Dołącz do grona Wolontariuszy Medialnych!

Grafika składa się z rezonującej błękitnej linii symbolizującej dźwięk, która do jednego poziomu wypełniona jest różowym kolorem. Pod spodem błękitny napis z nazwą akcji. Tło granatowe. W prawym dolnym rogu logo organizatorów.

Dołącz do grona Wolontariuszy Medialnych!

Już dziś rusza nabór do programu Wolontariatu Medialnego! Lubelskie letnie festiwale, organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie, nie mogą obyć się bez wolontariuszy! Interesuje Cię opowiadanie o kulturze za pomocą fotografii, dźwięku lub mediów społecznościowych? Program Wolontariat Medialny daje niepowtarzalną okazję zdobycia praktycznych umiejętności w tych obszarach. Zgłoś się i twórz cztery największe festiwale kulturalne w Lublinie!

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do współpracy osoby powyżej 16. roku życia. Celem grupy Medialnych Wolontariuszy Festiwalowych będzie wsparcie medialne i promocyjne czterech festiwali organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie: Noc Kultury (4/5 czerwca 2022), Wschód Kultury – Inne Brzmienia (7-10 lipca 2022), Carnaval Sztukmistrzów (28-31 lipca 2022) oraz Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (19-21 sierpnia 2022).

Jako wolontariusze medialni uczestnicy będą pracować w jednej z trzech wybranych przez siebie grup:

1) Grupa „Fotografia eventowa” Jak być fotografem-reportażystą, nie zwracać na siebie uwagi, a jednocześnie znajdować się cały czas w centrum wydarzenia? Opiekunem grupy będzie Ignacy Tokarczyk (https://www.instagram.com/ignacytokarczyk);

2) Grupa „Festiwalowe social media”Jak skutecznie wykorzystywać Facebook i Instagram do promocji wydarzenia kulturalnego? Opiekunem grupy będzie Agata Wiatr
(https://www.instagram.com/wiatr.agata/);

3) Grupa „Reportaż dźwiękowy”– Jak ciekawie opowiadać o otaczającym nas świecie za pomocą dźwięków? Opiekunami grupy będą Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Bartosz Panek, Magdalena Świerczyńska-Dolot | Fundacja @Fundacja Audionomia.

Co zyskasz: Warsztaty Kultury w Lublinie zapewniają cykl szkoleniowy pod okiem doświadczonych trenerów oraz wsparcie opiekunów w trakcie festiwali. Wolontariusze lubelskich festiwali, będą mieli okazję być w samym środku największych wydarzeń kulturalnych w mieście. Zdobędą nowe kompetencje medialne i cyfrowe, rozwiną pasje, nauczą się pracy w grupie oraz poznają nowych ludzi. Uczestnicy podpiszą porozumienie o wolontariacie i dostaną zaświadczenie o jego odbyciu. Udział może być zaliczony na poczet praktyk studenckich.

Od przyszłych medialnych wolontariuszy Warsztaty Kultury w Lublinie wymagają aktywnego udziału w cyklu warsztatowym (maj/czerwiec 2022) oraz pełnej dyspozycyjności czasowej w trakcie festiwali. Wolontariat podczas trwania festiwali często wiąże się z koniecznością pracy w godzinach wieczornych/nocnych.

Informacje praktyczne

Kiedy: maj/czerwiec 2022 (cykl przygotowawczy) oraz pełna dyspozycyjność czasowa w trakcie festiwali: (4/5 czerwca 2022, 7-10 lipca 2022, 28-31 lipca 2022 oraz 19-21 sierpnia 2022)

Gdzie: szkolenia będą odbywać się stacjonarnie w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7. Festiwale organizowane są w przestrzeni całego Startego Miasta w Lublinie.

Kogo szukamy: osoby w wieku 16+ zainteresowane kulturą oraz współtworzeniem obsługi medialnej dużych wydarzeń kulturalnych, posiadające aparaty fotograficzne/smartfony z dobrym aparatem oraz potrafiące z nich korzystać. Medialny Wolontariusz powinien być otwarty, pewny siebie, komunikatywny, nie bojący się kontaktów z publicznością. Warsztaty Kultury szukają osób zainteresowanych mediami i mających umiejętności z zakresu fotografii, filmowania, nagrywania/montażu dźwięku i obsługi social mediów.

Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy. Przesłanie wypełnionego formularza nie jest równoznaczne z przyjęciem na wolontariat. Warsztaty Kultury rezerwują sobie prawo do wyboru ostatecznych uczestników na podstawie odpowiedzi udzielonych w formularzu. Podczas wypełniania formularza uważnie określcie swoją dyspozycyjność przed festiwalami i w trakcie nich.
Rekrutacja trwa od 19 kwietnia do 6 maja 2022 roku. Zakwalifikowanie się do projektu zostanie potwierdzone do 11 maja 2022.

