Zdjęcie sceny z przedstawienia Kieleckiego Teatru Tańca pt. "Kajtuś czarodziej".

Kielecki Teatr Tańca:

 „Kajtuś Czarodziej”

3 grudnia 2023 r., g. 17:00

Sala Widowiskowa Centrum Kultury

Magiczna premiera w Centrum Kultury w Lublinie

 

Inspiracją dla powstania spektaklu „Kajtuś Czarodziej” była powieść dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka. To historia o świecie wyobraźni dziecięcej, spełnianiu marzeń, ale i o dojrzewaniu.

Akcja spektaklu osadzona jest w realiach przedwojennej Warszawy. Bohaterem jest Kajtuś – młody chłopiec, którego marzeniem jest stać się Czarodziejem. Chłopca cechuje ambicja, upór w dążeniu do celu i ciekawość świata. Marzenie spełnia się! Jednak nie zawsze w czarowaniu towarzyszy mu rozsądek. Zaczarowanie rzeczywistości ma swoje coraz większe konsekwencje. Młody Czarodziej nie chce czynić zła, wręcz przeciwnie, ale orientuje się, że brak mu doświadczenia i możliwości przewidywania konsekwencji. Za sprawą jego czarów wybuchają wielkie awantury w Warszawie. Ścigany opuszcza miasto rodzinne. Podróż przez świat jest pełna przygód — zarówno szczęśliwych, jak i trudnych. Najważniejsze, że Kajtuś uczy się, co w życiu jest wartościowe i jak mądrze ulepszać świat.

W spektaklu wykorzystano tradycyjną muzykę żydowską, co jest ukłonem w stronę narodowości Janusza Korczaka. W wyzwolonej Polsce lat 20/30 XX w. kultura polska i żydowska przenikały się i wzajemnie inspirowały.

 

Bilety na seanse dostępne są w kasie CK oraz online.