Nigdy nie będziesz szła sama – wystawa w Galerii Labirynt – otwarcie 13.XII.

PROTESTYNigdy nie będziesz szła sama – wystawa w Galerii Labirynt
Otwarcie online - 13.XII.

 

Transparenty, kartony z hasłami, parasolki, plakaty strajkowe, zdjęcia i filmy z demonstracji - takie „pamiątki” zbiera Galeria Labirynt, aby pokazać je na wystawie. Otwarcie online odbędzie się 13 grudnia o godzinie 18:00. Wystawa będzie się rozrastać – prace można przynieść do głównej siedziby galerii lub przesłać.

Nigdy nie będziesz szła sama to wystawa-manifest solidarności z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, którym rozpoczął się w Polsce po orzeczeniu wydanym 22 października 2020 roku przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Sprawiło ono, że Polska trafiła do niechlubnej grupy krajów o najbardziej restrykcyjnym prawie aborcyjnym na świecie. Dlatego kobiety wyszły na ulice, protestując i żądając wolności wyboru i prawa do decydowania o własnym życiu.

Wystawa jest głosem wspierającym ofiary zinstytucjonalizowanej przemocy. Organizatorzy solidaryzują się z tymi osobami, które demonstrują podczas marszy i blokad jak również z tymi, które pozostają w domach – bo aparat represji i pogardy niszczy ich zdrowie psychiczne i przepełnia lękiem.

Otwarcie Nigdy nie będziesz szła sama nastąpi 13 grudnia 2020 roku, czyli w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. Od tego dnia, wraz z nadsyłanymi propozycjami ekspozycja będzie stale się rozrastać, dając wyraz nieustannej mobilizacji społecznej. Wystawa ma ukazać ten wielki ogólnopolski oddolny ruch, który ogarnął wieleset miast, miasteczek i małych miejscowości w całym kraju.

Do udziału w wystawie Galeria zaprasza autorów i autorki transparentów, haseł, kartonów, wlepek, grafik, plakatów strajkowych, dokumentacji fotograficznej i wideo z demonstracji oraz artystów i artystki wspierające protestujące osoby, tworzące prace solidaryzujące się z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet.

Prace można przynosić do Galerii Labirynt osobiście, nadsyłać pocztą oraz za pomocą transferu internetowego, a w niektórych miastach (szczegóły wkrótce) odbędą się zbiórki, na podobieństwo historycznego „Polentransport” Josepha Beuysa z 1981 roku.

Adres pocztowy: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Adres email: wystawastrajk@labirynt.com