podwyzka

Podwyżki zmuszają wspólnoty do cięcia kosztów, a właścicieli mieszkań do oszczędzania

Seria podwyżek jest z nami od dłuższego czasu i wszystko wskazuje na to, że pozostanie jeszcze przez dłuższy czas. Wszyscy widzimy co się dzieje na rynku, ceny energii elektrycznej i gazu rosną, dodatkowo bardzo wysoka inflacja i coraz wyższe ceny na sklepowych półkach. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost kosztów utrzymania mieszkań.


Komentarz przygotował Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.


Pierwszy punkt na liście podwyżek to energia elektryczna. Firmy energetyczne złożyły wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o podwyżki taryf. W poprzednich latach za prąd dla taryfy G11 płaciliśmy około 300 zł za MWh, obecnie otrzymujemy oferty nawet w wysokości 2200 zł za MWh. Wszystkie sprzęty, oświetlenie czy windy w częściach wspólnych będą generowały wyższe koszty. Podobnie kształtują się ceny gazu. Ceny ogrzewania w Veolia wzrosły w tym roku o 31 proc., z 47,04 zł za GJ do 61,66 zł za GJ, częściowo wysokość podwyżki została zamortyzowana przez VAT, który został obniżony z 23 proc. do 5 proc. Obniżka podatku obwiązuje jednak tylko do końca października i jeśli nie zostanie przedłużona, to dla Kowalskiego 1GJ zdrożeje o 18%.

Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne także zabiegają o zgodę na wyższe ceny, następni w kolejce są również odbiorcy odpadów, którzy mówią o konieczności zwiększenia waloryzacji w kontraktach. To wszystko w niedługim czasie przełoży się na kolejny wzrost czynszów mieszkaniowych. Analogiczne wygląda kwestia dodatkowych prac i usług, jakie firmy zewnętrzne świadczą na rzecz wspólnot. Firmy sprzątające i konserwując budynki już w tej chwili zgłaszają się z propozycjami podwyżek. Jest to skala od 5 do 15%. Ze swojej strony staramy się optymalizować te koszty. Staramy się ograniczać zakres prac, negocjujemy z firmami, proponując, by część podwyżek wzięły na siebie. Przypomnę jednak, że mieliśmy podobną sytuację i w wielu przypadkach nie uda się powtórzyć tego zabiegu. Jeśli zbierzemy wszystkie te elementy, podwyżka będzie znaczna. Coraz więcej wspólnot i spółdzielni rezygnuje z ochrony. Zostanie ona tylko na ekskluzywnych osiedlach czy w apartamentowcach. Inwestujemy także w energooszczędne oświetlenie, czujniki ruchu regulujące kiedy światło ma się palić, a kiedy zgasnąć. Wspólnoty i spółdzielnie decydują się również na instalacje fotowoltaiczne.


Ważnym punktem, jeśli chodzi o wydatki jest fundusz remontowy. Tu też musimy liczyć się z podwyżkami i to z dwóch przyczyn. Po pierwsze presja płacowa i wyższe koszty robocizny tej chwili mamy wiele rozpoczętych prac i projektów, a niestety brakuje pracowników, stąd konieczność wyższych ofert. Drugim aspektem są rosnące ceny materiałów budowlanych, które jak wszyscy wiemy są coraz droższe. Mamy pozycje, które zdrożały 2-3krotnie, ale też są takie, gdzie podwyżki sięgają 5-10%, w zależności od materiałów. Podsumowując, zapłacimy więcej w każdym aspekcie. Takie sytuacje, pokazują, czy zarządca odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, czy potrafi przewidywać rozwój wypadków. Każdy rozsądny zarządca tworząc budżet dla wspólnoty mieszkaniowej przewiduje pewien margines błędu. My do tej pory zakładaliśmy możliwość zwiększenia wydatków o 10%, w tej chwili będziemy w uchwałach wpisywać większy bufor, zwiększymy go do 20%.


Mieszkańcy, widząc coraz wyższe rachunki, także zaczynają oszczędzać. Przyznaje, że coraz więcej właścicieli mieszkań ma problemy z płatnościami. Oprócz wysokich czynszów, czy rachunków za prąd, gaz i wywóz śmieci, płacą też wyższe raty kredytów. Zarządzamy głównie nowymi osiedlami, których mieszkańcy zarabiają zazwyczaj powyżej średniej krajowej, więc nie obserwujemy dużych problemów z wypłacalnością. Jednak na starszych osiedlach, w mniejszych miejscowościach, gdzie więcej jest osób mniej zamożnych czy emerytów, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe mogą mieć coraz więcej problemów z egzekwowaniem czynszów i w konsekwencji same mogą mieć problem z regulowaniem płatności za media, odbiór odpadów czy inne usługi