anselm

Anselm — pokaz przedpremierowy


12 kwietnia 2024 r, godz. 18:00 / Kino CK

premiera: 19 kwietnia, godz. 20:15 / Kino CK

Bilety dostępne są w kasie CK oraz online.
Wielki reżyser o wielkim artyście. „Anselm” to mistrzowska opowieść o jednym z najważniejszych współczesnych malarzy i rzeźbiarzy, Anselmie Kieferze,
stworzona przez legendę kina – Wima Wendersa.

Prace urodzonego w 1945 roku twórcy to wielkoformatowe obrazy, rzeźby, obiekty, książki artystyczne oraz instalacje przestrzenne, za pomocą których artysta kształtuje nowy lub dopełnia istniejący krajobraz. Jego sztuka nie pozostawia nikogo obojętnym. Jako jeden z pierwszych artystów wyciągnął na światło trudną przeszłość Niemiec i poprzez swoją sztukę konfrontował niemieckie społeczeństwo z dziedzictwem III Rzeszy.

W filmie Wima Wendersa w obiektywie kamery widzimy monumentalne przestrzenie, monumentalną sztukę i wielkie życiorysy, ale w opowieści niezmiennie na pierwszym planie jest człowiek i jego specyficzne związki z konkretnymi miejscami. Bo dla Wendersa dokument i fabuła to dwie strony tej samej monety. Choć są przeciwstawiane sobie od dekad, w istocie różni je tylko punkt wyjścia.

Portretując Kiefera reżyser przywołuje najważniejsze wydarzenia z jego życia i drogi twórczej: podróż śladami van Gogha i wyróżnione nagrodą Jeana Waltera szkice, jakie wtedy wykonał, studia w Düsseldorfie u Josepha Beuysa, performance „Pozdrowienie hitlerowskie”, które wywołało falę krytyki, wreszcie przeprowadzka do Francji, najpierw na południe, do Barjac, później do podparyskiego Croissy-Beaubourg. Wenders wplata w tę dokumentalną opowieść sceny fabularne, przywołuje archiwalne nagrania, rejestruje wypowiedzi artysty i pozwala nam kontemplować jego wspaniałe i z niczym innym nieporównywalne dzieło.