Baner_UMWWA

Absurd nie czytać
9. ogólnopolska Noc Bibliotek

7 października 2023 r.

To ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji ABCXXI, oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia.

Tegoroczne hasło brzmi „Absurd nie czytać”.

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02

godz. 18.00 – “Zwierciadła Wenecji” – prezentacja Aliny Lewickiej-Strzok

“Zwierciadła Wenecji” to subiektywna prezentacja, będąca owocem kilku podróży i wielu lektur. Obraz Wenecji takiej, jaką widzieliśmy i staraliśmy się sfotografować, ale i tej, którą poznaliśmy za pośrednictwem innych: pisarzy i malarzy. Miasto i laguna w obecnym kształcie są dziełem człowieka – dziełem inżynierii i sztuki. Wenecja przegląda się w wodzie, jak to czyniła zawsze, a istniejące 1100 lat państwo weneckie kreowało swój wizerunek, by wzbudzić dumę mieszkańców i zdumienie podróżnych. Miasto było sceną, na której odbywały się wielkie uroczystości i festyny. Nic dziwnego, że tu narodziły się doskonałe lustra, pilnie strzeżona tajemnica Republiki Weneckiej. Przepych architektury, bogactwo malarstwa, rzeźby, muzyki zachwycały tych, którzy tu przyjeżdżali: kupców, arystokratów, malarzy, pisarzy, turystów. Już w XV wieku ktoś twierdził, że o Wenecji nie można powiedzieć nic nowego, bo wszystko już powiedziano. A jednak wciąż powstają nowe teksty kultury, nawarstwiające się i pozostające w dialogu ze sobą. Istnieją dwie Wenecje, a może jest ich wiele? Realnie trwające miasto i miasto wykreowane, wyobrażone, nasycone treścią przez podróżnego, który przyjeżdża tu z zasobem wiedzy, lektur i własnych oczekiwań czy wspomnień. Czasem przewodnikami są mu autorzy bądź postacie literackie. Ruskin, Muratow, Brodski lub… inspektor Brunetti. Autorka prezentacji, Alina Lewicka-Strzok, jest filologiem.

godz. 20.00 – wieczór poetycko-muzyczny “Stare kamienie” w wykonaniu Pawła Banderskiego

Spotkanie to wokalno-instrumentalna adaptacja wierszy Józefa Czechowicza i Franciszki Arnsztajnowej w wykonaniu Pawła Banderskiego – emerytowanego muzyka wojskowego orkiestry w Szczecinie, który tworzy piosenki do wierszy poetów. W swoim dorobku ma obecnie ponad 200 piosenek. Pisze również muzykę do własnych tekstów – piosenki dziecięce oraz pieśni o charakterze religijnym.


Bioteka, Al. Racławickie 22, tel. 81 710-38-73

Bioteka Festiwal  

godz. 18.00 – „Pożeracze książek”- słona przekąska z literacką niespodzianką

godz. 18.00 – “Zostań autorem”- daj upust swojej kreatywności, stwórz świat, bohaterów, snuj własną opowieść.

godz. 18.00 – Wypisz, wymaluj książkowego bohatera – Bodypainting

godz. 20.00 – gwiazda wieczoru: koncert zespołu Poza Kadrem. Grupa powstała w Lublinie w klimacie nowej fali i post punka w składzie:

Michał Anoszczenko – autor tekstów, wokalista, Maciek Krawczyk – kompozycje, gitara,Łukasz “Dankton” Downar – bas, klawisze


Filia nr 9, ul. Krańcowa  106, tel. 81 744-17-18

godz. 18.00 – „Noc kosmicznych opowieści”

W nawiązaniu do Patrona Roku 2023 Mikołaja Kopernika, zapraszamy na rodzinną wyprawę w Kosmos. Wieczór rozpoczniemy fabularną grą 4.5 biliona kilometrów od Ziemi. Gdy już bezpiecznie powrócimy na naszą planetę, zbudujemy własne modele układu słonecznego.

Spotkanie przeznaczone dla dzieci 6+ wraz z opiekunami. Obowiązują zapisy.


Filia nr 16, ul. Kasztanowa 1, tel. 81 741-52-73

godz. 18.00 – Z ulicy na uliczkę – międzypokoleniowy sentymentalny “spacer” ulicami Lublina

Spotkanie integracyjne osób w różnym wieku. Seniorzy opowiedzą o dawnym Lublinie. Inspiracją do opowieści będą starsze i współczesne przewodniki po mieście.

Dzieciom zaproponujemy wykonanie pracy plastycznej “Moje miasto w przyszłości”.

W programie również krzyżówki, gry i zagadki.


