Zapraszamy do Kina CSK! 26.IV.-09.V.2021 r.

kino-csk

Zapraszamy do Kina CSK!

Index filmorum prohibitorum. O filmach zakazanych | Akademia Kina CSK

6 maja, godz. 19:00

Cenzura jest zjawiskiem starym jak sztuka. Gdzie pojawia się twórczość artystyczna, pojawiają się też osoby, które mówią co wolno, a czego nie. Tak było w przypadku książek z osławionym kościelnym index librorum prohibitorum – spisem ksiąg zakazanych, tak było w przypadku sztuk plastycznych. Nie inaczej jest też w kinie.

Powody cenzury były różne: religijne, polityczne, obyczajowe, prawne. Twórcy i twórczynie wchodzili często w swoistą grę z cenzorami: obchodzili zakazane tematy, posługiwali się metaforą, tworzyli specyficzne kody wizualne (jak bodajże jeden z bardziej znanych: wspólne palenie papierosów przez postaci filmowe, traktowane w czasach działającego w USA kodeksu Haysa jako ekwiwalent niedopuszczanej sceny seksu).

Jakie filmy i dlaczego zakazywano w historii kina? Jak wyglądała cenzura w Polsce i na świecie? Czy była wyłącznie domeną krajów autorytarnych, jak zwykle intuicyjnie przyjmujemy, czy może to szersze i bardziej powszechne zjawisko? Co w różnych latach wolno było pokazywać, a co stanowiło strefę tabu?

PROWADZĄCY: Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat członek redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/39Rx1t9. Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, wyślemy w dniu, w którym odbywa się wykład.

AKADEMIA KINA CSK to propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.

Martin Eden (pokaz specjalny) | VOD Kina CSK

26 kwietnia, godz. 20:00

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Luca Marinelli wcielający się w głównego bohatera wspaniale odgrywa sprzeczności targające bohaterem i przekonująco pokazuje kolejne etapy drogi jego bohatera z naiwnego, zakochanego chłopaka w zgorzkniałego i rozczarowanego życiem literata.

Reżyseria: Pietro Marcello
Występują: Luca Marinelli, Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato i inni
Dramat, romans / Włochy, Francja, Niemcy / 2019
2h 9min

Pokaz filmu odbędzie się 26 kwietnia o godz. 20:00. Sprzedaż biletów rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 18:00. Film będzie dostępny na platformie przez 24 godziny, jednak nie dłużej niż do 27 kwietnia do godz. 20:00. Po tej godzinie nie będzie możliwości obejrzenia filmu, nawet po zakupie biletów. Rekomendujemy, aby rozpocząć oglądanie najpóźniej 27 kwietnia o godz. 18:00. Po zakupie biletów seans jest aktywny przez 4 godziny.

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.158

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Moja cudowna Wanda (pokaz specjalny) | VOD Kina CSK

28 kwietnia, godz. 20:00

Szacowna i zamożna rodzina Wegmeister-Gloor potrzebuje opieki dla schorowanego nestora rodu. Zadania tego podejmuje się 35-letnia Polka imieniem Wanda (w tej roli elektryzująca Agnieszka Grochowska). Kobieta opiekuje się wiekowym Josefem, spędzając sporo czasu z jego rodziną w pięknej willi nad jeziorem. Nikt nie spodziewa się, że ta niewinna sytuacja rozwinie się w eksplodującą emocjami i wydarzeniami historię.

