52% mieszkańców woj. lubelskiego ma wadę wzroku

zdjęcie młodej kobiety w spiętych blond włosach, która przykłada dłonie do twarzy patrząc w dół. Jej koszula jest biała, a tło jasne.

52% mieszkańców woj. lubelskiego ma wadę wzroku

Oczy są jednym z najważniejszych organów człowieka, a wzrok kluczowym zmysłem poznawczym. Niestety zbyt mało się o nie troszczymy, bagatelizując wiele niepokojących objawów. Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych przez Instytut IQS na potrzeby kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie” odbywającej się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, aż 36% mieszkańców woj. lubelskiego nie było u okulisty w ciągu ostatnich dwóch lat.

Powodów złego stanu zdrowia oczu jest wiele, ale głównym grzechem jest to, że zwyczajnie niewystarczająco o nie dbamy. Nie zdajemy sobie sprawy, że oczy wymagają troski równie dużej jak pozostałe nasze organy. Warto pamiętać, że okulistę powinniśmy odwiedzać regularnie, co najmniej raz w roku, nawet jeśli nie odczuwamy wyraźnych dolegliwości.

Pandemia i praca zdalna vs nasze oczy

Coraz częściej spędzamy czas przed ekranami urządzeń elektronicznych, nie tylko pracując przy komputerze, ale również korzystając z nich w czasie wolnym. A wszystko to w niewielkiej odległości od oczu. Myśląc o konsekwencjach takich zachowań, warto przypomnieć, że oczy zaprogramowane są do patrzenia w dal i w takich warunkach czują się najlepiej. Niestety, obecna pandemiczna sytuacja dodatkowo potęguje te zachowania, zmuszając wiele osób do jeszcze dłuższej pracy przy komputerze podczas home office – 68% respondentów z woj. lubelskiego biorących udział w badaniu wskazało, że to właśnie nieprawidłowe oświetlenie miejsca pracy ma negatywny wpływ na kondycję oczu.

Dodatkowo badania pokazują, że mieszkańcy woj. lubelskiego wręcz nie rozstają się ze swoimi smartfonami oraz oglądają telewizję znacząco za długo – ponad 2 godzinny dziennie ze smartfona korzysta 60% badanych, natomiast telewizję ponad 2 godziny ogląda aż 58%.

Niewystarczające dbanie o oczy powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Do najczęstszych z nich, na które skarżą się mieszkańcy województwa lubelskiego to przede wszystkim nadmierne łzawienie występujące aż u 63% ankietowanych. Na szczypanie i pieczenie narzeka natomiast aż 58%, a ponad połowa osób wskazała niewyraźne widzenie. Niestety coraz powszechniejszy jest też tak zwany zespół suchego oka, który nieleczony może powodować wiele poważnych chorób, często nieodwracalnych i na taką dolegliwość cierpi 47% badanej populacji woj. lubelskiego. Takie liczby są niestety zatrważające. Najmłodsze pokolenie, które bez telefonu czy laptopa nie wyobraża sobie wręcz życia będzie ponosiło tego poważne konsekwencje i z pewnością już teraz trzeba bić na alarm, aby nie było za późno - mówi okulista dr n. med. Agnieszka Nowosielska.

Każdego dnia prostymi sposobami niewymagającymi zbytniego wysiłku możemy ćwiczyć oczy. Już niemalże sto lat temu amerykański okulista William H. Bates stwierdził, że jak najczęściej należy wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, które mogą wręcz korygować niektóre wady wzroku. Trzeba też pamiętać o robieniu regularnych, minimum co dwie godziny przerw od patrzenia się w ekrany i wpatrywanie się wówczas w dal oraz o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy.

Regularne wizyty u okulisty są z pewnością najlepszą receptą na to, aby uniknąć wielu poważnych wad wzroku. Wczesne wykrywanie chorób pozwala na skutecznie ich leczenie i uniemożliwianie dalszego rozwoju. Równie istotna jest także codzienna higiena choćby poprzez stosowanie odpowiednich kropli do oczu. Przy ich wyborze należy szczególną uwagę zwracać na ich konkretne przeznaczenie i skład. Warto, aby zawierały hialuronian sodu w połączeniu z ektoiną, które powodują równomierne nawilżenie oraz fizyczną barierę chroniącą przed podrażnieniami. Powinno się także unikać kropli zawierających konserwanty mające zły wpływ na osoby z alergiami i noszącymi szkła kontaktowe - mówi Michał Członkowski, koordynator kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie”.

O badaniu:

Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w grudniu 2020 roku.