Orszak Świętego Mikołaja
4-6 grudnia 2022 r.

Pod patronatem Władz Lokalnych i Księdza Arcybiskupa Prof. Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego już po raz dziewiąty w historii Lublina w dniach 4-6 grudnia 2022 roku odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami naszego miasta.

W tych dniach będziemy wspominać postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, województwa, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Celem Orszaku jest również ukazanie prawdziwego wizerunku św. Mikołaja, współcześnie skrzywionego i obdartego z szaty sakralnej, jak również promocja misji dobrego wychowania młodego pokolenia.

Chcemy pokazać, kim naprawdę był święty biskup z Miry, słynący ze swojej wrażliwości na cierpienie i ubóstwo, ikona miłosierdzia i dobroczynności. Jako parafia p.w. św. Mikołaja – główny organizator wydarzenia chcemy pobudzić mieszkańców Lublina i Polski, a zwłaszcza dzieci i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących.

Jednym z głównych zadań Orszaku będzie spotkanie św. Mikołaja z chorymi dziećmi. Odwiedzi On m.in. dzieci w domach dziecka, małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Prof. Gębali, dzieci niepełnosprawne i niewidome oraz małych pacjentów w szpitalu chorób zakaźnych przy ul. Biernackiego.

Orszak św. Mikołaja rozpocznie się 4 grudnia, w niedzielę o godz. 14.00 na Rynku Głównym naszego miasta, na który przybędzie w karecie konnej prawdziwy Święty Mikołaj. Po uroczystym błogosławieństwie z przebranymi dziećmi, zespołami udamy się w barwnym orszaku w kierunku kościoła Św. Mikołaja. Święty Mikołaj w karecie na czele dziecięcej orkiestry dętej przybędzie na wzgórze Czwartek. Po przybyciu na wzgórze odbędzie się jarmark Św. Mikołaja, kiermasz, występy zespołów muzycznych oraz laserowa animacja.

6 grudnia, we wtorek o godz. 9.00 w barwnie przebranym autokarze Święty Mikołaj uda się z prezentami do dzieci chorych i potrzebujących. Następnie o godz. 15.00 w Centrum Spotkania Kultur w sali operowej odbędzie się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci „Św. Mikołaj Biskup o miłosiernym sercu” i :Rodzinnego Konkursu ze Świętym Mikołajem”.

W ubiegłym roku na konkurs wpłynęło 12 600 prac plastycznych od dzieci z całej Polski. W czasie tego finału wystąpi Gwiazda Orszaku zespół ARKA NOEGO, dziecięce zespoły taneczne i baletowe oraz odbędzie się aukcja obrazów, wystawa prac konkursowych oraz liczne niespodzianki.

Ramowy Program Orszaku Świętego Mikołaja
4-6 grudnia 2022 r.

4 grudnia 2022 (niedziela)

 • godz. 14:00 rozpoczęcie Orszaku na Starym Mieście – Rynek Główny miasta Lublin
 • godz. 14:30 wymarsz do kościoła Św. Mikołaja na Wzgórze Czwartek
 • godz. 14:30-15:00 barwny korowód na czele ze św. Mikołajem w karecie lub zabytkowym aucie
 • godz. 15:00 – plac przed kościołem św. Mikołaja
  – występ Gwiazdy Orszaku – Monika Kowalczyk
  – Dziecięcy Zespół – „Promyczki”
  – Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki
  – Jarmark i Kiermasz Świętego Mikołaja
  – gry i zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami
  – gry i zabawy z Ciotką Dorotką
  – Ważenie Świętego Mikołaja
  – przekazanie prezentów wszystkim dzieciom przez Świętego Mikołaja
  godz. 16:00 pokaz sztucznych ogni

5 grudnia 2022 (poniedziałek)

 • godz. 17:00 Fundacja Leny Grochowskiej, ul. Lubartowska 58 – spotkanie Świętego Mikołaja z dziećmi i rodzinami z Ukrainy
  – występ zespołu „Promyczki” z programem „Dzieci z Polski – Dzieciom z Ukrainy”

6 grudnia 2022 (wtorek)

 • godz. 9:00 wyjazd autokaru ze Świętym Mikołajem do dzieci w domach dziecka, szpitalach i domach opieki społecznej
 • godz. 15:00 – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego św. Mikołaj Biskup o miłosiernym sercu i Rodzinnego Konkursu ze Świętym Mikołajem oraz występy dziecięcych artystów:
  Zuzia Pawełczak, Zosia Sokal, Wiktoria Szczepanowska, Nina Romaszewska
 • godz. 15:30 Występ Gwiazdy Orszaku zespołu ARKA NOEGO
 • godz. 18:00 kościół św. Mikołaja – Msza Święta odpustowa w intencji całej parafii i organizatorów Orszaku Świętego Mikołaja