Zbliżające się siedemdziesiąte urodziny mężczyzny oznaczają dla Wandy dodatkowe obowiązki, ale i szansę na większy zarobek. To dla kobiety ważne, bo wszelkie pieniądze, jakie udaje jej się zebrać, przesyła do Polski, gdzie rodzice Wandy opiekują się dwójką jej dzieci. Wśród swoich pracodawców bohaterka wzbudza ambiwalentne uczucia. Mężczyźni – Josef i jego dorosły syn Gregi – są nią oczarowani, z kolei żona oraz córka Josefa wydają się być nieufne, traktując ją z góry. Zwłaszcza Sophie jest podejrzliwa, a znalezione w materacu pieniądze ściągają na Wandę lawinę podejrzeń o kradzież. Obrażona Wanda wyjeżdża. Ale to dopiero początek historii…

Reżyseria: Bettina Oberli
Występują: Gottfried Breitfuss, Agnieszka Grochowska, André Jung i inni
Komedia, dramat / Szwajcaria / 2020
1h 51min

Pokaz filmu odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20:00. Sprzedaż biletów rozpocznie się 28 kwietnia o godz. 18:00. Film będzie dostępny na platformie przez 24 godziny, jednak nie dłużej niż do 29 kwietnia do godz. 20:00. Po tej godzinie nie będzie możliwości obejrzenia filmu, nawet po zakupie biletów. Rekomendujemy, aby rozpocząć oglądanie najpóźniej 29 kwietnia o godz. 18:00. Po zakupie biletów seans jest aktywny przez 4 godziny.

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.990

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Helmut Newton. Piękno i bestia (pokaz specjalny) | VOD Kina CSK

4 maja, godz. 20:00

Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami, czy przedmiotami?

Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

Reżyseria: Gero von Boehm
Występują: Isabella Rossellini, Charlotte Rampling, Catherine Deneuve i inni
Dokumentalny / Niemcy / 2020
1h 33min

Pokaz filmu odbędzie się 4 maja o godz. 20:00. Film będzie dostępny na platformie przez 24 godziny, jednak nie dłużej niż do 5 maja do godz. 20:00. Po tej godzinie nie będzie możliwości obejrzenia filmu, nawet po zakupie biletów. Rekomendujemy, aby rozpocząć oglądanie najpóźniej 5 maja o godz. 18:00.

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.1120

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Tajemnica Henriego Picka (premiera) | VOD Kina CSK

Dostępny na VOD Kina CSK od 30 kwietnia!

Ekranizacja wydanej w 2016 roku popularnej powieści Davida Foenkinosa. Jest tu coś z ducha Agathy Christie, ale i liczne nawiązania do rosyjskich klasyków – Fiodora Dostojewskiego czy Aleksandra Puszkina.

Przedstawiona intryga skupiona jest wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Henri Pick, prosty człowiek kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę stracił niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.

Film Rémiego Bezançona to utrzymana w doskonałym tempie komedia kryminalna, pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek.

Reżyseria: Rémi Bezançon
Występują: Fabrice Luchini, Camille Cottin, Alice Isaaz i inni
Komedia, dramat, mystery / Francja, Belgia / 2019
1h 40min

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.1129

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Słudzy (premiera) | VOD Kina CSK

Dostępny na VOD Kina CSK od 1 maja!

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła, jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi.

Zachwycające czarno-białe zdjęcia, wschodnioeuropejskie konflikty pomiędzy wiarą w Boga i wiarą w komunizm, a także nazwisko współscenarzystki (Rebeca Lenkiewicz) każą szukać powinowactw pomiędzy Sługami a Idą. Ivan Ostrochovský ma jednak własny, zdecydowany charakter pisma. Z Pawłem Pawlikowskim łączy go za to świadomość losu, jaki dziedziczymy wraz z naszą historią i niezwykły talent do przenoszenia na ekran pejzaży i aury wschodniej Europy.

Reżyseria: Ivan Ostrochovský
Występują: Samuel Skyva, Samuel Polakovic, Vlad Ivanov i inni
Dramat / Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia / 2020
1h 20min

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.942

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Wirtuoz. Pojedynek zabójców (premiera) | VOD Kina CSK

Dostępny na VOD Kina CSK od 5 maja!

