Mleko dla szczeniąt – ratunek dla najmłodszych piesków

W pierwszych tygodniach życia małe pieski są wyjątkowo wrażliwe i delikatne. Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i zdarza się, że szczenięta nie mogą być karmione mlekiem matki lub psia mama nie jest w stanie wykarmić wszystkich szczeniąt. By maluszki zdrowo rosły, konieczne jest wtedy karmienie lub dokarmianie piesków specjalnym mlekiem w proszku.
 
 

Mleko zastępcze dla szczeniąt bywa jedynym ratunkiem dla porzuconych maluszków lub w przypadku śmierci psiej mamy w trakcie porodu. Pierwsze tygodnie życia maluszki są wtedy całkowicie zależne od człowieka. Choć opieka nad maluszkami jest wymagająca, naprawdę warto poświęcić się dla maluszków. Czy wiesz, jak karmić szczeniaki w pierwszych tygodniach życia?

Czy mleko krowie jest odpowiednie dla szczeniąt?

Najlepsze mleko dla szczeniąt to mleko psiej matki. To ono zawiera składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu szczeniaki nie mogą korzystać z mleka matki lub szczenięta muszą zostać dokarmione, podawanie im mleka krowiego, czy koziego nie jest najlepszym pomysłem. Dużo lepszym pomysłem będzie podanie mleka zastępczego, które zostało opracowane z myślą o potrzebach szczeniaka. Choć pieski, kózki i cielątka są ssakami, nie oznacza to, że skład ich mleka jest taki sam. Nieważne, czy chcesz podać mleko tradycyjne, czy bez laktozy – dostępne w sklepie spożywczym mleko będzie zbyt tłuste i nie dostarczy pieskom niezbędnych składników odżywczych. W sklepach zoologicznych bez problemu znajdziesz mleko zastępcze dla szczeniąt – to najlepsza dieta psa w pierwszych tygodniach. Pokarm dla szczeniąt produkują zaufane marki: royal canin, eurowet, czy brit. To firmy, które specjalizują się w żywieniu psów w każdym wieku, dlatego gotowe mleko dla szczeniąt będzie zawierać niezbędne maluszkom witaminy i minerały.

Jak długo podawać mleko zastępcze szczeniakowi

Kiedy mleko matki nie wystarcza lub maluszki muszą zostać odchowane przez człowieka, najtrudniejsze jest pierwsze kilka tygodni. W pierwszych dniach życia maluszki powinny pić mleko nawet do kilkunastu razy na dobę. Później stopniowo zmniejsza się liczbę posiłków do około czterech na dobę. By sprawdzić, czy szczenię prawidłowo się rozwija, koniecznie sprawdzaj, jak nabiera masy ciała.

Mleko dla szczeniąt to podstawa ich diety w pierwszych dwóch miesiącach życia. Potem stopniowo można zacząć wprowadzać pokarm stały. Tak jak w przypadku ludzkich niemowląt, proces trwa dłuższy czas, zanim szczeniak zrezygnuje z mleka, by jeść wyłącznie karmę. W okolicach czwartego tygodnia życia szczenię zazwyczaj jest już o wiele bardziej samodzielne i nie potrzebuje już mleka. Wtedy najczęściej większość młodych psów trafia do nowego domu. Nie wprowadzaj stałego pokarmu na siłę. Na początku zwierzęta po prostu sprawdzają nowy rodzaj posiłku.

Żywienie szczeniaka ma wpływ na zdrowie psa w późniejszym okresie życia. To wtedy psy nabierają odporności na całe życie. Kiedy zapewnisz szczeniętom zdrowy start, będą mieć większe szanse na długie i zdrowe życie.