Otwarcie wystawy Barbary Gryki 16.VII. Galeria Labirynt

zdjęcie przedstawia czarnowłosą kobietę ubraną w strój ludowy, która tańczy trzymając ręce na talii. Na otwartej asfaltowej przestrzeni jeżdżą motocykliści.

Otwarcie wystawy Barbary Gryki

Warkot silników i taniec ludowy. Dwa przeciwieństwa spotkają się za sprawą jednej artystki. Już od 16 lipca w lubelskiej Galerii Labirynt będzie można oglądać wystawę „Taniec motocykli” autorstwa Barbary Gryki.

Kolorowe suknie i ozdobione błyskotkami gorsety, sztuczne kwiaty wpięte we włosy, wstążki, hafty, korale i nieskazitelnie białe koronki, barwny śpiew i żywy taniec; warkot silników, duże prędkości, smar, dym, woń benzyny i rozgrzanego asfaltu, skórzane kurtki i ochronne kaski. Trudno nie nazwać tych wyliczeń skrajnymi, niepasującymi do siebie.

„Taniec motocykli” to połączenie odrębnych środowisk: miasta i wsi oraz motoryzacji i kultury tradycyjnej. Barbara Gryka przygotowała układ choreograficzny bazujący na lubelskim tańcu ludowym, który został odtworzony przez motocyklistów_kę. Poszczególne manewry pojazdów odpowiadają ruchom zaczerpniętym z figur tańców ludowych.

Prace nad performansem rozpoczęły się w 2017 roku w Lublinie podczas projektu „Synergia”. Na wystawie można było oglądać nagrania z prób „Tańca motocykli”. W planach był performans, który nie doszedł do skutku z powodu kontuzji jednego z motocyklistów. Barbara Gryka wróciła do projektu w 2020 roku, a pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w maju 2021 w BWA Zielona Góra.

Czterokanałową projekcję wideo uzupełnia instalacja stworzona in-situ, składająca się głównie z materiałów z odzysku.

W performansie udział wzięli_ła: Kasia Dados, Marek Jęczeń, Tomek Jęczeń, Damian Jóźwiak, Rafał Autocholik Michalczak, Paweł Namięta, Jasiek Smaga i Wojciech.

______

Otwarcie wystawy
Kiedy: piątek, 16 lipca 2021 r., godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Otwarcie tłumaczone na PJM. Tłumaczka: Ewelina Lachowska.
Otwarcie tłumaczone symultanicznie na język angielski. Tłumacz: Krystian Kamiński.
Wstęp wolny.