akcja-erntefest

79 rocznica akcji Erntefest

3 listopada 1943 r. niemieccy funkcjonariusze SS i policji dowodzeni przez SSGruppenführera Jakoba Sporrenberga rozstrzelali na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku ponad 18 tysięcy Żydów. Przywołując pamięć o ofiarach akcji „Erntefest” (Dożynki), która była największą egzekucją w historii wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych, zapraszamy do udziału we wspólnym upamiętnieniu w 79. Rocznicę tych wstrząsających wydarzeń.


O godz. 13:00 na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, w miejscu gdzie zrealizowano operację „Erntefest”, odbędzie się uroczystość, podczas której opowiemy o wydarzeniach 3 listopada 1943 r. i przytoczymy fragmenty relacji ocalałych, którzy wspominali tamten dzień z perspektywy więźniów KL Lublin.
Wspólnie złożymy również kwiaty i symboliczne kamienie pamięci, a modlitewny hołd pomordowanym odda Symcha Keller.

Tego samego dnia o godz. 18:00 organizujemy również kolejną debatę z cyklu spotkań historyków zajmujących się tematyką Holokaustu oraz niemieckiej okupacji
podczas drugiej wojny światowej. Wydarzenia 3 i 4 listopada 1943 r. przeanalizują w szerszym kontekście historycznym specjaliści z Państwowego Muzeum na Majdanku Dariusz Libionka i Wojciech Lenarczyk. Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu online na naszym Facebooku i kanale YouTube, oraz stacjonarnie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, sala „Kieszeń Duża Sceny”, poziom +1.


Program:

  • 13:00 Ceremonia przy rowach egzekucyjnych:
    wstęp historyczny

    fragmenty poezji i relacje ocalałych

    modlitwa za pomordowanych Symcha Keller

    złożenie kwiatów i kamieni pamięci.
  • 18:00 debata historyczna z udziałem Dariusza Libionki oraz Wojciecha Lenarczykapt. Akcja „Erntefest”
 
 

Centrum Spotkania Kultur, sala „Kieszeń Duża Sceny”, poziom +1. Wydarzenie będzie transmitowane online.
Rocznicy towarzyszą lekcje muzealne oraz oprowadzanie tematyczne młodzieży licealnej pt. Więźniowie Majdanka w obliczu Zagłady