_miasto_zdrowego_seniora,

Miasto zaprasza na konferencję „Lublin – miasto zdrowego seniora”. Wydarzenie zorganizowane z myślą o najstarszych mieszkankach i mieszkańcach odbędzie się w czwartek (14 marca) w Hotelu Arche Lublin.

– Kontynuujemy pracę na rzecz rozwoju polityki senioralnej w Lublinie. Tym razem zapraszamy najstarsze mieszkanki i mieszkańców naszego miasta do udziału w konferencji poruszającej tematykę związaną z dbaniem o własne zdrowie oraz kondycję. Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję dowiedzieć się jak dbać o równowagę psychiczną, jaką stosować dietę, by cieszyć się siłą fizyczną, czy też jak podążać za nowymi technologiami medycznymi – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Konferencja skierowana jest do mieszkanek i mieszkańców Lublina w wieku senioralnym. Podczas wydarzenia specjaliści, eksperci oraz pracownicy lubelskich instytucji i organizacji działających na rzecz osób starszych podzielą się wiedzą i doświadczeniami w zakresie pracy na rzecz osób starszych. Poruszane na spotkaniu tematy będą dotyczyć, m.in.: dbania o dobrostan psychiczny i fizyczny, innowacyjnych technologii medycznych poprawiających jakość życia osób starszych oraz tworzenia przyjaznej przestrzeni domowej w życiu seniora. Dodatkowo uczestniczki i uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać z punktów konsultacyjno-informacyjnych przygotowanych przez podmioty działające w branży zdrowia, wykonać bezpłatne badania oraz zapoznać się z formami pomocy, które oferują lubelskie instytucje prowadzące działania na rzecz wsparcia osób starszych.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek (14 marca) o godz. 10.00 w Hotelu Arche Lublin przy ul. Zamojskiej 30.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza jutro, 14 marca do swojego stanowiska w ramach akcji „Lublin – miasto zdrowego seniora”.

 

Zapraszamy w czwartek, 14 marca w godzinach 10:00 – 14:00 do swojego mobilnego stanowiska. „Lublin – miasto zdrowego seniora” odbędzie się w hotelu Arche, w Lublinie przy ul. Zamojskiej 30.

 

Co oferujemy

Na stanowisku profilaktyczno-edukacyjnym Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

będzie można:

  • wykonać analizę składu ciała i omówić wyniki z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia

  • znaleźć dla siebie odpowiedni program profilaktyczny i dowiedzieć się, gdzie można z niego skorzystać

  • zapoznać się z działaniem portali Diety NFZ i Akademia NFZ

  • dowiedzieć się jak wyjechać na leczenie uzdrowiskowe na NFZ

Profilaktyka dla zdrowia

Podczas wizyty na stanowisku NFZ będzie można wykonać najważniejsze pomiary, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI oraz skład ciała. Te podstawowe pomiary już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby cywilizacyjne.

Analiza składu ciała dotyczy poziomu tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała – BMI, jest istotny, dla oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa ponad normę jest wartość BMI, tym większe ryzyko zachorowania.

– Wyniki pomiarów drukowane są na miejscu, na stoisku i można je omówić z naszym doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Wskaże on, jakie są normy poszczególnych pomiarów, doradzi, co warto zmienić w naszym życiu – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Zachęcam do odwiedzenia stoiska NFZ. Analiza składu ciała i rozmowa z naszym doradcą to doskonały punkt wyjścia to tego, żeby zacząć systematycznie dbać o swoje zdrowie i regularnie robić badania profilaktyczne – dodaje Małgorzata Bartoszek.

Programy profilaktyczne dla seniorów

Doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia pomaga znaleźć odpowiednie dla wieku, płci i stanu zdrowia programy profilaktyczne finansowane przez NFZ. Celem przesiewowych programów profilaktycznych jest zapobieganie chorobom i ich wczesne wykrywanie, nawet wtedy, kiedy nie dają jeszcze objawów.

– Na stanowisku naszego oddziału, w czasie konsultacji, doradzamy z jakiego programu profilaktycznego pacjent może i powinien skorzystać. Panie szczególnie zachęcamy do korzystania z mammografii i cytologii, wszystkim przypominamy o możliwości skorzystania z programu profilaktyki chorób układu krążenia czy kolonoskopii – mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych lubelskiego OW NFZ. Cały czas zachęcamy także do skorzystania z pakietu badań w ramach programu Profilaktyka 40 plus – dodaje dyrektor Marczewska.

Każda osoba, która odwiedzi stanowisko Lubelskiego OW NFZ w czasie akcji, będzie mogła dowiedzieć się w jakiej placówce medycznej może z danego programu profilaktycznego skorzystać i jak się do tego przygotować.

Gdzie będziemy

Mobilne stanowisko Lubelskiego OW NFZ będzie do dyspozycji pacjentów w czwartek 14 marca w hotelu Arche w Lublinie przy ul. Zamojskiej 30 w godzinach od 10 do 14 w ramach „Lublin – miasto zdrowego seniora”.

 

.