zaulek_ksiazki

 

“Zaułek Książki”

 – cykl wydarzeń

W “Zaułku Książki”, przy kawie i herbacie, rozmawiamy o literaturze, dzielimy się swoją twórczością i lubimy dobrze ugościć ulubionych pisarzy. “Ulica Krótka” zaprasza do udziału w swoim wiosennym projekcie czytelników, autorów i amatorów próbujących sił w pisaniu.

“Zaułek Książki” to projekt młodej lubelskiej organizacji, “Ulicy Krótkiej”. Pomysłodawcy cyklu wydarzeń, ze wsparciem Wydawnictwa Czarnego, zapraszają Lublinian do udziału w spotkaniach literackich. Pierwsze z nich startują już w drugiej połowie kwietnia.

Wydarzenia mają stać się punktem styku dla głosów doświadczonych pisarzy, początkujących autorów i zwykłych bibliofilów. “Kto może zostać pisarzem?”, “Czy od pierwszego słowa książki daleko jeszcze do jej wydania?” i “Jak wygląda pisanie książki od kulis?” – to tylko niektóre z poruszanych na spotkaniach tematów. Nie zabraknie także luźnych rozmów o tym, jak to się dzieje, że tak lubimy czytać, szlifowania warsztatu literackiego oraz dzielenia się własną twórczością w kameralnych gronie.

Pełen harmonogram “Zaułku Książki” poniżej:
– spotkania z autorami Wydawnictwa Czarnego w Domu Słów (ul. Królewska 17, Lublin) – wydarzenia tłumaczone na polski język migowy

  • 19 kwietnia, godz. 17:00 – Jerzy Haszczyński – Rzeźnia numer jeden

W kwietniu zaprosimy Was w podróż za zachodnią granicę kraju, razem z książką „Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec” Jerzego Haszczyńskiego. W jakim stanie jest obecnie niemieckie społeczeństwo? Czy rzeczywiście Niemcy są tak otwarci i nowocześni, jak przyjęło się uważać? Razem z autorem odwiedzimy zarówno prowincje, jak i wielkie aglomeracje. Odnajdziemy miejsca, gdzie ścierają się ze sobą wschód i zachód, a tolerancja zdaje się być jedynie chwytliwym sloganem. Wizerunek Niemiec upadnie na rzecz obrazu nowego, nakreślonego z chirurgiczną – lub też reporterską – precyzją.

  • 10 maja, godz. 17:00 – Łukasz Drozda, autor książki „Dziury w ziemi

“Temat czai się za rogiem”, albo “leży na ulicy” – mówią reportażyści. Betonoza. Mikrometraże. Zamknięte, odizolowane od reszty świata, osiedla. Enklawy zieleni niszczone, by zrobić miejsce pod osiedla mieszkaniowe. Horrendalne ceny wynajmu mieszkań. Jednym słowem… patodeweloperka, która otacza każdego z nas, stała się tematem głównym książki “Dziury w ziemi” Łukasza Drozdy. Podczas majowego spotkania dowiemy się, jak powszechny problem może stać się punktem wyjścia dla bestselleru. Razem z autorem odwiedzimy zarówno wielkie miasta, jak i mniejsze miejscowości, by zobaczyć na własne oczy, jak opowiadać wielki problem zwykłymi historiami.

  • 14 czerwca, godz. 18:00 – Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski, autorzy książki „Ptaki krzyczą nieustannie”

Wykształcony i inteligentny pasjonat ornitologii w czasie wojny staje się potworem. Po 1945 Günther Niethammer ani słowem nie wspomina już o tym, co działo się za drutami kolczastymi Auschwitz, którego był strażnikiem… Jak to możliwe, że człowiek okazujący tak dużą wrażliwość ukochanym ptakom, był zdolny do współudziału w ludobójstwie? „Ptaki krzyczą nieustannie” Beaty Dżon-Ozimek i Michała Olszewskiego to dowód na to, że prawda historyczna może stać się doskonałym materiałem książkę, która mówi o tym, co ponadczasowe – odpowiedzialności. Jak wygląda praca nad literaturą biograficzną? Skąd czerpie się informacje i historie? Na te pytania odpowiedzi poszukamy razem z autorami książki podczas czerwcowego spotkania „Zaułku Książki”.

A wkrótce także:
– krótki bookish speed-dating w Kawiarni Między Słowami (ul. Rybna 4, Lublin)

  • 27 kwietnia od godziny 18:00:

Hej, jakie książki lubisz? W “Zaułku Książki” porozmawiasz o pierwszych literackich miłościach, wzruszeniach i zachwytach. O tym, jak autorzy sprawiają, że nie umiemy odłożyć książki na półkę, zarywamy noce i dnie, podążając za przygodami naszych ulubionych i znienawidzonych bohaterów. Weź udział w naszym bookish speed-datingu i poznaj swoje literackie bratnie dusze. Będziemy dzielić się opiniami o książkach i świętować rozpoczęcie naszego nowego “krótkiego” projektu przy pysznej kawce lub herbatce w najbardziej literackiej kawiarni Lublina, Między Słowami.
– krótkie warsztaty literackie w przestrzeni młodzieżowej Hej! (ul. Peowiaków 11, Lublin) – 18 maja od godziny 18:00
To nie są warsztaty dla przyszłych pisarzy. Czy tworzysz, czy nie, musisz pamiętać, że każdy człowiek nosi w sobie przynajmniej jedną historię na książkę. Tylko jak ją wydobyć? Spotkajmy się w Hej! na warsztatach literackich. Wyciągnij długopis i notes, a potem daj kreatywności wypłynąć. A my, po krótce, powiemy Ci, co robić z nią dalej.
– (nie)krótki wieczorek autorski w Kawiarnii Między Słowami (ul. Rybna 4, Lublin)

  • 15 czerwca od godziny 18:00

Poeci, eseiści, bajkopisarze, literaci, reportażyści i autorzy piosenek – to wydarzenie jest dla Was. Najwyższa pora wygrzebać twórczość z szafy i dać innym się nią zachwycić. Zapraszamy na (nie)krótki wieczorek literacki, gdzie do późnego wieczora, przy kawie i herbacie, będziemy dyskutować nad własnymi tekstami w kameralnym gronie