majdanek

Ogólnopolskie szkolenie dla nauczycieli w Państwowym Muzeum na Majdanku


22 października 2022 roku w budynku Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie odbędzie się VI. edycja szkolenia metodycznego dla nauczycieli. Liczne zgłoszenia ponownie pozwoliły na wyłonienie 75 pedagogów z 10 województw, którzy spotkają się, aby poznać ciekawe sposoby opowiadania o historii w miejscach pamięci, wezmą udział w aktywnych warsztatach, dyskusjach oraz zwiedzaniu terenu byłego obozu.


Szkolenia, sesje i seminaria metodyczne dla nauczyciel to cykliczne wydarzenia organizowane przez Muzeum od 2016 roku. Mają na celu zainspirowanie i zachęcenie pedagogów do korzystania z licznych sposobów prowadzenia pozaszkolnej edukacji o przeszłości. Nadchodząca edycja zatytułowana „Tak dużo chciałbym Ci napisać… nielegalna korespondencja więźniów KL Lublin jako niecodzienne źródło historyczne” będzie okazją do przedstawienia indywidualnych losów byłych więźniów Majdanka, którzy w tajemnicy, często na małych skrawkach papieru zapisywali swoje przeżycia i odczucia. Grypsy te niejednokrotnie były ich jedyną możliwością kontaktu z najbliższymi. Te oryginalne archiwalia w formie przemyconych listów, nieudostępniane na co dzień publiczności, zostaną zaprezentowane uczestnikom wydarzenia.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9:30 i potrwa do 16:30.
W wydarzeniu oprócz nauczycieli z Gdańska, Łodzi, Olsztyna, Przemyśla, Lublina, Stalowej Woli, Krakowa czy JastrzębiaZdroju udział wezmą edukatorzy muzealni, pracownicy bibliotek oraz przewodnicy turystyczni. Obecność na szkoleniu traktowana jest jako kurs dydaktycznometodyczny podnoszący kwalifikacje zawodowe.