worek-farbami

Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka


W ramach projektu „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka” realizowanego przez Stowarzyszenie Anthill, na wystawie „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą” prezentowanej w Galerii „0” odbędzie się spotkanie z badaczkami kultury: Katarzyną Kraczoń, Mariolą Tymochowicz i Martą Wójcicką, wokół twórczości Stanisława Koguciuka, o uniwersalizmie przekazu i sztuce ludowej w kontekście etnograficznym i współczesności.


Spotkanie będzie również połączone z lubelską premierą filmu animowanego „Cztery Pory Roku”, autorstwa Beaty Woźniak, z tekstem autorstwa Barbary Wybacz, zinterpretowanym przez Jarosława Zonia w roli narratora i udźwiękowionym przez Michała Iwanka, będący interpretacją na temat dzieł Stanisława Koguciuka.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowana również audycja wspomnieniowa, na którą składają się wypowiedzi osób, które znały i były związane ze Stanisławem Koguciukiem.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.
Stanisław Koguciuk (1933–2021) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców ludowych z Lubelszczyzny. Przez lata działalności twórczej zdobył uznanie i sympatie oraz grono wiernych odbiorców i kolekcjonerów. Konsekwentnie tworząc swoje obrazy, doskonalił warsztat malarski i był doceniany w licznych konkursach sztuki. W 2012 roku otrzymał najważniejsze w środowisku twórców ludowych wyróżnienie – Nagrodę im. Oskara Kolberga.


Całe życie mieszkał i tworzył w Pławanicach, w ostatnich latach mieszkał u rodziny w Chełmie. Jego twórczość obfitowała w różne tematy związane z życiem na wsi, a szczególną popularnością cieszyły się tak zwane humory, obrazki do śmiechu, w których z właściwym sobie humorem komentował odwieczne prawdy i bieżące życie społeczne.