profilaktyka-raka-piersi

Lubelski Oddział Wojewódzki zaprasza na akcję pod hasłem

„Zdrowie Kobiet- Spotkaj się z Lubelskimi Amazonkami w NFZ”

 4 października 2023 r.

 Lubelski NFZ

Wydarzenie organizowane w ramach cyklu Środa z profilaktyką”, będzie poświęcone profilaktyce raka piersi.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Systematyczne badania pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Dzięki temu można nie dopuść do rozwoju choroby.
Rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.


Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na skuteczność leczenia, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.
Aktualnie w ramach programu profilaktyki raka piersi bezpłatne badanie mogą wykonać kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia, które nie miały wykonanej profilaktycznej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat. Od 1 listopada 2023 roku grupa kobiet, które będą mogły korzystać z badań w ramach programu zostanie poszerzona. Obejmie on panie od 45 do 74 roku życia.


Mammografia to najbardziej czułe i bezpieczne badanie w profilaktyce raka piersi i najlepszy sposób, by wcześnie wykryć zmiany w piersi. Polega na prześwietleniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi. Pozwala znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Trwa ono kilka minut.
Mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać w pracowni stacjonarnej (w regionie mamy ich 15) lub mobilnej (mammobus). Harmonogram postoju mammobusów w województwie lubelskim można sprawdzić na stronie internetowej Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Tylko w październiku mammobusy odwiedzą 31 miejscowości w 15 powiatach.


Warto przypomnieć, że panie, które nie kwalifikują się do programu profilaktyki raka piersi, mogą zrobić USG piersi lub mammografię na podstawie skierowania od lekarza specjalisty ginekologa lub onkologa.


Już od 1985 roku październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W związku z tym4 października, w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ odbędzie się spotkanie
z przedstawicielkami stowarzyszenia Lubelskie Amazonki. Podczas akcji, w godzinach  od 10 do 12, będzie można porozmawiać z Amazonkami na temat walki i życia z chorobą – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego OW NFZ. Panie, które doświadczyły raka piersi, zawsze podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, polegająca na systematycznym samobadaniu piersi. Podczas akcji będzie można między innymi nauczyć się samobadania na specjalnych fantomach – dodaje dyrektor Piróg.


Wydarzenie 4 października jest orgaznizowane w ramach Środy z Profilaktyką. Jest to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.


Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi oraz ekspertami z dziedziny medycyny. Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie.


Zapraszamy na wydarzenie pod hasłem „Zdrowie Kobiet – Spotkaj się z amazonkami w NFZ” już w najbliższą środę, 4 października, do Sali Obsługi Klientów Lubelskie Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ulicy Nadstawnej 2-4 w Lublinie w godzinach od 10 do 12.