Seniorze, warto być aktywnym!


Seniorze, warto być aktywnym!

Wśród najczęściej wymienianych sposobów na spędzanie wolnego czasu osoby po 60. roku życia niemalże na równi wymieniają aktywność ruchową i oglądanie telewizji (37% vs 36%) – wynika z badania opinii na zlecenie TENA Pants.

Jakie ćwiczenia są najkorzystniejsze dla seniora oraz jak zachęcić do regularnej aktywności fizycznej te osoby, które nadal preferują bierny odpoczynek?

W zależności od stanu zdrowia i kondycji, dyscypliny sportowe dla seniora mogą być różne. Osoby, które doświadczają problemów zdrowotnych powinny postawić na umiarkowany wysiłek fizyczny, jaki zapewniają zajęcia aerobiku wodnego, nordic walking (chodzenie ze specjalnymi kijkami) oraz joga. Tego typu treningi, dodatkowo połączone z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, zalecane są również osobom z dolegliwością nietrzymania moczu (NTM). Całkowita rezygnacja z jakiejkolwiek formy ruchu w obawie przed niekontrolowanym wyciekaniem moczu może doprowadzić do powolnej degradacji organizmu i złego samopoczucia osoby starszej.

Regularna aktywność fizyczna po 50. roku życia jest jednym z najważniejszych i najbardziej efektywnych sposobów zapobiegania i leczenia problemów zdrowotnych. Odgrywa olbrzymią rolę w prewencji chorób sercowo – naczyniowych, nietolerancji glukozy, osteoporozy, otyłości czy zaburzeń gospodarki lipidowej. Trening fizyczny wpływa na łagodzenie dolegliwości bólowych, poprawia ruchomość stawów, zwiększa siłę mięśniową, wytrzymałość, koordynację i równowagę – zachęca Katarzyna Popławska, trener fitness, ekspert TENA Pants.

Jak zachęcić seniora do regularnej aktywności?

Każdy ma swoje upodobania, jeśli chodzi o sposób spędzania wolnego czasu. Ważne jednak, aby niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny, był wpisany w cotygodniowy harmonogram dbania o siebie każdego seniora. Jak zachęcić starszą osobę do rozpoczęcia treningów? Oto kilka wskazówek:

Nic na siłę. Jeśli do tej pory ulubionym zajęciem osoby starszej było oglądanie telewizji lub czytanie książek, ciężko będzie od razu zmienić jej dotychczasowe przyzwyczajenia. Nie należy więc zmuszać seniora do podjęcia intensywnych ćwiczeń, bo szybko go zniechęcimy, a w najgorszym przypadku przeciążymy jego nieprzygotowany do wysiłku organizm. Skuteczniej będzie motywować osobę starszą tzw. metodą małych kroków. Na początku zaprośmy ją do wspólnych spacerów. Wbrew pozorom spacery mają bardzo wiele zalet zdrowotnych. Dodają energii, poprawiają samopoczucie, pomagają się zrelaksować i odstresować.

Dla zdrowia i przyjemności. Aktywność ruchowa oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie powinna także dawać satysfakcję. Dlatego właściwie dobrany rodzaj treningu nie tylko uwzględnia stan zdrowia i możliwości seniora, ale także jego zainteresowania. Spośród wielu dyscyplin można zaproponować te, które uwzględniają towarzystwo innych osób, ruch na świeżym powietrzu lub połączone są z oprawą muzyczną.

W grupie raźniej. Aktywność fizyczna nie tylko poprawi kondycję fizyczną seniora, ale także może być świetnym sposobem na to, by przestał się izolować i otworzył się na nowe kontakty. Niemalże w każdej miejscowości znajdują się nieformalne grupy, w których to osoby w różnym wieku spotykają się, aby wspólnie spędzić aktywnie czas. Na pierwsze spotkania warto wybrać się z seniorem. Obecność kogoś bliskiego doda mu odwagi i w razie problemów z wykonywaniem lub zrozumieniem poleceń prowadzącego będzie dla niego dużym wsparciem. W gronie równolatków powinien jednak szybko znaleźć pokrewne dusze, które zachęcą go do kontynuowania zajęć.

Nadążyć za młodszym pokoleniem. Pełni energii dziadkowie to najlepszy przykład dla wnucząt. Wspólnie spędzone, aktywne chwile to nie tylko okazja do nawiązania silnych więzi, ale także najlepszych sposób do zaszczepienia w najmłodszych zdrowych nawyków. Nie ma więc chyba lepszej motywacji do dbania o swoją kondycję jak ta, która ma służyć zarówno seniorom, jak i ich pociechom.

Gdy problem leży gdzie indziej…

Niechęć do aktywności fizycznej lub w ogóle do kontaktów towarzyskich po stronie seniora może wynikać z jego dolegliwości zdrowotnych, takich jak np. nietrzymanie moczu (NTM). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to jeden z dziesięciu najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa, którego na pewnym etapie życia doświadcza co 4. kobieta i co 8. mężczyzna. Powszechność tego problemu powinna pomóc seniorom w uświadomieniu sobie, że objawy NTM nie powinny ograniczać ich codziennego funkcjonowania. Na rynku dostępna jest cała gama produktów chłonnych, które nie tylko wchłaniają wilgoć, ale zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania różnych zajęć, w tym również ćwiczeń. Dobrą propozycją dla osób aktywnych ze średnim i ciężkim NTM są majtki chłonne (np. TENA Pants). Dzięki temu, że zakładane są jak zwykła bielizna i dopasowują się do anatomii ciała gwarantują wysoki komfort i bezpieczeństwo. Warto o nie pytać w aptekach, sklepach medycznych oraz dobrych drogeriach i hipermarketach.

Z zagadnieniami związanymi z problemem NTM można zapoznać się za pośrednictwem strony www.TENA.pl. Znajdują się tam nie tylko informacje dotyczące problemu, ale również sposoby radzenia sobie z nim na co dzień. Za pośrednictwem strony internetowej można także zamówić materiały edukacyjne, jak i bezpłatne próbki produktów.

Rozwiązanie dla osób z NTM aktywnych ruchowo

Majtki chłonne TENA Pants powstały z myślą o osobach aktywnych i samodzielnych ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu, które nie chcą rezygnować z codziennych zajęć. Teraz są o 20% bardziej dyskretne, ale wciąż zachowują ten sam wysoki poziom chłonności. Dzięki temu, że zakładane są jak zwykła bielizna i dopasowują się do anatomii ciała gwarantują wysoki komfort i bezpieczeństwo. Dostępne są w aptekach, sklepach medycznych oraz dobrych drogeriach i hipermarketach.
TENA Pants Normal M, 10 szt. - 24,99 zł