Jest opanowany, skrupulatny i działa z morderczą precyzją. Wirtuoz to bezimienny zabójca na zlecenie, który od swojego mentora otrzymuje najtrudniejsze zadanie w dotychczasowej karierze. Musi wytropić i zabić zbuntowanego zabójcę. Nie wie jednak, kto jest jego celem. Zna tylko czas i miejsce, gdzie będzie mógł spotkać swoją przyszłą ofiarę. Co zrobi, kiedy na jego drodze stanie piękna kobieta? Czy wytropi cel i idealnie wykona zadanie?

W rolach głównych występują: Anthony Hopkins („Milczenie owiec”), Anson Mount („Non-Stop”), Abbie Cornish („Jestem Bogiem”), Eddie Marsan („Dżentelmeni”). Za reżyserię odpowiada Nick Stagliano („Good Day For It”), który jest także współscenarzystą i producentem filmu.

„Mentor jest silną postacią. To co mi się najbardziej spodobało to prostota. Nick Stagliano w bardzo prosty sposób ułożył scenariusz. Nie przereżyserował go na papierze. Czasami trzeba przedzierać się przez scenariusze z ogromną liczbą wskazówek scenicznych. Ten z kolei był bardzo klarowny i napisany wprost” – mówi Anthony Hopkins.

„Od zawsze fascynowało mnie, jaki wpływ na nas, ludzi, ma poczucie winy. Dlatego postanowiłem stworzyć historię, w której główny bohater, będący w rzeczywistości złym człowiekiem, staje w obliczu poczucia winy, sumienia, współczucia i emocji, które zaczynają przejmować nad nim władzę” – dodaje reżyser Nick Stagliano.

Reżyseria: Nick Stagliano
Występują: Anthony Hopkins, Abbie Cornish, Diora Baird i inni
Akcja, kryminał, thriller / USA / 2021

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.1126

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Teoria wszystkiego (premiera) | VOD Kina CSK

Już dostępny na VOD Kina CSK!

„Teoria wszystkiego” to film Terry’ego Gilliama, jednego z twórców legendarnej grupy Monty Python i reżysera tak kultowych filmów, jak „Monty Python i Święty Graal”, „12 małp”, „Parnassus” czy „Brazil”. „Teoria wszystkiego” jest niezwykłą wyprawą do szalonego, surrealistycznego świata Terry’ego Gilliama. To czarna – jak czarna dziura – komedia w gwiazdorskiej obsadzie, z nagrodzonymi Oscarami Christophem Waltzem, Mattem Damonem oraz Tildą Swinton.

W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde – nawet najskrytsze ich pragnienia – są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje.

Ukrywający się przed światem ekscentryczny geniusz Qouen Leth (Waltz) otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata (Damon) tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką (Swinton), namolnym szefem, tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks oraz czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat...

Reżyseria: Terry Gilliam
Występują: Christoph Waltz, Lucas Hedges, Mélanie Thierry i inni
Komedia, dramat, fantasy / Wielka Brytania, Rumunia, Francja, USA / 2013
1h 47min

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.1115

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Władca Paryża (premiera) | VOD Kina CSK

Już dostępny na VOD Kina CSK!

Vidocq (Vincent Cassel), złodziej i awanturnik wiodący burzliwe życie, po spektakularnej ucieczce z więzienia o zaostrzonym rygorze, ukrywa się pod przykrywką handlarza tkanin. Kiedy kryminalna przeszłość go dogania, wchodzi w układ z miejscową policją i podejmuje się oczyszczenia paryskich ulic ze złodziei i morderców. Staje się szefem francuskiej policji.

Tajemnice na najwyższych szczeblach władzy, brutalne morderstwa oraz mroczny klimat Paryża czasów napoleońskich.

Reżyseria: Jean-François Richet
Występują: Vincent Cassel, Patrick Chesnais, August Diehl i inni
Przygodowy, kryminał, historyczny / Francja / 2018
2h

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.1119

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Trafikant (premiera) | VOD Kina CSK

Już dostępny na VOD Kina CSK!

