Spotkanie autorskie z Serhijem Żadanem

 Klasztor oo. Dominikanów,
ul. Złota 9, Stare Miasto

20 sierpnia  (sobota) godzina 17.00

Warsztaty Kultury w Lublinie i Kultura Enter zapraszają na spotkanie autorskie z Serhijem Żadanem – najpopularniejszym współczesnym ukraińskim poetą i artystą, muzykiem i wolontariuszem koordynującym pomoc na wschodzie walczącej Ukrainy. Spotkanie literackie będzie połączone ze zbiórką funduszy dla Charkowa, w którym od lat nasz gość żyje, tworzy i aktualnie również walczy o niepodległość kraju.

Serhij Żadan (ur. 1974) – poeta, pisarz, aktywista, tłumacz, lider zespołu Żadan i Psy. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość literacką. Laureat m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody „Mosty Berlina”, Nagrody im. Josepha Conrada i Nagrody im. Hannah Arendt. Otrzymał ostatnio tytuł „Człowieka roku” przyznawany przez „Gazetę Wyborczą” . Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy “Historia kultury początku stulecia”, “Drohobycz”, “Etiopia” i “Antena” oraz siedem powieści: “Big Mac”, “Depeche Mode”, “Anarchy in the UKR”, “Hymn demokratycznej młodzieży”, “Woroszyłowgrad”, “Mezopotamia” i “Internat”. Mieszka w Charkowie, gdzie aktywnie udziela się w niesienie pomocy humanitarnej w czasie rosyjskiej agresji.

Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim i polskim.

Na spotkaniu będzie można nabyć książki autora wydane w wydawnictwie Czarne.

 

Wstęp wolny. Prosimy jednak o wrzucanie do oznaczonych puszek pieniędzy na pomoc dla Charkowa. Celem zbiórki jest zakup samochodów niezbędnych służbom ratowniczym walczącego Charkowa.

Głównym kwestującym będzie Andrzej Stasiuk- polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010).