Jak wyglądają zrosty pooperacyjne? Jak je rozpoznać?

Zrost pooperacyjny powstaje w wyniku nieprawidłowego łączenia się tkanek. Inaczej mówiąc, jest zbliznowaceniem. Często nie towarzyszą mu żadne uciążliwe dolegliwości, ale w niektórych sytuacjach może spowodować problemy związane głównie z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jak wyglądają zrosty pooperacyjne? Jak je rozpoznać?

 

Czym są zrosty pooperacyjne i jak powstają?

Zrosty pooperacyjne są pasmami tkanki bliznowatej, które stanowią łączenie między narządami wewnętrznymi a ścianą jamy brzusznej. Mogą pojawić się również w innych miejscach – w macicy, pęcherzu, a nawet w sercu. Najczęściej powstają w ciągu kilku dni po operacji, a pierwsze z nich mogą pojawić się nawet w ciągu kilku godzin po przeprowadzeniu zabiegu.

Podczas operacji może dojść do urazu chirurgicznego – jest to bezpośrednia przyczyna powstania zrostów. W jego wyniku powstaje blizna, a jej nieprawidłowe gojenie się tworzy zrost. Najczęściej do tego rodzaju zdarzeń dochodzi w przypadku operacji przeprowadzanych w jamie brzusznej oraz po zabiegach laparotomii. Rodzaje procedur, które wymieniane są jako zabiegi wywołujące największe ryzyko powstania zrostów to przede wszystkim operacje ginekologiczne (usunięcie ciąży pozamacicznej czy cięcie cesarskie). Środkiem zapobiegania jest stosowanie jak najmniej inwazyjnych zabiegów, takich jak np. laparoskopia. Na rynku są też dostępne środki zmniejszające ryzyko powstania źle zrośniętych tkanek bliznowatych. Hyalobarrier Gel-Endo w aptekach przyszpitalnych jest często polecany pacjentom objętym znacznym ryzykiem. 

Jak rozpoznać zrosty pooperacyjne?

Zrosty występują u większości osób, które w swoim życiu poddały się operacji. Jednak tylko niektórzy pacjenci zgłaszają uciążliwe objawy. Po czym rozpoznać zrosty pooperacyjne? Jakie są najczęściej występujące objawy?

  • Nawracający ból brzucha;
  • mdłości;
  • zaparcia;
  • niepłodność;
  • wzdęcia;
  • wymioty.

Powyższe objawy są wyraźną sugestią do zasięgnięcia porady lekarskiej. Specjalista z reguły jest w stanie postawić diagnozę na podstawie badania oraz przeprowadzenia rozmowy. Często zaleca jednak udanie się na badanie RTG bądź USG. Czasem pacjenci są również kierowani na tomografię komputerową. Szybkie wykrycie zrostów może umożliwić podjęcie kroków w kierunku zapobiegania negatywnym skutkom powstania nieprawidłowo ukształtowanej tkanki bliznowatej.

Skutki choroby zrostowej

Zrosty pooperacyjne są stosunkowo poważnym powikłaniem. Te znajdujące się w obszarze układu rozrodczego mogą być bolesne podczas stosunku, a często nawet prowadzić do niepłodności. Pacjenci, którzy w jamie brzusznej posiadają zrosty, są narażeni na zwiększone ryzyko podczas zabiegów przeprowadzanych w przyszłości. 

Lekarze przeprowadzający operacje stosują środki, które mają zapobiegać powstawaniu zrostów. Niezwykle istotne jest też przestrzeganie procedur przez chirurga. Specjalista pracujący zgodnie z prawidłową techniką ogranicza ryzyko powikłań. Lekarze z reguły zalecają także mniej inwazyjne zabiegi, oczywiście jeśli są one wystarczająco efektywne, aby zapewnić choremu skuteczne leczenie.

 

Foto: “Pexels”