79 rocznica likwidacji KL

79 rocznica likwidacji KL Lublin

24 lipca 2023 r, o godz. 12:00 

Muzeum MAJDANEK


24 lipca o godz. 12:00 na III polu więźniarskim odbędzie się ceremonia poświęcona 79. rocznicy likwidacji KL Lublin. Wydarzenie rozpocznie się oddaniem hołdu ofiarom Majdanka poprzez złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Kolumną Trzech Orłów.

W 1943 r. więźniowie pracujący przy jej budowie pod wodzą Albina Marii Bonieckiego i Stanisława Zelenta potajemnie umieścili w jej wnętrzu niewielkie pudełko zprochami. Od tamtej pory monument stał się pierwszym mauzoleum i pomnikiem wzniesionym ku pamięci ofiar Majdanka.

Ceremonia będzie połączona z wernisażem i oprowadzaniem kuratorskim po naszej nowej wystawie plenerowej „Tu śmierć”. Obozy III Rzeszy”. Na wystawę składają się
m.in fragmenty relacji i zdjęć historycznych. Poza tragicznymi statystykami funkcjonowania obozów ekspozycja omawia problematykę ich likwidacji i wyzwalania oraz kwestię sądzenia sprawców za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Autorki wystawy:Marta Grudzińska i Nadia Sola-Sałamacha opowiedzą o ekspozycji stanowiącej kompendium wiedzy na temat różnego typu obozów, które w latach 1933-1945tworzyły sieć terroru, prześladowania i eksterminacji osób uznanych przez nazistowskie władze za wrogów państwa i narodu niemieckiego.