Zdjęcie torów kolejowych.

 Spotkanie autorskie z Dawidem Szkołą |

 Kultura Enter

27 kwietnia 2023 r., godz. 17.00 

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

wstęp wolny

Warsztaty Kultury w Lublinie oraz czasopismo Kultura Enter zapraszają na spotkanie autorskie z Dawidem szkołą wokół jego nowej książki pt. „Rubieże” (wydawnictwo Austeria). 

Antropologia apofatyczna, czyli poszukiwanie śladów nieobecności innych ludzi, wydaje mi się o wiele ciekawsze od klasycznej turystyki. Po pierwsze i pewnie najważniejsze: nie lubię zwiedzać. Po drugie: to, czego nie ma, jest o wiele bardziej interesujące od tego, co jest. Te dwa powody całkowicie mi wystarczają. Puste przestrzenie, ślady znikania, cienie po zmarłych mają w sobie moc przyciągania i znajdują się wszędzie. Mijamy je idąc rano po bułki, wracając tramwajem do domu, siedząc przed wejściem na dworzec. Pozostałości po tych ludziach, miejsca bez nich i wyobrażenie sobie ich cieni niewątpliwie mówią nam przy tym wszystkim coś ważnego, ale nie potrafimy tej mowy rozszyfrować, dźwięki z drugiej strony okazują się niezrozumiałe. Chodząc, nie przywrócimy ich do życia, ale istnieje minimum szansy, aby natknąć się chociaż na jakiś ślad po nich.

Istnieją niepasujące do przestrzeni drzewa, nierówno rosnąca trawa, kamienie wciśnięte w ziemię. Czasami niewiele znaczą, znajdują się tam przypadkowo, jako kaprys natury. Niekiedy jednak są szczególnymi znakami, ich tajemnicze milczenie może być krzykiem konieczności osobliwego wspomnienia. Tutaj ktoś był, coś się wydarzyło, jesteśmy znakami nieobecności i zarazem tajemnicą przeszłości”. (fragment książki)

Antropologia apofatyczna to kierunek myśli teologicznej i filozoficznej, który podkreśla niewystarczalność poznania pozytywnego w odniesieniu do Boga i człowieka. Według tej koncepcji pojęcia i definicje, które dotyczą Boga i człowieka, nie są w stanie uchwycić w pełni ich istoty i rzeczywistości, co wymaga zastosowania negatywnych sposobów mówienia. To technika wyrażania się o rzeczywistości poprzez negację, czyli przez to, czym dana rzecz lub pojęcie nie jest, zamiast przez to, czym jest. 

Spotkanie poprowadzi Yaryna Posuniak.

Biogram

 Dawid Szkoła – ur. w 1985 roku, pochodzi z miejscowości Zgłobień na Podkarpaciu. Eseista m.in. Więzi i Kultury Enter. Doktor nauk humanistycznych, autor pracy doktorskiej o egzystencjalizmie w twórczości autorów pokolenia’56. Prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka we Wrocławiu. 

 Yaryna Posuniak – ur. w 1996 roku we Lwowie, architektka, absolwentka Politechniki Lubelskiej i KUL-u na kierunku historii sztuki. Miłośniczka historii architektury, sztuki szeroko pojętej i konserwacji zabytków. Od początku wojny jest koordynatorką w Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie.