W imieniu Burmistrza Bełżyc Ireneusza Łucki
oraz Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach Andrzeja Sulenty
 serdecznie zapraszamy na


„Bełżycki Festyn Strażacki – Strażakiem Być”

który odbędzie się

17 września 2023 roku od godz. 9:30.

Spotkanie organizowane jest z okazji 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

 •   9:30  –   Zbiórka jednostek OSP na placu przed remizą OSP
 • 10:00  –  Wymarsz pododdziałów na Mszę Świętą, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Niedrzwicy Kościelnej
 • 10:30 – Msza Święta w Kościele Parafialnym w Bełżycach
 • 11:45 –  Przemarsz do Parku Miejskiego na oficjalne rozpoczęcie Festynu
 1. Powitanie gości
 2. Przedstawienie historii OSP
 3. Wręczenie medali i wyróżnień
 4. Wystąpienia okolicznościowe
 • 13:00  – Przemarsz pododdziałów na plac przed remizę OSP na dalszą część Festynu, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Niedrzwicy Kościelnej

 

ATRAKCJE:

 •  Strefa zabaw dla dzieci
 •  Konkurs rodzinny z nagrodami
 •   Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Niedrzwicy Kościelnej
 •   Koncert zespołu „Jarzębinki” z Bełżyc (m.in. stare pieśni strażackie)
 •  Zwiedzanie Izby Pożarnictwa OSP Bełżyce 

PONADTO:

 •   Stoiska gastronomiczne
 •   Bezpłatny strażacki poczęstunek
 •   Potańcówka

 


Już 17 września 2023 roku w Bełżycach odbędzie się Bełżycki Festyn Strażacki „Strażakiem Być”. Uroczystość organizowana jest z okazji 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach.

W programie uroczystości: przedstawienie historii OSP, wręczenie medali i wyróżnień oraz wystąpienia okolicznościowe. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, m.in. konkurs rodzinny z nagrodami, koncerty, zwiedzanie Izby Pożarnictwa, stoiska gastronomiczne i bezpłatny strażacki poczęstunek, a dla najmłodszych – strefa zabaw.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bełżycach jest najstarszą i jedną z najprężniej działających jednostek na terenie Gminy Bełżyce. Ma niezbędne wyposażenie do ratowania życia i mienia, prowadzi Młodzieżową Drużynę Pożarniczą dziewcząt i chłopców oraz może pochwalić się 110-letnią tradycją z wieloma sukcesami.

Uroczystości jubileuszu 110-lecia działalności OSP Bełżyce rozpoczną się 17 września 2023 roku  w kościele parafialnym mszą świętą o godz. 10:30 w intencji strażaków. Część oficjalna uroczystości odbędzie się o 12:00 w Parku Miejskim w Bełżycach, w ramach której nastąpi powitanie gości, zapoznanie z historią OSP, wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień oraz wystąpienia okolicznościowe. Zaproszenia skierowano m.in. do wojewody lubelskiego, marszałka woj. lubelskiego, starosty lubelskiego, burmistrza Bełżyc, komendanta wojewódzkiego PSP, komendanta miejskiego PSP. Następnie nastąpi przemarsz na plac przed remizę OSP przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Niedrzwicy Kościelnej.

Na placu przed remizą OSP odbędzie się „Bełżycki Festyn Strażacki – Strażakiem Być”. Na gości będą czekać stoiska gastronomiczne z bezpłatnym poczęstunkiem, strefa zabaw i konkurs rodzinny. Festyn Strażacki umili koncert zespołu „Jarzębinki” z Bełżyc, występujący z repertuarem starych pieści strażackich, a także potańcówka. Z okazji jubileuszu odlany zostanie również medal okolicznościowy.

Uczestnicy uroczystości będą mogli zwiedzić Izbę Pożarnictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach. To wyjątkowe miejsce na mapie powiatu lubelskiego – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Już dziś Izba posiada ok. 300 eksponatów, w tym wiele unikalnych przedmiotów i dokumentów o charakterze archiwalnym. Najbardziej interesującą część ekspozycji stanowią: rekwizytowe wozy konne wyposażone w sprzęt gaśniczy i pomocniczy, odrestaurowane sikawki ręczne, motopompy różnych typów i wielkości (w tym jedna z 1849 r.), hełmy z różnych okresów, toporki paradne, mundury i pasy strażackie czy sprzęt alarmowy służący do powiadamiania ludności o pożarze. W Izbie prezentowana jest też oryginalna rzeźba króla Władysława Jagiełły z 1917 roku, wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.