Plakat w Skansenie Polskim – inauguracja wystawy 02.VII.

zdjęcie przedstawia haftowane kwiaty z również haftowanymi napisami z ramką wokół.

PLAKAT W SKANSENIE POLSKIM – inauguracja wystawy

02 lipca 2021 r., godz. 13:30

Muzeum Wsi Lubelskiej – szkoła z Bobrownik

Część historii 25 najpiękniejszych parków etnograficznych w Polsce zapisana na arkuszu papieru – plakacie zawita do Muzeum Wsi Lubelskiej. Wystawa „Plakat w Skansenie Polskim” będzie miała swoją inaugurację już w najbliższy piątek.

Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty towarzyszące muzealnym wystawom, wernisażom, otwarciom muzeów oraz imprezom plenerowym. Jest to zbiór prac artystów-grafików pracujących lub współpracujących z muzeami na wolnym powietrzu. Często są to bardzo znane nazwiska doceniane na całym świecie, a obok nich pojawiają się równie zdolni artyści tworzący dla pojedynczych jednostek muzealnych.

Będzie można zobaczyć prace: Henryka Rogozińskiego, Sławomira Chudzika, Ryszarda Kaji, Bohdana Bocianowskiego, Zbigniewa Waszczeniuka czy Witolda Chomicza. Obok twórców „Polskiej Szkoły Plakatu” na wystawie zobaczymy najstarszy plakat promujący wydarzenie w polskim skansenie, wykonany przez Teodorę Gulgowską na potrzeby Muzeum- Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest mgr Edwin Wilbik- kierownik działu Budownictwa Wiejskiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Zebranie plakatów zajęło około 2 lat. Do wystawy przyłączyło się 25 muzeów z całej Polski, które za namową autora chciały pokazać w ten sposób ważny fragment historii muzealnictwa w Polsce i zaprezentować się szerokiemu gronu odbiorców.

Organizatorami wystawy są:

Muzeum Budownictwa Ludowego -  Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.

Bilety: 18 zł/normalny, 9 zł/ulgowy