Jak zażywać witaminę D3? Poradnik dla początkujących
Niedobór witaminy D3 to poważna sprawa, która może pociągać za sobą nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Niestety, większość Polaków zmaga się z awitaminozą spowodowaną brakiem słońca. Jak uzupełnić niski poziom witaminy D3? Sprawdź, które preparaty są skuteczne i poznaj najważniejsze zasady poprawnej suplementacji.
W jaki sposób witamina D3 wpływa na nasze zdrowie?
Witamina D3 działa plejotropowo – wspiera wiele powiązanych ze sobą układów. Cholekalcyferol wpływa zdrowe na kości oraz odpowiada za mineralizację zębów. Związek pozyskiwany za pośrednictwem syntezy skórnej wykazuje pozytywny wpływ na układ immunologiczny. Odpowiedni poziom witaminy D3 we krwi może zapobiegać rozwojowi infekcji wirusowych, bakteryjnych oraz chorób cywilizacyjnych. Regularna suplementacja słonecznego związku minimalizuje ryzyko zapadalności na:
- niektóre nowotwory, np. raka piersi, okrężnicy lub prostaty,
- cukrzycę typu II oraz insulinooporność,
- chorobę Hashimoto,
- depresję,
- otyłość.
Suplementy diety mogą zapobiegać rozwijaniu się groźnych chorób. Witamina D3 w kroplach, tabletkach lub sprayu to niewielka inwestycja, która stanowi potężne wsparcie dla organizmu.
Zażywanie suplementów diety z witaminą D3 – który preparat jest najlepszy?
Osoby rozważające rozpoczęcie suplementacji często zadają sobie pytanie, jaka forma specyfiku z witaminą D3 jest najlepiej przyswajalna. Okazuje się, że każdy produkt może mieć pewne wady i zalety, jednak głównym czynnikiem, który powinien wpływać na podjęcie decyzji zakupowej, jest skład suplementu diety – im mniej wypełniaczy znajduje się na ulotce, tym lepsza wchłanialność specyfiku. Witamina D3 w kroplach jest przyswajana przez organizm w błyskawicznym tempie, ponieważ jej wchłanianie rozpoczyna się już w jamie ustnej. Produkt w formie tabletek potrzebuje nieco więcej czasu na przyswojenie przez organizm, jednak wiele ludzi preferuje taką formę suplementacji.
Wskazówki dla osób zmagających się z niedoborem witaminy D3
Główne źródła witaminy D3 to synteza skórna, dieta oraz suplementy. Czerpanie witamin wprost ze słońca wydaje się naturalnym i najlepszym sposobem pozyskiwania dobroczynnego związku, jednak niewystarczająca liczba słonecznych dni, stosowanie kremów z filtrem i ograniczony czas ekspozycji sprawiają, że nie jesteśmy w stanie pobierać wystarczającej dawki witaminy D3 za pośrednictwem syntezy skórnej. Nawet najlepiej zbilansowana dieta zaspokoi zaledwie 20% zapotrzebowania na cholekalcyferol, dlatego najlepszym źródłem słonecznego związku są suplementy. Witamina D3 w kroplach lub tabletkach może w pełni pokryć sugerowaną dzienną normę. Cholekalcyferol rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego należy przyjmować go razem z posiłkami zawierającymi olej, masło lub inne źródło tłuszczu.
Naturalne źródła witaminy D3
Witamina D3 jest obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Można ją znaleźć między innymi w:
- rybach,
- serze,
- mleku
- jajach,
- maśle,
- zbożach,
- produktach pełnoziarnistych.
Spożywanie produktów zawierających witaminę D3 pomoże w uzupełnieniu niedoboru, jednak najlepsze skutki przyniesie połączenie dobrze zbilansowanej diety, specjalistycznych suplementów oraz codziennej ekspozycji na słońce.