Filia nr 26, ul. Leonarda 16, tel. 81 525-64-39

godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Agnieszką Hałas

Agnieszka Hałas jest autorką książek i opowiadań z obszaru literatury fantastycznej. W jej dorobku literackim znajduje się cykl dark fantasy “Teatr węży” oraz zbiory opowiadań “Między otchłanią a morzem” i “Po stronie mroku”. Pisarka była nominowana m.in do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.


Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5, tel. 81 741-62-36

godz. 18.00 – Lustra Boho – warsztaty kreatywne

We współpracy Fundacji 5Medium w bibliotece odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają lustro boho. Lustra będą punktem wyjścia do rozmowy o literaturze: czy w książkach szukamy odzwierciedlenia codzienności czy raczej zapomnienia i ucieczki przed nią.


Biblio, Filia 32, ul. Szaserów 13-15 , tel. 81 311-00-09

ZMIANA PROGRAMU

godz. 18.15 – Biblioteczna Gra w Absurd

Gra polega na wykrywaniu absurdów w Biblio. Przy okazji rozwiązywania zagadek uczestnicy zapoznają się z przestrzenią biblioteczną. Wydarzenie rozpocznie się o 18:15 i będzie powtarzane co godzinę (18:15, 19:15, 20:15, 21:15). Podczas każdej gry mogą wziąć udział dwie grupy.

godz. 18.30 –  spotkanie z autorką “Historyjki bez cenzury” Ewą Piotrowską-Rolą.
Wydarzenie będzie miało warsztatowy charakter. Przewidywane są liczne atrakcje i niespodzianki dla dzieci i dorosłych. Będzie możliwość zakupu książek oraz super koszulek. (Pracownicy będą wdzięczni za kliknięcie ‘wezmę udział’ w wydarzeniu na Facebooku, dzięki temu lepiej przygotują się do spotkania, by dla nikogo nie zabrakło niespodzianek)


Filia nr 34, ul. Judyma  2a, tel.  81 466-59-12

godz. 18.00 –  “Jeden dzień z życia mieszkańca Indii”

Podczas spotkania Katarzyna Poleszak opowie o Indiach, a przede wszystkim o Delhi, stolicy Indii, mieście, w którym spędziła trzy lata, będąc stypendystką indyjskiego rządu i studentką Delhi University, jak również uczennicą jednej z najlepszych tancerek Odissi w Indiach, Pratibhy Jeeny Singh. Opowieść z perspektywy mieszkańca dwudziestomilionowego miasta (i kraju o ponad miliardzie mieszkańców), który aby przeżyć w świecie o niewątpliwie bogatej i żywiołowej kulturze, musiał też nauczyć się egzystować w siatce absurdalnych przepisów i rozbuchanej biurokracji. Bo Indie to nie tylko kraj o nieprzeciętnej energii i rozwibrowanych kolorach, to także miejsce pełne kontrastów, gdzie bogactwo mieszka obok ubóstwa, a powietrze przesycone tysiącem aromatów wibruje nieustannym hałasem, gdzie dni pełne wrażeń ustępują miejsca nocom, cichym i czarnym. Pobyt w Indiach był jej marzeniem. Przedstawi, jak odnalazła się w tym wielokulturowym tyglu oraz czy jej wyobrażenia miały pokrycie w rzeczywistości.

Po spotkaniu dla chętnych malowanie henną („mehendi”) – to orientalna sztuka ozdabiania ciała henną w misterne wzory.

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311-00-02

Domówka w Bibliotece

godz. 18.00 Pokaz filmu “Moja mama gorylica” (5+)

godz. 19.00 – Turniej gier planszowych we współpracy ze sklepem internetowym granaczas.pl

– “Muzyka po zmroku” – muzyka na żywo w wykonaniu uczestników

– Warsztaty plastyczne dla dzieci

Wydarzenia współtworzone są przez uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla Nastolatków działającego przy naszej bibliotece.

Filia nr 37, ul. Bazylianówka  85, tel. 81 742-12-87

godz. 18.00 –  Bajkowa Noc Bibliotek na Bazylianówce

W programie między innymi:

– interaktywne krzyżówki o tematyce literackiej

– kalambury z postaciami z bajek

– malowanie farbami do szkła

– tworzenie fantastycznych stworów z liści i patyczków

– wspólne tworzenie opowiadania o bibliotece

-na zakończenie zapraszamy do uczestnictwa w poszukiwaniu skarbu ukrytego w bibliotece

-do dyspozycji gości będą też piłkarzyki oraz konsola X-Box

Filia nr 38, ul. Relaksowa 25, tel. 81 311 01 12

godz. 18.00 – „Absurd nie czytać”

W programie m.in. rodzinne warsztaty plastyczno-rękodzielnicze oraz akcja Bookcrossingu.

Filia nr 40, ul. Sławin 20, tel. 81 511 10 76 

godz. 18.00 – Warsztat tworzenia czytelniczych lampionów

godz. 20.00 – Noc niezwykłych opowieści, spotkanie z żywym słowem