Zdjęcie młodej blondwłosej kobiety w niebieskiej sukience i dłońmi zbliżonymi do siebie w okolicy piersi, stojącej przy drzewie kwitnącym na biało.

Cykl spotkań o autyzmie | 

Sztuka Wrażliwości

23, 29, 30 listopada 2022, godz. 19.00

Facebook Warsztatów Kultury

Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na cykl spotkań poruszających zagadnienia związane z psychologią, rozwojem i wychowaniem osób w spektrum autyzmu. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie relacjom społecznym, kolejne skupi się wokół wyzwań, które stoją przed dziećmi neuroatypowymi, a na końcu, wraz z Pauliną Hyncar, porozmawiamy o osobach autystycznych jako ludziach o szczególnej wrażliwości.

Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń, warsztatów, webinarów o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla osób spoza środowiska neuroatypowego, zmieniające schematy myślenia o autyzmie poprzez przedstawienie osób autystycznych jako ludzi o szczególnej wrażliwości, stanowiących integralną część naszego społeczeństwa oraz dające przestrzeń w otaczającej nas rzeczywistości dla ich neuroróżnorodności. Projekt przewiduje organizację wydarzeń artystycznych przyjaznych sensorycznie oraz integrujących i tworzących więzi pomiędzy środowiskami osób neurotypowych z osobami neuroróżnorodnymi. Cykl obejmuje również warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży autystycznej, aby wyzwolić ich potencjał twórczy z uwzględnieniem szczególnych potrzeb stymulacyjnych oraz wrażliwości sensorycznej tej grupy osób. Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla opiekunów osób autystycznych, które nauczą ich tworzenia środowiska przyjaznego sensorycznie dla ich rodzin, służącego integralnemu rozwojowi ich dzieci.

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Harmonogram spotkań

Autyzm a relacje społeczne: Spotkanie z Joanną Jakś

Dlaczego osobom w spektrum tak trudno jest się zaprzyjaźnić? Relacje społeczne są im potrzebne czy może to stereotyp? Jak je nawiązywać i czy można się tego nauczyć? Na wszystkie pytania spróbuje nam odpowiedzieć Joanna Jakś, na co dzień związana z fundacją Prodeste, gdzie pracuje z osobami w spektrum.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 23 listopada 2022, godz. 19.00

Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury

Dla kogo: dla osób w spektrum oraz wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu

Prowadzenie: Kasia Chróścik – Fundacja Nie Tylko Autyzm

 

Niegrzeczne. Historie dzieci w spektrum 

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z Jackiem Hołubem, autorem reportażu „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”. Uczestnicy porozmawiają o funkcjonowaniu w społeczeństwie osób z wyzwaniami oraz o postrzeganiu ich w społeczeństwie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy jest dla nich przestrzeń w naszym świecie oraz czy to wielka sztuka być wrażliwym na drugiego człowieka.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 29 listopada 2022, godz. 19.00

Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury

Dla kogo: dla osób pełnoletnich w spektrum oraz wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu

Prowadzenie: Kasia Chróścik – Fundacja Nie Tylko Autyzm

 

Wysokowrażliwi czy „przewrażliwieni” ? 

Zapraszamy na spotkanie z Wysoko Wrażliwą, czyli Pauliną Hycnar, autorką bloga o tej tajemniczej nazwie oraz podcastu Kącik Wrażliwości. Jej historia z blogiem rozpoczęła się, kiedy natrafiła na termin „wrażliwość przetwarzania sensorycznego” (popularnie nazywany wysoką wrażliwością) i właśnie o niej opowie podczas naszego spotkania.

Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

    • Co to jest wysokowrażliwość (HSP)?

    • Na czym polega wyjątkowość osób wysokowrażliwych?

    • Czy wysoka wrażliwość to bycie „przewrażliwioną”?

    • Czy wysoka wrażliwość może być zaletą?

    • Jak sobie radzić z przebodźcowaniem?

Informacje praktyczne:

Kiedy: 30 listopada 2022, godz. 19.00

Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury

Dla kogo: dla osób powyżej 12. roku życia w spektrum oraz wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu 

Prowadzenie: Kasia Chróścik – Fundacja Nie Tylko Autyzm