Wystartowało Wielkie Badanie Wzroku w Lublinie –skorzystaj z akcji

Zdjęcie oka z kolistym podświetleniem na tęczówce.

Wystartowało Wielkie Badanie Wzroku w Lublinie –

skorzystaj z akcji do końca marca

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Vision Express w ramach akcji „Wielkiego Badania Wzroku”1, co czwarty mieszkaniec województwa lubelskiego ocenia stan zdrowia swoich oczu jako zły lub bardzo zły, a prawie 60 proc. skarży się na niewyraźne widzenie.

Tegoroczne badanie opinii zrealizowane dla Vision Express przez ośrodek IQS pokazuje, że mieszkańcy województwa lubelskiego oceniają stan zdrowia swoich oczu na podobnym poziomie co populacja w Polsce. Złe i bardzo złe oceny przyznaje sobie 25 proc. ankietowanych. Wśród osób, które kiedykolwiek były na wizycie u specjalisty, 70 proc. ma już zaleconą korekcję wzroku, a według deklaracji co drugi nosi okulary lub soczewki kontaktowe.

Z badania wynika też, że mieszkańcy województwa lubelskiego za rzadko odwiedzają okulistów i optometrystów – 26 proc. było u specjalisty 1-2 lata temu, 23 proc. było 3-4 lata temu, co siódma osoba nigdy nie odbyła takiej wizyty.

Najistotniejsze dla utrzymania zdrowia naszych oczu w jak najlepszej kondycji są wizyty u okulisty bądź optometrysty oraz dobór prawidłowej korekcji wzroku do stwierdzonej przez specjalistę wady. Badania kontrolne powinniśmy wykonywać raz w roku. A im większa regularność takich wizyt, tym większa szansa na dobre widzenie przez lata – podkreśla dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Jeśli chodzi o stwierdzone wady wzroku i choroby oczu to 51 proc. mieszkańców województwa lubelskiego cierpi na krótkowzroczność, 29 proc. na astygmatyzm, a 17 proc. na dalekowzroczność. Dodatkowo ankietowani skarżą się na takie dolegliwości jak: suchość, szczypanie oczu (54 proc.), niewyraźne widzenie (59 proc.) oraz zaczerwienienie lub przekrwienie oczu (37 proc.). Problemy te mogą wynikać ze zmiany stylu życia oraz codziennego funkcjonowania w ciągu ostatnich dwóch lat.

Styl życia wpływa na jakość widzenia

Jak pokazują wyniki badania Vision Express, aż 88 proc. mieszkańców województwa lubelskiego deklaruje, że każdego dnia korzysta z takich urządzeń jak: laptop, smartfon czy tablet, a prawie połowa robi to od 4 do 12 godzin w ciągu doby. Aż 63 proc. spędza też codziennie swój czas wolny przed telewizorem. Nie pomaga fakt, że większość z tych czynności wykonywanych jest w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem – 44 proc. respondentów przebywających w nich każdego dnia deklaruje, że robi to powyżej 8 godzin.

Obecny tryb życia większości Polaków nie sprzyja zdrowiu ich oczu. Niestety nie jesteśmy w stanie wyeliminować z codziennych planów takich czynności jak: praca przy komputerze czy korzystanie ze smartfonu. Możemy jednak kontrolować lub ograniczyć wpływ tych urządzeń oraz innych negatywnych praktyk na nasz wzrok. Pamiętajmy o codziennej higienie oczu i chociaż raz w roku odwiedzajmy gabinety okulistyczne bądź optometryczne, do czego zachęcamy w ramach corocznej akcji „Wielkiego Badania Wzroku” – podsumowuje dr n. biol. Robert Grabowski.

Wielkie Badanie Wzroku w Lublinie

Motywacją do właściwej troski o zapracowane i przemęczone oczy jest ogólnopolska akcja „Wielkiego Badania Wzroku”, z której w Lublinie można skorzystać do 31 marca w następujących salonach Vision Express:

  • Galeria Orkana, ul. Orkana 6,

  • Lublin Plaza, ul. Lipowa 13,

  • Galeria Olimp, Al. Spółdzielczości Pracy 32,

  • CH Felicity, Al. Witosa 32,

  • Galeria Zamek Lublin VIVO!, al. Unii Lubelskiej 2.

Na miejscu na zainteresowanych czekają eksperci, którzy w profesjonalny i bezpieczny sposób zadbają o odpowiednią ostrość widzenia, a także doradzą, jak troszczyć się o wzrok każdego kolejnego dnia. Zapisy na badanie wzroku prowadzone są za pośrednictwem strony: www.wielkiebadaniewzroku.pl oraz telefonicznie i stacjonarnie w wybranym salonie.

Wielkie Badanie Wzroku – to ogólnopolska kampania organizowana przez markę Vision Express od 2017 roku. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku, szczególnie w tak trudnym i obciążającym dla oczu czasie pandemii. W ramach kampanii prowadzone są akcje badania wzroku w ponad 230 salonach optycznych w całej Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.WielkieBadanieWzroku.pl