Bezpłatne operacje raka prostaty z użyciem robota da Vinci

zdjęcie przedstawia budynek szpitala wraz z przybudówką, z której wyjeżdża żółta karetka.

Bezpłatne operacje raka prostaty z użyciem robota da Vinci od teraz również dla pacjentów z województwa lubelskiego

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 przy ul. Chopina w Rzeszowie powstało Podkarpackie Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego, które kwalifikuje pacjentów do operacji usunięcia zmienionego nowotworowo gruczołu krokowego przy pomocy robota da Vinci. Co ważne – są to operacje realizowane bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ. Do szpitala mogą zgłaszać się również pacjenci z województwa lubelskiego. Operacje przeprowadza dr n. med. Paweł Wisz, wybitny specjalista w zakresie urologii robotycznej.

Rak prostaty, zwany także rakiem gruczołu krokowego, jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Zachorowalność na raka prostaty w Polsce dotyczy 20 tys. mężczyzn rocznie. Ok. 6 tys. mężczyzn każdego roku z tego powodu umiera, co każe określać tę chorobę jako jeden z najważniejszych męskich problemów medycznych.

Pacjenci, którzy zmagają się z rakiem prostaty, bez wątpienia docenią możliwości, jakie daje robot chirurgiczny da Vinci. Do zalet radykalnej prostatektomii z użyciem robota da Vinci należy szybki powrót do sprawności i trzymania moczu, minimalna utrata krwi oraz zmniejszenie bólu pozabiegowego czy skrócony czas rekonwalescencji i pobytu w szpitalu.

Powstałe Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej to już 15 autoryzowany ośrodek wykorzystujący robota da Vinci. W województwie lubelskim nie działa jeszcze centrum robotyczne, dlatego podkarpacki szpital zaprasza pacjentów z Lubelszczyzny do konsultacji i korzystania z możliwości, jakie daje system robotyczny.

- Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu pacjentów, szczególnie tych z najcięższymi chorobami nowotworowymi. Z wykorzystaniem robota da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – jego zastosowanie jest szczególnie cenne w leczeniu raka prostaty – mówi dr n.med. Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, szef Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej.


W ostatnich latach liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście robota da Vinci dynamicznie rośnie. W I kw. 2021 r., pomimo pandemii, polskie ośrodki zrealizowały o 57% więcej niż rok wcześniej! Od połowy 2020 r. systematycznie zwiększa się również liczba zabiegów wykonywanych w placówkach publicznych. Sprowadzony do Rzeszowa system da Vinci, produkowany przez amerykańskiego potentata Intuitive Surgical, to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie. Pacjenci mogą kontaktować się z Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego w Rzeszowie codziennie w dni robocze pod numerem
telefonu: 17 86 66 268.

- Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalają na wysoką precyzję. Chirurg widzi obraz w dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD. To maksymalizuje szanse, że lekarz usunie zmiany nowotworowe z zachowaniem czystości onkologicznej, tzn. nie będzie komórek nowotworowych na marginesach zabiegu mówi dr. n. med. Paweł Wisz, członek zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS).

Dzięki pełnej ruchomości (560 stopni) i miniaturowym narzędziom (ok. 8 mm) chirurg jest w stanie oszczędzić struktury anatomiczne odpowiedzialne za utrzymanie ważnych funkcji fizjologicznych, takich jak trzymanie moczu. Dodatkowo, co istotne podczas skomplikowanych i wielogodzinnych operacji - system da Vinci dzięki ergonomicznym rozwiązaniom - stwarza duży komfort operatorowi i pozwala optymalnie utrzymać koncentrację podczas zabiegów.

Powstanie Podkarpackiego Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego to również szansa dla kadry medycznej, aby zdobyć nowe umiejętności w oparciu o najnowocześniejsze techniki dydaktyczne, również w oparciu o systemy wirtualnej rzeczywistości i symulatory.

- Zapraszamy do naszego ośrodka lekarzy, którzy chcą wejść na ścieżkę kształcenia w zakresie technik robotycznych. W naszej placówce mogą oni wziąć udział w wizytach studyjnych i sesjach Case Observation. Rozwój chirurgii robotycznej zmienił zupełnie model szkolenia lekarzy, którzy dziś trenują w dedykowanych centrach symulacyjnych, podobnie jak piloci samolotów – dodaje dr n.med. Janusz Ławiński.

Nad rozwojem kadr w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej czuwa dr. n. med. Paweł Wisz. Jako pierwszy Polak pełni on prestiżową funkcję Członka Zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), w którym odpowiada za programy szkolenia i kształcenie kadry medycznej w zakresie chirurgii robotycznej. Doktor jest również pierwszym w Polsce chirurgiem, który uzyskał status Proktora, czyli Mentora uprawnionego do kształcenia kadry w zakresie metod robotycznych. Posiada również największy dorobek naukowy w dziedzinie urologii robotycznej w Polsce.

Rozwojowi zabiegów ze wsparciem robotów chirurgicznych sprzyjają doświadczenia z okresu pandemii, która pokazała jak istotne są wartości związane z chirurgią małoinwazyjną. Zabiegi wykonywane ze wsparciem robota da Vinci to większa precyzja operacji, ograniczenie urazu operacyjnego, szybsze gojenie ran, mniejszy ból pooperacyjny, mniejsza utrata krwi, a przede wszystkim mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie powikłań oraz szybsza rekonwalescencja pacjenta.

Kontakt dla pacjentów:

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Klinika Urologii i Urologii Onkologicznej

ul. Szopena 2, 35-055 Rzeszów

Telefon: 17 86 66 268