III Spotkanie z kulturą węgierską
2-16 października 2022
Centrum Spotkania Kultur
„III Spotkanie z kulturą węgierską” to trzecia edycja projektu artystycznego, realizowanego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie służy propagowaniu węgierskiej kultury w naszym mieście. Poprzez integrację i żywy kontakt z dziedzictwem kulturowym Węgier, umacniamy tym samym relacje między naszymi narodami oraz rolę pomostową Lublina i naszej instytucji w tym procesie.
Projekt dofinansowany w ramach Węgierskiego- Polskiego programu Współpracy Międzynarodowej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Recital Wojciecha Waleczka
2 PAŹ I 19:00 I Klub Muzyczny CSK
2 PAŹ I 19:00 I Klub Muzyczny CSK
W programie recitalu dominować będą utwory Ferenca Liszta.
Wojciech Waleczek to polski pianista, dr hab. sztuk muzycznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach to artysta znany z bezkompromisowego podejścia do sztuki wykonawczej. Urodzony w 1980 roku, od ponad dwudziestu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując recitale fortepianowe, a także koncerty symfoniczne i kameralne w 27 krajach Europy, a także w Kazachstanie, Jordanii, Palestynie, Algierii, Iranie, Iraku, Tunezji, Katarze, Japonii, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Gujanie, Surinamie, Kanadzie oraz w USA.
-wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CSK oraz na stronie bilety.spotkaniakultur.com
LITERATURA: Spotkanie literackie poświęcone promocji książki „Porwanie Europy” Sándora Máraiego
8 PAŹ I 14:30 I Kino CSK
8 PAŹ I 14:30 I Kino CSK
Wieczór literacki z udziałem Ireny Makarewicz – tłumaczki najnowszego tomu Sándora Máraiego pt. „Porwanie Europy”. Powieści Sándora Máraiego zachwycają stylem, psychologiczną przenikliwością, skupieniem na moralnych wyborach bohaterów i ich konsekwencjach. Sándor Márai w „Porwaniu Europy” stawia pytania: Czy istnieje jeszcze Europa duchowa?… Czy są tylko kraje, granice, systemy finansowe, ustroje polityczne, a z całości pozostał tylko chorobliwy nacjonalizm? W Porwaniu Europy Sándor Márai zawarł spostrzeżenia i refleksje z podróży, w którą wyruszył w 1946 roku z ojczystych Węgier do Szwajcarii, Włoch i Francji. Przemierzając po raz pierwszy po tragedii drugiej wojny światowej ulice, place i zaułki Genewy, Rzymu, Neapolu, Paryża… Zdaniem pisarza, Stary Kontynent utracił rolę przewodnika wskazującego światu wartości i kierunki rozwoju. Ta opinia będzie podstawą do rozmowy z tłumaczką powieści o wielokulturowości, pograniczu i roli takich miast jak Lublin. Rozmowę poprowadzi prof. Iwona Hofman – medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
-wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CSK oraz na stronie bilety.spotkaniakultur.com
„Rozmówki polsko-węgierskie. Wystawa plakatu Krzysztofa Duckiego”
Wernisaż: 13 PAŹ I 18:00 I Foyer Sali Operowej
Wystawa: 13 PAŹ – 3 LIS I Ciche Kąty
Wernisaż: 13 PAŹ I 18:00 I Foyer Sali Operowej
Wystawa: 13 PAŹ – 3 LIS I Ciche Kąty
Rozmówki polsko-węgierskie” – jak zauważył Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie – to seria plakatów przedstawiająca osoby szczególnie zasłużone w udzielaniu pomocy polskim uchodźcom na Węgrzech w okresie drugiej wojny światowej. Plakatom towarzyszą też historyczne fotografie oraz krótkie teksty – ich autorem jest były ambasador Polski na Węgrzech Grzegorz Łubczyk. Krzysztof Ducki to uznany artysta, prezes Węgierskiego Towarzystwa Plakatu, wykładowca na Wydziale Grafiki Katedry Komunikacji Wizualnej Budapeszteńskiego Uniwersytetu Metropolitan i długoletni współpracownika Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Wielokrotnie nagradzany w konkursie na Najlepszy Plakat Roku i na Biennale Węgierskiej Grafiki Użytkowej.
