Dwa światy niezwykłe

Galeria 31, Filia nr 30 MBP, ul. Braci Wieniawskich 5

od 4 listopada 2022 r, godz. 17.00

Dwa światy niezwykłe

Podczas poszukiwań abstrakcyjnego piękna w naturze, czasami odkrywamy światy, których istnienia wcześniej nawet nie podejrzewaliśmy. O dwóch z nich opowiada prezentowana wystawa. Pierwszy należy do krainy przyrody nieożywionej, drugi stworzyły organizmy żywe. Pierwszy, paradoksalnie, nieodparcie kojarzy się z bogatymi w roślinność krajobrazami, drugi – to czysto abstrakcyjne obrazy, o zaskakujących zestawieniach barw. Oba zadziwiają wyszukanym rysunkiem i kolorystyką.

Pierwszy świat to dendryty – tlenki manganu lub żelaza krystalizujące z roztworu wodnego w szczelinach skalnych. W całkowicie losowym procesie fizycznym tworzą się regularne, uporządkowane formy drzewiaste. Wykorzystując te formy oraz różnorodność skał, na których powstają, można komponować niezliczone, odrealnione pejzaże. Dalekowschodnie, górskie grafiki, zachód słońca za linią lasu, drzewa pod nocnym rozgwieżdżonym niebem, gęste zarośla w szerokim kadrze – wszystko zależy jedynie od kreatywności i wyobraźni fotografa.

Drugi świat tworzą mikroskopijni artyści – bakterie żelazowe, żyjące na powierzchni wody, bogatej w związki metali. Bakterie te tworzą cienką, metaliczną folię, mieniącą się wieloma kolorami. Kolorystyka folii jest nieco psychodeliczna. W sekwencjach kolorów nie występuje w ogóle czerwień, za to dużo jest odcieni różu, magenty i purpury. Wynika to z faktu, że kolory, które widzimy, nie są efektem odbicia, ale interferencji światła. Folie są często rozpięte na resztkach roślin i wówczas stają się wypukłymi płaskorzeźbami, których krawędzie podkreślone są głęboką czernią. Tak powstałe obrazy mogą osiągać duże rozmiary, nawet do 2 metrów kwadratowych, chociaż najciekawsze są ich niewielkie fragmenty.

Bożena i Waldemar Komorowscy


Bożena i Waldemar Komorowscy to fotografowie poszukujący abstrakcyjnego piękna w naturze. Abstrakcyjnego, czyli przemawiającego do widza przede wszystkim formą, a nie warstwą znaczeniową. Formą – to znaczy kształtem, fakturą, kolorystyką, relacjami pomiędzy elementami obrazu, dynamiką. Często są to obrazy, na których nie ma żadnych rozpoznawalnych znaczeniowo elementów. Nie jest nawet łatwo domyśleć się, gdzie i w jaki sposób zostały zrobione. Czasami wywołują one u widza skojarzenia bardzo odległe od tego, co naprawdę znajdowało się w kadrze. Widzimy więc krajobrazy, postacie czy zwierzęta, mimo iż wiemy, że w rzeczywistości nie ma ich na fotografii. Ważną rolę w tworzeniu abstrakcyjnych motywów odgrywa światło, potrafiące odrealnić obraz poprzez zmianę lub eliminację kolorów, ukrycie szczegółów bądź deformację kształtów. Istotny jest także składnik graficzny fotografowanego motywu. Redukcja rzeczywistości do wyrazistego rysunku nierzadko decyduje o atrakcyjności końcowego obrazu.

Bożena i Waldemar Komorowscy opracowali własną technikę przygotowania i prezentacji fotografii. Jej głównymi elementami jest precyzyjna i szczegółowa obróbka tonalna oraz zapewnienie optymalnego kontrastu lokalnego i ostrości obrazu. W rezultacie powstają matowe, duże wydruki o maksymalnym stopniu odwzorowania szczegółów, wysokiej dynamice oraz bogactwie kolorów. Wszystkie fotografie są drukowane własnoręcznie przez autorów.


W poszukiwaniu motywów do swoich fotografii Bożena i Waldemar Komorowscy wiele podróżują w kraju i za granicą, docierając do niezwykłych środowisk przyrodniczych. Gotowe prace prezentują na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w przygotowywanych przez siebie albumach. Oboje są członkami Związku Polskich Fotografów Przyrody, aktywnie uczestnicząc w pracach stowarzyszenia i pełniąc funkcje w Zarządzie Okręgu Lubelskiego ZPFP.