lekarze-dyzur

Gdzie do lekarza w nocy,
w weekend i w święta?Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Możesz poczuć się gorzej w nocy,  w weekend lub w czasie świąt. Wtedy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Gdzie zatem skorzystasz  z pomocy medycznej? Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, gdzie szukać pomocy, poza godzinami pracy POZ.


Ból brzucha wieczorem, angina w weekend


Często objawy infekcji nasilają się późnym wieczorem lub nocą. Dobrze o tym wiedzą rodzice małych dzieci, gdy w ciągu dnia maluch bawi się w najlepsze i nic nie zapowiada choroby, a nocą kaszel, ból brzucha, gorączka dają się mocno we znaki. O tak późnej porze można się udać po pomoc do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Placówki te przyjmują w dni robocze w godzinach od 18:00 do 8:00 oraz przez całą dobę w weekendy oraz inne ustawowo wolne dni od pracy. Nie obowiązuje rejonizacja, ani też nie jest potrzebne skierowanie.


W woj. lubelskim funkcjonuje 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – przypomina Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W 2022 r. w punktach tych udzielono ponad 247 tys. porad lekarskich i ponad 109 tys. porad pielęgniarskich., zaś w I półroczu 2023 r. – 134 tys. porad lekarskich i 56 tys. porad pielęgniarskich – dodaje Bartoszek.


Pomoc medyczna przez telefon


Pomoc poza godzinami pracy przychodni POZ można uzyskać dzwoniąc do Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK), pod nr telefonu 800 137 200. To bezpłatna infolinia, dostępna w dni robocze w godz. od 18:00 do 8:00 oraz przez całą dobę w weekendy i święta. Niezależnie, gdzie jesteśmy, możemy pod tym numerem telefonu uzyskać poradę lekarza, pielęgniarki lub położnej. – Po wyborze numeru 800 137 200 zgłosi się pielęgniarka, która przeprowadzi wstępny wywiad. Jeśli będziemy potrzebowali dalszej konsultacji z lekarzem, wtedy oddzwoni on na wskazany przez nas numer telefonu, który podaliśmy w wywiadzie pielęgniarskim. W trakcie rozmowy, jeśli będzie konieczne, lekarz wypisze e-receptę lub e-zwolnienie .
Poradę specjalisty poprzez kontakt z Teleplatformą Pierwszego Kontaktu uzyskamy także w języku angielskim i ukraińskim. Jest ona przygotowana również dla osób niesłyszących. – Mają one możliwość umówienia się na wideoporadę lekarską, która jest tłumaczona przez profesjonalnych tłumaczy polskiego języka migowego.


150 tys. konsultacji w TPK


W od początku bieżącego roku z konsultacji lekarskich i pielęgniarskich przez telefon w ramach TPK skorzystało niemal 150 tys. osób w skali kraju. Tylko w ubiegłym miesiącu (wrzesień br.) takich porad było prawie 13,7 tys.; w większości były to porady udzielone przez lekarzy (7,3 tys. konsultacji). Najczęściej dzwonią osoby z nagłym zachorowaniem, czasem zdarzają się też pacjenci, którym skończyły się leki i nie mogą doczekać się na otwarcie swojej placówki medycznej, w której mają lekarza rodzinnego.

 

Nagła pomoc w zagrożeniu zdrowia i życia


Jeśli nasze życie jest bezpośrednio zagrożone, wtedy wzywamy Zespół Ratownictwa Medycznego (numer alarmowy 112 lub 999) bądź udajemy się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Nie obowiązuje skierowanie i nie ma też rejonizacji. – Pamiętajmy jednak o tym, że jest to miejsce, w którym ratowane są nagłe przypadki zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta, dlatego jeśli zgłosimy się tam z błahym problemem zdrowotnym, wtedy czas oczekiwania na pomoc może być długi, ponieważ każdy pacjent przechodzi ocenę stanu zdrowia na SOR (tzw. triaż) i na tej podstawie ustala się przybliżony czas przyjęcia pacjenta.


Podczas pobytu na SOR lekarz może zlecić dodatkowe badania, ale są to wyłącznie badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby pacjent może być też skierowany do leczenia szpitalnego lub przetransportowany do innej specjalistycznej placówki.


Adresy placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych  w województwie lubelskim dostępne są na stronie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: www.nfz-lublin.pl