Liczba miejsc ograniczona. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Dodatkowo, w ramach Warsztatu Medialabowego Warsztatów Kultury w Lublinie rusza nowy cykl spotkań Dźwiękownia, poświęcony dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach. Czy można usłyszeć ciszę? Skąd bierze się dźwięk? Czy ludzie rzeczywiście słyszą tylko to, co chcą?

Podczas spotkań uczestnicy pochylą się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym, kulturowym i społecznym. Wraz z zaproszonymi ekspertami porozmawiają o różnych praktykach oraz przestrzeniach dźwiękowych i muzycznych, słuchaniu i słyszeniu jako sposobie na poznawanie i doświadczanie świata oraz o emisji, reżyserii i słyszalności dźwięków zapośredniczonych przez różne media.

W tym roku zaplanowanych jest 6 spotkań, które będą się odbywać cyklicznie raz w miesiącu. Każde z nich poświęcone zostanie innemu zagadnieniu – od tego jak odbieramy i emitujemy dźwięk, przez to jak go poszukujemy, a w końcu jak go przetwarzamy. Zagadnienia te rozpatrywać będą specjaliści z różnych dźwiękowych światów: artyści, audiolodzy i audiofile, reżyserzy i reporterzy, foniatrzy i lektorzy, ludzie nauki i dziennikarze. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na usłyszenie ciekawego wielogłosu i zmianę perspektywy rozumienia otaczających nas zjawisk.

Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty, koncerty i spacery dźwiękowe.

Cykl Dźwiękownia został przygotowany przez Warsztaty Kultury we współpracy z Katedrą Teorii Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Dźwiękownia | Między uchem a dźwiękiem

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu Dźwiękownia. W sobotę, 23 kwietnia, gośćmi Warsztatów Kultury będą dr Marek Zadrożniak (laryngolog i foniatra) oraz Wacław Zimpel (kompozytor i multiinstrumentalista), którzy podyskutują o tym, jak funkcjonuje ludzki słuch.

Cykl spotkań Dźwiękowni rozpoczną rozważania nad anatomią i fizjologią słuchu oraz fenomenem muzyczności dźwięku. Wspólnie z foniatrą i laryngologiem, Markiem Zadrożniakiem, uczestnicy wejdą do wnętrza ucha, żeby sprawdzić, jak ono pracuje i co to znaczy słyszeć. Wacław Zimpel będzie z kolei przewodnikiem w przestrzeni dźwięków muzyki i słuchu muzycznego. Po krótkiej prezentacji czołowych dla własnej profesji zagadnień, zaproszeni goście wezmą udział w dyskusji, w której główną rolę będzie odgrywał dźwięk. Nieważne czy jesteście zapalonymi audiofilami, muzykami, audiologami, a może dźwiękowymi naukowcami – z tego spotkania na pewno wyniesiecie coś dla siebie!

Po spotkaniu odbędzie się koncert Wacława Zimpla.

Informacje praktyczne
Kiedy:
sobota, 23 kwietnia, godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro oraz online na Facebooku Warsztatów Kultury
Goście: dr n. med. Marek Zadrożniak (laryngolog i foniatra) oraz Wacław Zimpel (kompozytor i multiinstrumentalista)

Działanie towarzyszące: Strefa Innych Brzmień | Wacław Zimpel solo, godz. 19.00

Wstęp wolny

Cykl Dźwiękownia został przygotowany przez Warsztaty Kultury we współpracy z Katedrą Teorii Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Strefa Innych Brzmień | Koncert Wacław Zimpel solo

Polski klarnecista i kompozytor z powodzeniem funkcjonujący zarówno na rodzimej, jak i światowej scenie improwizatorów. Od początku kariery towarzyszą mu pozytywne recenzje w polskich i zagranicznych mediach oraz prestiżowe wyróżnienia, w tym m.in. Paszport Polityki. W swoich poszukiwaniach nie boi się wyzwań i nieustannie stawia sobie nowe. Świadczą o tym jego liczne i różnorodne, międzynarodowe projekty, które sięgają m.in. do muzycznych tradycji Indii, Japonii czy Maroko. New York Times nazwał Zimpla „muzycznym kameleonem”. Poza udzielaniem się w różnych zespołach i korporacjach, stałym elementem działalności artysty są jego znakomite, solowe występy, w których łączy tradycje jazzu, awangardy, muzyki eksperymentalnej i elektronicznej.

Kiedy: 23 kwietnia, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Wstęp wolny