rodzajeokien-jakiemoznawyroznic1

Rodzaje okien – jakie można wyróżnić?

 

Okna są niezbędne w każdym domu, ponieważ dzięki nim dociera do pomieszczenia naturalne światło słoneczne. Dają nam także możliwość przewietrzenia mieszkania lub domu. Wybór okien jest obecnie ogromny, więc możemy wybierać spośród wielu modeli, które proponują producenci okien.

Rodzaje okien ze względu na materiał

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje okien ze względu na materiał, z którego są wykonane. Powinniśmy je odpowiednio dobrać do rodzaju budynku oraz naszych potrzeb. Duży wybór okien w Gdańsku na pewno pomoże nam w wyborze idealnego rozwiązania dostosowanego do danego budownictwa i jego stylu.

Wśród okien wyróżniamy:

  • okna PCV – plastikowe,
  • okna aluminiowe,
  • okna drewniane.

Pierwszy rodzaj – okna plastikowe – są wykonane z tworzywa sztucznego, jakim jest wysokoudarowy polichlorek winylu. Profile takich okien posiadają cienkie ścianki – komory. Im więcej jest komór w profilu, tym lepsze jest zabezpieczenie przed zimnem. Najlepsze okna mają nawet osiem komór. By cała konstrukcja okna była stabilna, profile wzmacnia się elementami stalowymi, które są dodatkowo ocynkowane. Można spotkać również okna z włóknem szklanym, które również sprawdzą się idealnie jako wzmocnienie komór. Są wyjątkowo popularne, łatwo się je myje, jednak nie można ich odnawiać, co może być niewielkim problemem. Są też dość wrażliwe na zmiany temperatury. Najczęściej są wybierane do mieszkań w blokach lub domów.

Okna aluminiowe są nowoczesne i pasują do współczesnego budownictwa. Są również bardziej odporne na warunki atmosferyczne i niskie temperatury. Ich powierzchnia jest anodowana lub malowana proszkowo. Stosuje się je w miejscach, gdzie potrzeba dużych przeszkleń. Aluminium nie odkształca się i jest bezpieczniejsze w przypadku naprawdę dużych szyb.

Okna drewniane z kolei wspaniale sprawdzą się w przypadku tradycyjnego, drewnianego budownictwa. Można je łatwo pomalować i odrestaurować. Z wiekiem drewno nabiera nie tylko nowego koloru pod wpływem promieniowania UV, ale i klasycznego wyrazu. Przy produkcji takie ramy okienne są zabezpieczane za pomocą lakierobejc, które chronią drewno przed pękaniem i odbarwieniem.

Jakie okna wybrać?

Przy nietypowych kształtach okien lepsze będą ramy aluminiowe, które utrzymają nawet bardzo dużą szybę. Z kolei do tradycyjnego budownictwa lepsze będą okna drewniane, które idealnie wpasują się w klasyczny wygląd budynku. Natomiast np. przy oknach dachowych lepiej jest wybrać ramy aluminiowe, które będą bardziej odporne na wilgoć niż ramy drewniane. W blokach i miejscach, gdzie nie ma dużych opadów deszczu, odpowiednie będą okna PCV, których plusem jest np. łatwość mycia.

 

Foto: pexels.com.