Jak urządzić kawalerkę
28 m²?

Aranżacja niedużej przestrzeni kawalerki o metrażu 28 m2 może wydawać się trudnym zadaniem, ale wcale tak nie musi być – wystarczy znać sprawdzone rozwiązania, które można wykorzystać w praktyce. O czym dokładnie mowa?

Kawalerka – idealny kompromis dla wielu osób

Kawalerki są obecnie bardzo popularne, głównie ze względu na wygórowane ceny nieruchomości. Nie każdego stać na większe mieszkanie, ciężko też w wielu przypadkach nie ma szans na kredyt, dlatego też, chcąc własne cztery kąty, rozglądamy się za kawalerkami. Z drugiej strony, to mieszkania z ogromnym potencjałem, kompaktowe, ale nie małe, przytulne, w których można znaleźć miejsce na wszystko, co potrzeba, ograniczając jednocześnie nadmiar przedmiotów. Można wręcz powiedzieć, że dla wielu osób idealnym metrażem jest właśnie 28 m2! Niektórzy jednak mogą mieć wątpliwości, co do tego, jak urządzić taki pomieszczenie? Czy starczy na wszystko miejsca? Czy mieszkanie nie będzie przeładowane? Nic z tych rzeczy – wystarczy zostać z nami i poznać sprawdzone triki na idealną aranżację przestrzeni kawalerki!

Dobranie mebli – absolutnie kluczowe zadanie

Nie ulega wątpliwości, że aranżacja kawalerki musi cechować się jak największą funkcjonalnością. Skoro w jednym niedużym pomieszczeniu musimy zmieścić elementy salonu, sypialni i jadalni, to nie może być inaczej! Ogromne, można powiedzieć, że absolutnie najważniejsze znaczenie mają tutaj odpowiednio dobrane meble. Niezwykle istotne, by spełniały one kilka funkcji jednocześnie, na przykład kanapa narożnikowa powinna też pełnić funkcję łóżka, a pod stolikiem warto, aby znalazły się półki na przechowywanie różnych rzeczy. To oczywiście tylko przykłady, ale pokazujące filozofię działania. Istotne również, aby meble do kawalerki miały proste kształty i jasne kolory, bo dzięki temu optycznie powiększymy wnętrze. 

Wydzielmy strefy – jak to zrobić?

Mając już wybrane meble, możemy je teraz odpowiednio ustawić w sposób przemyślany i funkcjonalny. Żeby tak było, powinniśmy zatroszczyć się o wydzielenie 5 stref. 

1) Zacznijmy od korytarza, który w kawalerce zajmuje miejsce tylko w okolicy drzwi wejściowych, lecz mimo to warto zmieścić tutaj niezbędne meble, jak komoda na buty czy wieszak na kurtki. 

2) Kuchnię, a raczej aneks kuchenny najlepiej zlokalizować w dobrze oświetlonym rogu mieszkania, oddzielając go od reszty mieszkania, na przykład blatem. Jeśli zdecydujemy się na ozdoby, postawmy na praktyczne dodatki. 

3) Warto znaleźć też miejsce na jadalnie. Jeśli nie mamy na nią zbyt dużo miejsca, to ustawmy meble – stoliki i krzesła w taki sposób, by oddzielały część kuchenną od wypoczynkowej. 

4) I właśnie, jak już jesteśmy przy strefie wypoczynkowej, przejdźmy do jej omówienia. Trzeba przyznać, że odgrywa one rolę salonu i sypialni jednocześnie, dlatego też dopasujmy meble znane z tych pomieszczeń. Obowiązkowo wstawmy kanapę narożnikową, która w ciągu dnia służy do siedzenia, a nocą do spania. Pamiętajmy też, że ten obszar mieszkania będzie najbardziej reprezentacyjny, dlatego też należy zatroszczyć się o jego odpowiednią dekorację. Zróbmy to wedle uznania, decydując się na kolory i dodatki, jakie lubimy. 

5) Warto też znaleźć miejsce na gabinet, gdzie umieścimy biurko i krzesło, tworząc w ten sposób komfortową przestrzeń do pracy. To zadanie nie powinno przysporzyć problemu nawet w kawalerce o metrażu 28 m2, gdyż tego rodzaju meble nie mają dużych gabarytów, więc spokojnie je umieścimy w wybranej lokalizacji. Taką strefę można zaaranżować nawet we wnęce, która powstanie po ustawieniu dużych mebli.

Jak widać, nawet w tak małej kawalerce można zmieścić wszystko, co potrzeba do codziennego funkcjonowania. Miejmy nadzieję, że nasze rady będą pomocne. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach lub po prostu nie mamy czasu na samodzielną aranżację, warto skorzystać z opcji pakiety pod klucz. Ta usługa oferowana jest przez firmy zajmujące się aranżacją wnętrz. O nic nie musimy się martwić, gdyż specjaliści od urządzania zadbają o to, by nasze mieszkanie było zarówno piękne, jak i funkcjonalne!