grafika Akademia NFZ

Portal Akademia NFZ – tu znajdziesz informacje jak zdrowo żyć

Portal Akademia NFZ – tu znajdziesz informacje jak zdrowo żyć

Najczęstsze postanowienia noworoczne to ćwiczyć, schudnąć i zadbać o zdrowy styl życia. Z okazji świąt, urodzin, imienin i innych uroczystości życzymy sobie zdrowia. Jak sprawić żeby życzenia się spełniły, a noworoczne postanowienia nie przechodziły z roku na rok? Z pomocą przychodzi portal Akademia NFZ

Portal Akademia NFZ powstał, żeby zapewnić pacjentom kompleksową informację na temat tego jak o siebie dbać, jak korzystać z badań profilaktycznych, a także praktyczna wiedzę o tym jak poruszać się po systemie ochrony zdrowia w naszym kraju. Użytkownicy znajdą na portalu kompendium wiedzy o profilaktyce oraz prozdrowotnych nawykach i postawach.

Profilaktyka i kalendarz badań

Profilaktyka zdrowotna to nie tylko moda i odpowiedzialność. To konieczność. Dzisiaj wiemy, że na nasze zdrowie mamy wpływ my sami. Regularne badania profilaktyczne, także wtedy kiedy nie odczuwamy jeszcze objawów, pozwalają na wykrycie choroby zanim jeszcze pojawią się symptomy. To zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia.

Skąd dowiedzieć się z jakich badań i kiedy warto skorzystać? Portal Akademia NFZ udostępnia interaktywny kalendarz – https://akademia.nfz.gov.pl/ . Po zaznaczeniu płci i wskazaniu suwakiem wieku, otrzymujemy listę badań i konsultacji, które warto w tym konkretnym przypadku wykonać.

 

W przykładowym przypadku aplikacja wskaże, o jakich badaniach profilaktycznych powinna pamiętać kobieta w wieku 55 lat, takich jak cytologia, mammografia, kolonoskopia czy badanie znamion. Zasugeruje programy profilaktyczne, w których może wziąć udział w zależności od swojego stanu zdrowia i stylu życia, jak profilaktyka chorób odtytoniowych czy program profilaktyki gruźlicy. Kalendarz badań przypomni też o samobadaniu piersi, wizycie u stomatologa i ginekologa oraz o szczepieniach ochronnych.

Multimedia w Akademii

Na portalu akademia NFZ znajdziemy także materiały multimedialne https://akademia.nfz.gov.pl/multimedia/ , które oferują sprawdzone i praktyczne informacje dla pacjentów.

 

Pacjent może posłuchać podcastów, obejrzeć filmy edukacyjne czy poczytać na temat profilaktyki, postępowania w różnych schorzeniach, systemu chrony zdrowia w naszym kraju oraz praw pacjenta. Może też poznać działanie i pobrać aplikacje NFZ – Moje IKP i Moje FIZJO PLUS

 

multimedia

Akademia dla najmłodszych

Zakładka Dla dzieci https://akademia.nfz.gov.pl/dla-dzieci/ to ukłon w stronę najmłodszych klientów Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiemy jak ważne jest wpajanie i nauka zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat. Przygotowane na portalu Akademia NFZ materiały do edukacji przez zabawę mogą być cennym wsparciem dla rodziców i opiekunów.

Z sekcji dla dzieci możemy pobrać i wydrukować atrakcyjne graficznie kolorowanki, labirynty, gry memory czy dzienniczek mycia zębów, możemy nawet grać z dziećmi w quizy on line – mówi Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Inne materiały, takie jak e-booki „Wspólne gotowanie z dziećmi” czy „Atlas ćwiczeń dla dzieci i młodzieży” mogą być inspiracją dla wspólnego, wartościowego spędzania czasu z dziećmi – dodaje Musiatowicz.

 

 

dlanajmlodszych

Profilaktyka i Promocja Zdrowia w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego NFZ

W Sali Obsługi Klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ od listopada 2021 roku działa stanowisko doradcy do spraw profilaktyki i promocji zdrowia. W 2023 roku z takiej konsultacji skorzystało blisko 3000 osób. Ponad 2700 skorzystało na miejscu z profilaktycznych pomiarów i analizy składu ciała. Doradca udzielił też ponad 14 i pół tysiąca porad i informacji na temat programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Widzimy, że Polacy chcą być zdrowi i mają świadomość, że aby zachować zdrowie warto robić badania profilaktyczne. Świadczy o tym ilość klientów, którzy odwiedzają doradcę ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Najczęściej z konsultacji korzystają kobiety w wieku 56-75. Te panie bardzo często są także zainteresowane naszymi portalami i aplikacjami. Portal Akademia NFZ cieszy się wśród naszych klientek dużą popularnością. Doradca pokazuje dokładnie jak działa, jak z niego korzystać i jak na Akademii NFZ znaleźć potrzebne informacje.

Portal Akademia NFZ działa w obecnej formie od 14 listopada 2022 roku. Jest na bieżąco aktualizowany i rozbudowywany o nowe funkcjonalności.