Oparta na bestsellerowej powieści autorstwa Roberta Seethalera, wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni młodego chłopaka z twórcą psychoanalizy Zygmuntem Freudem na tle burzliwych czasów w Wiedniu w latach 30.

Siedemnastoletni Franz przyjeżdża do Wiednia, gdzie ma się przyuczać jako praktykant w sklepie z tytoniem. Jednym ze stałych klientów tego miejsca jest doktor Freud. Mimo że różni ich niemal wszystko, z czasem mężczyźni zaprzyjaźniają się. Kiedy młody bohater zakochuje się bez pamięci w tancerce imieniem Anezka, szuka rady u bardziej doświadczonego kolegi, który jednak szybko przyznaje, że kobiety są dla niego podobną tajemnicą jak dla Franza. Gdy do Wiednia wkraczają naziści, cała trójka wciągnięta zostaje w wir społeczno-politycznej zawieruchy. Każde z nich musi odpowiedzieć sobie na pytanie: zostać czy uciekać?

Film Nikolausa Leytnera to jedna z ostatnich ról wybitnego aktora Bruno Ganza.

Reżyseria: Nikolaus Leytner
Występują: Simon Morzé, Bruno Ganz, Johannes Krisch i inni
Dramat, historyczny, wojenny / Austria, Niemcy / 2018
1h 57min

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.1116

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Powidoki (premiera) | VOD Kina CSK

Już dostępny na VOD Kina CSK!

„Powidoki” są zapisem ostatnich lat życia Władysława Strzemińskiego – malarza, pedagoga i teoretyka sztuki, przedwojennego pioniera awangardy. Akcja filmu dzieje się w Łodzi w okresie 1948 – 1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Wielki malarz, twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury Włodzimierza Sokorskiego (Szymon Bobrowski).

Strzemiński w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu, nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala, aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR – „właściwy tor w sztuce to opisywać historyczny wysiłek narodu pod kierownictwem Partii oraz istotę socjalistycznych przeobrażeń społecznych i cywilizacyjnych”. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków. Władza postanawia zniszczyć Strzemińskiego i konsekwentnie to realizuje.

„Powidoki” to opowieść o wielkim artyście, wiernym własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Ostatni film Andrzeja Wajdy jest intymnym zapisem ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Reżyser w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

Reżyseria: Andrzej Wajda
Występują: Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska i inni
Biograficzny, dramat, historyczny / Polska / 2016
1h 38min

LINK DO FILMU: https://mojeekino.pl/vods/vod.1118

BEZPOŚREDNI LINK DO VOD KINA CSK: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

VOD Kina CSK na platformie MOJEeKINO.PL

W aktualnym repertuarze wirtualnego Kina CSK znajduje się około 280 filmów,
które można oglądać w dowolnym miejscu i czasie!

OGÓLNE ZASADY DZIAŁANIA VOD KINA CSK:

  • Na platformie MOJEeKINO.PL należy wejść w zakładkę KINO CSK i wybrać film z repertuaru kina.
  • Po wybraniu filmu, dokonując zapłaty należy jeszcze raz zaznaczyć seans w KINIE CSK (ważne).
  • Program, tak jak w tradycyjnym kinie, jest cyklicznie zmieniany oraz wzbogacany.
  • Filmy na platformie można oglądać o dowolnej porze, wyjątkiem są przeglądy czy pokazy specjalne prezentowane w określonym terminie.
  • Część filmów w naszym repertuarze posiada audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących.
  • Wirtualne Kino CSK to miejsce spotkań z kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym. To również inteligentna rozrywka dla widzów wymagających oraz szukających w kinie emocji, piękna oraz inspiracji.
  • Oglądając filmy w naszej wirtualnej sali, wspierasz funkcjonowanie i rozwój swojego lokalnego kina – Kina CSK. Dziękujemy.

Link do naszej sali online: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin