Plakat reklamujący występ wokalistki o pseudonimie Catself.

Koncert Catself

31 maja 2023

pub Jezuicka 4

Koncert w języku angielskim. Ale – rozwiewając ewentualne obawy – z bogatymi wprowadzeniami, czasem wręcz cytatami, już “po naszemu”. Kompozytorka i autorka testów – CATSELF – pochodzi z Lublina i po wielu drogach & zakamarkach świata obecnie przybywa do nas z Finlandii. 

Mieszkająca na co dzień w Finlandii Catself tworzy zaskakujące, ale przystępne w odbiorze utwory, które są albo opowieściami, albo obrazami, w które słuchacz jest wprowadzany jak do zaczarowanego świata. Jest tam pięknie, ale jest też trochę strachu: podczas podróży zdarza się długi przystanek, kiedy nikt nie chce zabrać na stopa, albo coś jeszcze groźniejszego. Zachwyt nad pięknem przyrody jest podszyty melancholią świadomości, że to piękno oparte jest na przemijaniu. Zawsze jednak zwycięża światło i pozytywna energia, którą publiczność zabiera ze sobą. To wszystko opowiedziane jest w inteligentny, często dowcipny sposób i zagrane – na koncertach: na gitarach i niekiedy również na fortepianie, na nagraniach: również na wielu innych instrumentach.

Catself skończyła anglistykę na UMCS, studiowała również na uniwersytecie w Joensuu w Finlandii. Skończyła również kurs na przewodnika przyrody w Finlandii. Te studia, jak również liczne podróże, przygody i praca w różnych zawodach i w kilku krajach, od nauczyciela angielskiego, poprzez pracę kelnerki w Irlandii, do opiekuna psów pociągowych na Spitsbergenie, dały jej zarówno warsztat, jak i pomysły. Debiutancki album Catself, nagrany z towarzyszeniem lubelskiego zespołu Orkiestra Świętego Mikołaja, jest ukończony i czeka na wydanie. Jednocześnie Catself pracuje nad następnym. Część jej utworów można znaleźć w serwisie Bandcamp oraz na YouTube.