Solidarność z walczącą Ukrainą oraz dzieła wielkich romantyków polskich będą motywem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.  Zgodnie z wieloletnią tradycją wystąpią gwiazdy scen polskich, a dobór tekstów i utworów muzycznych uczyni ze środowych koncertów okazję do modlitwy, gdyż jak zgodnie przyznają organizatorzy cyklu wydarzeń, piękno jest szeroką drogą do Boga.
 
Festiwal liczący sobie już ponad pół wieku to pamiątka i hołd dla papieża – Polaka, który w 1987 roku odwiedził Lublin i właśnie u stóp budowanego kościoła w młodej parafii odprawił Mszę Świętą. Organizatorzy od samego początku istnienia festiwalu podążają za przesłaniem Jana Pawła II zawartym w „Liście do artystów”, w którym podkreślał jak bardzo kościół potrzebuje sztuki a czyste piękno jest drogą do Boga. Zawarł w nim cytat z Cypriana Kamila Norwida: „…bo piękno na to jest by zachwycało/ Do pracy, praca by się Zmartwychwstało ”.
 
To przesłanie jest czytelne dla rzesz lubelskiej publiczności, która od ćwierć wieku licznie uczestniczy w koncertach, wiedząc że sztuka nie jest celem samym w sobie ale ustami sław scen polskich i światowych padają ważne treści, dotyczących wiary w życiu społecznym, patriotyzmu czy pokoju. Wystąpią m.in. Alicja Węgorzewska, Olga Bończyk,  Maciej Miecznikowski, Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały /Ukraina/, Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna – Charków / Ukraina, Robert Grudzień-POLISH-UKRAINIAN STRING ENSEMBLE. W tym roku artyści i organizatorzy festiwalu wyrażają solidarność z Ukrainą, walczącą z rosyjskim najeźdźcą.
 
– Dla mnie ten wybór był oczywisty. Wzrastałem według wartości wiary, pracy i patriotyzmu polskiej wsi, naznaczonej historią Dionizego Czachowskiego bohatera powstania styczniowego oraz gen. Ryszarda Kuklińskiego. Moi rodzice i dziadkowie pochodzą z Niedabyla i Starej Wsi na Mazowszu i to oni wpoili mi te wartości. Dziś uważam za obowiązek by stanąć po stronie Ukrainy, walczącej o wspólne wartości niepodległości i wolności z wrogiem, który wielokrotnie w dziejach zagrażał także Polsce – wyjaśnia Robert Grudzień.
Lubelski festiwal wpisuje się w głos polskich artystów, którzy od początku agresji wyrażają solidarność z Ukrainą.
 
– Po raz pierwszy programy łączą polską i ukraińską kulturę a występują razem wybitni polscy i ukraińscy artyści. W całym kraju organizowane są charytatywne koncerty poparcia dla Ukraińców. Wspólnie z parafiami powstają koncerty i festiwale. Polska kultura upomina się o walczącą Ukrainę.Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość przekazujemy potrzebującym ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna a szczególnie ludzka wrażliwość – dodaje Robert Grudzień.
 
W tym roku podczas festiwalu nawiążemy również do słów Jana Pawła II wypowiedzianych na Ukrainie w 2001 roku „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu”.
 
200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
 
W tym roku koncerty będą odbywały w lipcu i sierpniu w każdą środę o 19.00 w kościele, od czerwca  będącym Sanktuarium Świętej Rodziny.  
 
Podczas koncertu 6 lipca 2022 odbędzie się również promocja wydanego albumu z okazji 25-lecia Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby 1997-2021
 
 
Zapraszamy serdecznie
 
Robert Grudzień

Podaj rękę Ukrainie. Rok Romantyzmu Polskiego


Twórcy kultury zaczęli błyskawicznie się organizować. Po rosyjskiej agresji artyści występują podczas mszy świętych o pokój i koncertów. Po raz pierwszy programy łączą polską i ukraińską kulturę a występują razem wybitni polscy i ukraińscy artyści. Sprzeciw wobec najazdu na Ukrainę słychać nie tylko w świecie polityki. Przyłączyli się do niego polscy twórcy. W całym kraju organizowane są charytatywne koncerty poparcia dla Ukraińców. Wspólnie z parafiami powstają koncerty i festiwale. Polska kultura upomina się o walczącą Ukraine. Akcja jest organizowana w ramach roku romantyzmu Polskiego. Podaj ręke Ukrainie. Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość przekazujemy potrzebującym ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna a szczególnie ludzka wrażliwość.
200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce.

W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Podaj rękę Ukrainie. Roku Romantyzmu Polskiego. Robert Grudzień projekt autorski