Plakat reklamujący spotkanie w Piwnicy pod Fortuną, poświęcone tematyce sławnych kobiet urodzonych w średniowieczu.

8 niezwykłych lubelskich kobiety. Dzień Kobiet w Piwnicy pod Fortuną 

8 marca 2023 (środa), godz. 16.00 – 17.30

Piwnica pod Fortuną, Rynek 8

Mówi się, że w XVI-XVII wieku kobiety nie miały wielu praw, przez co rzadko zapisywały się na kartach historii. Nie jest to do końca prawdą. Podczas warsztatów kreatywnego pisania w Piwnicy pod Fortuną uczestniczki poznają losy ośmiu kobiet z Lublina, których życie (lub śmierć) pamiętamy do dziś. Dzień Kobiet jest idealną okazją, aby przypomnieć ich losy. 

Kobieta, która przypadkowo spowodowała pożar miasta i ta, którą spalono na stosie, ta, którą porwano z miłości i ta, która wydała swój pamiętnik z nie zawsze szczęśliwego pożycia małżeńskiego – to niektóre z bohaterek. Ich życiorysy są niepełne, skupione wokół pewnej roli lub wydarzenia. Co myślały i czuły? Co motywowało je do działania? Czy podobałby się im sposób, w jaki są dziś przedstawiane lub to, że historia zdaje się o nich zapominać?

Podczas warsztatów w Piwnicy pod Fortuną 8 współczesnych kobiet ze strzępków dostępnych materiałów stworzą opowieści inspirowane historiami wybranych lublinianek staropolskich. Warsztaty poprowadzi Magdalena Kusa.

Linki: 

Wydarzenie w kalendarium Ośrodka: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/dzien-kobiet-w-piwnicy-pod-fortuna/

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/LHSCqq6w

Bilety wstępu: https://bilety.teatrnn.pl/