Jak ozdobić akwarium?
Najpopularniejsze dekoracje wśród akwarystów

Kupienie samego akwarium to dopiero początek wielkiej przygody z akwarystyką. Po wyborze zbiornika i obsady przychodzi moment na urządzenie jego wnętrza. Dekoracje oprócz oczywistej funkcji wizualnej pełnią rolę o wiele ważniejszą – pozwalają rybom na przeżycie i zapewniają godne warunki do codziennego funkcjonowania. Sklepy akwarystyczne obecnie oferują cały przekrój ozdób naturalnych i plastikowych. Co najczęściej wybierają akwaryści?

Rola dekoracji w akwarium

Urządzenie wnętrza akwarium ma przede wszystkim funkcję estetyczną. Atrakcyjnie udekorowana przestrzeń doda uroku naszemu mieszkaniu i będzie stanowić ozdobę samą w sobie. Jednak nie jest to jedyna funkcja akwariowych dekoracji. Dzięki tworzeniu podwodnego świata, rybki mogą poczuć się bardziej jak w naturalnym środowisku, mają więcej miejsc do schronienia i czują się bezpieczniej. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń daje rybkom dodatkowe bodźce.

Drewno i korzenie

To jedne z najpopularniejszych ozdób stosowanych w akwarystyce. Mogą przybierać różne formy, co daje ciekawe efekty wizualne. Są dostępne w sklepach akwarystycznych, gdzie zostały odpowiednio spreparowane i przygotowane do leżenia w wodzie. Oczywiście, można przygotować drewno samodzielnie, należy jednak pamiętać o tym, że niektóre drzewa mogą wydzielać substancje szkodzące rybom. Zanim włożymy korzeń do akwarium trzeba także go wyczyścić i zabezpieczyć przez zanieczyszczaniem wody.

skalka-300x116
Dekoracyjna skałka akwariowa

Kamienie, skały

Skamieliny to budulec najtrwalszy, a zarazem oferujący najwięcej możliwości. Z kamieni można budować skały, groty, jaskinie lub wieże. Różne rodzaje kamienia pozwolą na urozmaicenie dna akwarium, zwłaszcza jeżeli możemy pozwolić sobie na zakup okruchów skalnych z innych części świata w ciekawych kolorach i kształtach. Rodzimą skałą, która będzie prezentować się bardzo atrakcyjnie w akwariach jest piaskowiec, który tworzy interesujące kształty.

Roślinność

Idealnym uzupełnieniem martwych naturalnych dekoracji są rośliny. W sklepach akwarystycznych znajdziemy wiele gatunków roślin, które nadają się do hodowli w akwariach. Należy pamiętać o tym, aby sadzone rośliny nie oddziaływały negatywnie na nasze ryby. Podczas dekorowania akwarium pamiętajmy o właściwej kompozycji rośliny powinny być ułożone od najwyższych na końcu (w tle) do najniższych, tak, aby nie zasłaniać widoku obserwującym życie rybek.

Ornamenty

Sztuczne ozdoby do akwariów nazywane są ornamentami. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu dekoracji: zamki, jaskinie, sztuczne rośliny czy zwierzęta podwodne. Nie da się ukryć, że te elementy są uwielbiane przez najmłodszych amatorów podwodnego świata. Jaskrawe kolory i ciekawe kształty sprawią, że akwarium będzie wyglądało bardzo atrakcyjnie. Dzięki ich użyciu w prosty sposób można stworzyć zupełnie inną rzeczywistość.