28 lutego 2024 r, g. 19:00

 Teatr Stary

Bilety w cenie: VIP – 120 zł, I – 100 zł, II – 85 zł, III – 40 zł

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Są takie piosenki, których pierwsze takty przywołują w nas wspomnienia i otwierają całe przestrzenie skojarzeń. „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Deszcz w Cisnej” czy „Papierowe ptaki” to tego rodzaju przeboje, które każdy zna i każdy jest w stanie zanucić. Ich autorka, Krystyna Prońko, wielka dama polskiego jazzu po raz pierwszy zaśpiewa je także na scenie Teatru Starego. To będzie wieczór emocji i pięknych dźwięków. Święto muzyki.

Krystyna Prońko – jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (dyplom 1979 z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego). Karierę zaczynała w rodzinnym zespole „Refleks”, w którym grali także jej bracia, a także w chórkach towarzyszących największym gwiazdom polskiej estrady lat 70., m. in. Czesławowi Niemenowi, Skaldom czy Czerwonym Gitarom. Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współpracę z Januszem Komanem i zespołem Koman Band z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV i stale występowała z Orkiestrą Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie a także z Orkiestrą Big Band Gustawa Broma. Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Opolskiego. Brała udział jako gość w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i koncertowych trasach zagranicznych w tym w USA, byłym NRD, byłej Czechosłowacji, byłego ZSSR, Szwecji.

W latach 90. była autorką audycji radiowych i telewizyjnych, z kolei latach 2000 – 2010 prowadziła klasę śpiewu na UMCS w Lublinie. Z równą łatwością śpiewa pop jak i standardy jazzowe. Na pytanie „jak by określiła tę muzykę, którą wykonuje?” – odpowiada: “Ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to styl jazzy (nie mylić z jazzem) Krystyny Prońko”. Lubi mieszać gatunki muzyczne ze sobą bo jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Wyrazem tego jest płyta „Lubię… Specjalne okazje…” wydana z okazji 50 lat pracy artystycznej w 2020 r.

W październiku 2008 otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal „GLORIA ARTIS”. W kwietniu 2015 odebrała kolejną Złotą Płytę za wspólny z artystami Hip Hop projekt pt. „Albo Inaczej”. Podczas festiwalu w Opolu w 2021 r. odsłoniła swoja gwiazdę w Opolskiej Alei Gwiazd. Najnowsza płyta artystki to „Pora Wesołych Świąt” zawiera piosenki o Świętach Bożego Narodzenia. Jej premiera miała miejsce w listopadzie 2023 r.