Wystawa o generale Maczku w Lublinie od 2.VII.

zdjęcie przedstawia grupę żołnierzy idących przed siebie. Po lewej stronie widać budynek, a z tyłu wieżę przy której stoją czołgi.

Muzeum Narodowe w Lublinie oraz

Muzeum Historii Polski

2 lipca 2021r., o godz. 12.00

zapraszają na otwarcie wystawy

„Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”

Multimedialna wystawa plenerowa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie będzie dostępna dla zwiedzających na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

Narracja wystawy prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów przed I wojną światową i awansu na polu bitwy w 1919 roku, przez kampanię wrześniową w 1939 roku, w której 10. Brygada Kawalerii pod dowództwem Stanisława Maczka osłaniała przed Niemcami Armię „Kraków”, ewakuację przez Węgry i Francję na Wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 roku, podczas których 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości Francji, Belgii i Holandii. Na końcu poznajemy powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, zdecydowała się wrócić do ojczyzny.

Wystawa dostępna będzie do 2 sierpnia 2021r.