
XXVII Międzynarodowy Festiwal Organowy
Lublin – Czuby 2023
09.06. – 30.08.2023 r., środy g. 19.00
Sanktuarium Świętej Rodziny
II CZĘŚĆ FESTIWALU
02.08. – NAJPIĘKNIEJSZA JEST POLSKA POEZJA
Jerzy Zelnik – aktor
Dorota Szostak-Gąska – mezzosopran
Svitlana Pozdnysheva – organy
Yulia Sharovska – fortepian
09.08. – RECITAL AUTORSKI
Maciej Miecznikowski – bas, piano, gitara
QUARTET DUMKA CHOPINA
Jakub Gąska – tenor
Natalia Nikitina – skrzypce
Oleh Kleizun – klarnet
Mirosław Kozub – wiolonczela
Olga Gryszyna – piano
16.08. – ELENI-KONCERT
Eleni Tzoka
Konstantinos Tzokas
Aleksander Białołus
23.08. – Naród istnieje „z kultury „ i „dla kultury”
Kamila Lendzion – sopran
Agnieszka Schulz-Brzyska – fortepian
Andrzej Sochocki – organy
30.08. – Jan Paweł „II Totus Tuus”
światowej sławy duet
Jacek Wójcicki – śpiew, aktor
Alicja Węgorzewska – śpiew
Bogdan Kierejsza – skrzypce
Robert Grudzień – organy, piano
Organizator:
ks. dr Tadeusz Pajurek – Proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie
Robert Grudzień dyrektor artystyczny, projekt autorski
Patronat honorowy:
Abp Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski
Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego
Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zapraszamy serdecznie na wakacyjne wydarzenie kulturalnew ramach XXVII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2023
W tym roku podejmiemy dwa tematy podczas festiwalu: 2023. Rok Mikołaja Kopernika oraz 36. rocznica pobytu Jana Pawła II w Lublinie, a mottem przewodnim wydarzenia będą słowa Wielkiego Papieża Polaka Naród istnieje „z kultury „ i „dla kultury”.
W roku 2023 obchodzimy rok Mikołaja Kopernika z okazji 550.rocznicy jego urodzin. Wielki polski uczony, astronom, matematyk, ekonomista, lekarz, kanonik twórca heliocentrycznej teorii budowy świata, uważany za jednego z najwybitniejszych naukowców w historii.
Kopernik całe życie dążył do poznania prawdy ale wiedział też, że naukowe odkrycia, to owoc współpracy wiary i rozumu. Był bardzo odważny, ale zdawał sobie sprawę, że jego dzieło może być źle zrozumiane. Swoje dzieło “O obrotach sfer niebieskich” dedykował Papieżowi Pawłowi III. W dziele najważniejszym dla Kopernika przedstawił heliocentryczną teorię Wszechświata, umieszczając Słońce w centrum Układu Słonecznego, z krążącymi wokół niego planetami, w tym Ziemią. Teoria ta przyczyniła się w znacznym stopniu do rozwoju astronomii i nauk przyrodniczych. Mniej znany natomiast jest wkład Kopernika w rozwój nauk ekonomicznych. W swoich traktatach uczony propagował ustanowienie jednej oficjalnej waluty, która miałaby stanowić stabilne źródło wartości i ułatwić prowadzenie transakcji handlowych.
Nawiążemy w programie festiwalu do obrazu Jana Matejki „ASTRONOM KOPERNIK, CZYLI ROZMOWA Z BOGIEM”, gdzie Mikołaj Kopernik spogląda w natchnieniu w niebo, przypominając sceny objawienia. Można przypuszczać, że takie malarskie ujęcie naukowca wyraża głęboką religijność Wielkiego astronoma.
Drugi temat bardzo ważny, 36. Rocznica wizyty Jana Pawła II w Lublinie.
Festiwal liczący sobie już ponad pół wieku to pamiątka i hołd dla papieża – Polaka, który w 1987 roku odwiedził Lublin i właśnie u stóp budowanego kościoła w młodej parafii odprawił Mszę Świętą. Organizatorzy od samego początku istnienia festiwalu podążają za przesłaniem Jana Pawła II zawartym w „Liście do artystów”, w którym podkreślał jak bardzo kościół potrzebuje sztuki a czyste piękno jest drogą do Boga. Zawarł w nim cytat z Cypriana Kamila Norwida: „…bo piękno na to jest by zachwycało / Do pracy, praca by się Zmartwychwstało ”.
To przesłanie jest czytelne dla rzesz lubelskiej publiczności, która od ćwierć wieku licznie uczestniczy w koncertach, wiedząc że sztuka nie jest celem samym w sobie ale ustami sław scen polskich i światowych padają ważne treści, dotyczących wiary w życiu społecznym, patriotyzmu czy pokoju.
W ramach festiwalu promować będziemy najwybitniejszych polskich, światowych i ukraińskich kompozytorów. Wystąpią wybitni soliści, kameraliści oraz zespoły. Koncerty festiwalowe odbędą się w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie w każdą środę lipca i sierpnia 2023 r.. Wystąpią m.in. Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen”, Anna Seniuk – aktorka, Robert Grudzień – organy, Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały, Angela Prykhodko – skrzypce, Olena Matselyukh – organy, Svitlana Pozdnysheva – organy, Quartet Dumka Chopina, Dorota Szostak – Gąska – mezzosopran, Jakub Gąska – tenor, Agnieszka Schulz-Brzyska – fortepian, Romuald Erenc – gitara, Andrzej Sochocki – organy, Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Bogdan Kierejsza – skrzypce.
Do bardzo interesujących programów festiwalu należą: SPEKTAKL “W CHRYSTUSIE UFNOŚĆ MOJA”- ŚW. TERESA OD JEZUSA, DOKTOR KOŚCIOŁA, „ASTRONOM KOPERNIK, CZYLI ROZMOWA Z BOGIEM”, MUZYKA POLSKA I UKRAIŃSKA, ANTONIO VIVALDI – CZTERY PORY ROKU, QUARTET DUMKA CHOPINA, 160.ROCZNICA, POWSTANIA STYCZNIOWEGO, 103.ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ, JAN PAWEŁ „II TOTUS TUUS”.
Serdecznie zapraszamy