Lampiony ogrodowe – jak dobrać je do stylu przydomowego zieleńca?

Lampiony to oświetlenie niezwykle popularne w ogrodach, na tarasach i balkonach. Nie tylko doświetlają one przestrzeń, ale i nadają jej charakteru i klimatu. W ogrodzie mogą pojawiać się w różnych miejscach np. być ustawione wzdłuż alejek lub pod altaną. Bez względu na to, gdzie jednak się znajdują, powinny być dopasowane do stylu aranżacji. Jak dobrać lampiony do stylu przydomowego zieleńca?

Lampiony a styl ogrodu

Lampiony ogrodowe to oświetlenie, które występuje w różnej formie. Poszczególne modele różnią się kolorem, kształtem, stylem, formą. Mnogość możliwości wyboru pozwala ten typ oświetlenia ogrodowego zastosować w każdym przydomowym zieleńcu. Lampiony będą pasować zarówno do ogrodu rustykalnego, jak i minimalistycznego czy nowoczesnego.  W eleganckim ogrodzie sprawdzą się na przykład modele metalowe srebrne lub złote, do których można włożyć grube świece. Eleganckie lampiony ogrodowe to także dobry wybór do zieleńców klasycznych.

Do modnych w tym sezonie ogrodów rustykalnych nawiązujących do wiejskiej stylistyki pasować będą natomiast lampiony i latarenki drewniane, utrzymane w kolorze brązu, szarości, beżu i zieleni. Dobrym wyborem do takiej przestrzeni będzie też lampion z wikliny lub metalu.

Dużą popularnością cieszą się też lampiony ogrodowe bambusowe i rattanowe. Co do zasady posiadają one uniwersalny design, który wpasuje się w każdą przestrzeń. Najpiękniej jednak będą wyglądały w ogrodach retro, boho, klasycznych. Z racji tego, że bambusowe latarenki dostępne są w wielu kolorach, prosto można dopasować je do barwy pozostałych elementów wyposażenia. Warto też podkreślić, że w Miloo Home te modele oświetlenia występują w kilku rozmiarach. Można zdecydować się więc na zastosowanie jednego lub też postawić na zestaw lampionów ogrodowych, który zawiera zazwyczaj trzy modele każdy w innym wymiarze.

Jakie lampiony wybierać do ogrodu?

Design lampionów ogrodowych jest niezwykle ważny, jednak jeszcze istotniejszą rolę odgrywa bezpieczeństwo. Oświetlenie zewnętrzne musi spełniać szereg norm z zakresu jakości i bezpieczeństwa. Przede wszystkim musi ono być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, zabrudzenia, opady, duże wahania temperatury, podwyższoną wilgotność i promienie słoneczne. Warto o tym pamiętać i mieć na uwadze, że nie wszystkie lampiony będą dobrym wyborem do ogrodu.

Gdzie ustawić lampiony ogrodowe?

Lampiony ogrodowe najładniej prezentują się ustawione wzdłuż alejek, ścieżek i chodników. Oświetlają je, pozwalają zachować bezpieczeństwo i swobodnie się po nich poruszać nawet po zmroku. Lampiony ogrodowe ustawione wzdłuż ścieżek są też dobrym drogowskazem – będą wyznaczać drogę do domu, garażu, strefy wypoczynkowej. Ich światłem można również podkreślić i oświetlić kluczowe miejsca w zieleńcu np. te najbardziej reprezentacyjne. Chcąc je tak wykorzystać, można ustawić je np. przy oczku wodnym, ogrodowych rzeźbach lub fontannie, altance, pergoli.

Innym miejscem, gdzie można umieścić lampiony ogrodowe, jest ganek, czyli wejście do domu. Ich delikatne światło będzie ładnie podkreślać drzwi oraz elewacje, tworząc przyjemną dla oka iluminacje.