-wstęp wolny
„I WYSTAWIĄ MI ŚWIĄTYNIĘ, ABYM ZAMIESZKAŁ W POŚRÓD NICH” – SYNAGOGI WĘGIERSKICH WSPÓLNOT
wernisaż: 13 PAŹ I 18:00 I Foyer Sali Operowej
wystawa: 13 PAŹ – 3 LIS I Foyer Sali Operowej
wernisaż: 13 PAŹ I 18:00 I Foyer Sali Operowej
wystawa: 13 PAŹ – 3 LIS I Foyer Sali Operowej
Wystawa poprzez prezentację w formie plansz przedstawia sakralną architekturę węgierskich Żydów, dokonawszy wyboru z blisko liczących tysiąca lat dzieł ukazuje specyfikę gatunku, wspólnot go budujących i ich historię.
Ekspozycja prezentuje dziedzictwo synagogi począwszy od średniowiecza po czasy współczesne: synagogi przy ulicach Dohány, Rumbach i Kazinczy w Budapeszcie, XIX-wieczne budynki z kopułą oraz synagogi Lipóta Baumhorna, synagogi w Segedynie i Suboticy, a także synagogę mieszkalną na pl. Telekiego w Budapeszcie.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowane wydawnictwo w języku polskim i węgierskim.
Kurator: dr. Ágnes Ivett Oszkó.
Wernisaż zaplanowany w dniu 13 października 2022 w przestrzeni Foyer Sali Operowej otworzy obie wystawy w ramach III Spotkań z Kulturą Węgierską. Wernisażowi towarzyszyć będzie specjalna oprawa muzyczna.
Cykl filmów kinematografii węgierskiej w ramach III Spotkania z Kulturą Węgierską 2022
14-16 PAŹ 2022 | Kino CSK
Pokazy filmów węgierskich w Lublinie mają wielką tradycję. Widzowie naszego regionu będą mieli okazję zapoznać się na nowo z dorobkiem kinematografii węgierskiej.
-wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CSK oraz na stronie bilety.spotkaniakultur.com
SWOBODNE OPADANIE
PIĄTEK | 14 PAŹ | 19:00
PIĄTEK | 14 PAŹ | 19:00
„Jaką chcesz herbatę? Mamy miętową” – mamrocze starsza kobieta do apatycznego męża, z którym mieszka w zagraconym mieszkaniu. Udręczona emerytka ma dość życia u boku mrukliwego czytelnika gazetek z supermarketu. Taszczy więc wózek na zakupy na dach bloku, z którego patrzy na wieczorne niebo nad Budapesztem. Następnie skacze. W miarę jak spada, spoglądamy w kolejne okna innych mieszkań. Siedem pięter, siedem identycznie zaprojektowanych wnętrz, ale zupełnie inne światy. Siedem sytuacji, siedem różnych historii, które mimo wszystko łączą tysiące powiązań. To jakby absurdalne, trochę tajemnicze obrazy współczesnej rzeczywistości widzianej w krzywym zwierciadle.
reż. György Pálfi / Francja, Węgry, Korea Południowa 2014 / 1h 20 min
DUSZA I CIAŁO
SOBOTA | 15 PAŹ | 19:00
SOBOTA | 15 PAŹ | 19:00
Mária zaczyna pracę jako kontrolerka jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre, dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia. To oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Film najczęściej porównywany jest ze słynną „Amelią” oraz „Pokotem” Agnieszki Holland.
reż. Ildikó Enyedi / Węgry 2017 / 1h 56 mi
W ŚWIETLE DNIA
NIEDZIELA | 16 PAŹ | 18:00
NIEDZIELA | 16 PAŹ | 18:00
Rok 1943, piekło II wojny światowej. Po klęsce nad Donem sto tysięcy węgierskich żołnierzy, jako sojuszników hitlerowskich Niemiec, zostaje wysłanych na rozległe tereny sowieckiego imperium, by zaprowadzić ład na okupowanych terenach i stłumić opór ze strony partyzantów zgodnie z bezlitosną taktyką „zwalczania bandytyzmu”. Wśród nich jest kapral Istvan Semetka, którego oddział przemierza surowe, nieprzyjazne tereny, by dotrzeć do małej wioski i tam rozbić obóz. Względny spokój zburzony zostaje na skutek zasadzki, w jaką wpadają żołnierze. Debiut Dénesa Nagya oparty jest na powieści autorstwa Pála Závady.
reż. Dénes Nagy / Węgry, Francja, Łotwa, Niemcy 2020 / 1h 43 min