Wystawa Moniki Sosnowskiej w Galerii Labirynt 29.V

 

Wystawa Moniki Sosnowskiej w Galerii Labirynt

otwieramy-labirynt

30 maja Labirynt zostanie otwarty dla publiczności. Będzie można wreszcie zobaczyć wystawę Moniki Sosnowskiej, która przyjechała do Lublina w połowie marca. Zaplanowane na 20 marca otwarcie wystawy odwołano z powodu pandemii i praca została odizolowana od publiczności na ponad 2 miesiące.

Wystawa będzie nietypowa, ponieważ będzie można ją oglądać od soboty 30 maja na żywo
w Galerii Labirynt oraz w piątek 29 maja na YouTube. Galeria zaprasza na streaming performansu, który zaprezentują tancerze związani z Lubelskim Teatrem Tańca.

Fasada” Moniki Sosnowskiej jest ważącą około półtorej tony repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60 (będącego siedzibą FGF), którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom; skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym dokładnie zaplanowanym procesie „przemocy" wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy, używane były maszyny budowlane służące zazwyczaj do konstruowania, nie destruowania. W wyniku tych konsekwentnych, niszczycielskich działań regularny geometryczny prostokąt o wymiarach 8x10 m z geometrycznymi, rytmicznymi podziałami, przeistoczył się w organiczną formę o dramatycznie skręconym kształcie, nieużyteczną, pozbawioną pierwotnej funkcji. Zwisając spod sufitu, przypomina ogromną koronkę, którą obdarzony potężną siłą gigant skręcił jednym ruchem pod wpływem nagłego kaprysu. Kurtynowa fasada nie miała funkcji konstrukcyjnej stanowiła jedynie funkcję osłonową i reprezentacyjną budynków. Została, więc „ukarana” za swą fasadowość, za udawanie solidnej budzącej zaufanie konstrukcji.

Fasada” to pierwsza wystawa artystki w Lublinie i jednocześnie pierwsza prezentacja tej pracy w Polsce. Wystawiana była dotychczas na wystawach: Regional Modernities w ACCA, Melbourne (2013), Architectonisation w The Serralves Museum of Contemporary Art, Porto (2015), podczas Sharjah Biennale 13, Dubaj (2017).

Otwarcie wystawy dla publiczności poprzedzą działania performatywne Mikołaja Karczewskiego, Beaty Mysiak i Anny Żak – tancerzy związanych z Lubelskim Teatrem Tańca. Performerzy będą wykorzystywać swoje ciała do podjęcia dialogu
z monumentalną rzeźbą Sosnowskiej. Performensy będą streamowane na kanale YouTube Galerii Labirynt w piątek 29 maja 2020 o godz. 18.00.

29 maja 2020 godz. 18.00 - Mikołaj Karczewski, Beata Mysiak, Anna Żak; działania performatywne na wystawie „Fasada” - transmisja online

Od 30 maja 2020 wystawa „Fasada” Moniki Sosnowskiej otwarta dla publiczności
czynna w dniach wt.–niedz., godz. 12.00–19.00

Bilety dostępne na: labirynt.com/bilety/

Kurator: Waldemar Tatarczuk