Jak jesienią skutecznie chronić rzepak przed szkodnikami?

Oprysk fungicydem w połączeniu z insektycydem to świetny sposób na ochronę upraw rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi i groźnymi szkodnikami. Zapewni im bezpieczeństwo jesienią. Zapewniają też dużo składników odżywczych, abyś mógł wyprodukować zdrowe nasiona lub olej w nadchodzących latach.

Jakie szkodniki atakują rzepak jesienią?

Kluczowym działaniem, które zapobiegnie zniszczeniu przez szkodniki Twoich jesiennych zbiorów rzepaku, jest systematyczna kontrola. Warto dodatkowo wystawić na polu żółte naczynia, aby nie przeoczyć potencjalnego nalotu i łatwo ocenić jego liczebność.

Ochrona rzepaku powinna obejmować m.in. pryszczarek kapustnik, który żeruje na liściach u podstawy lub w pobliżu łodygi. Jego oznaką są brązowe przebarwienia występujące wokół szyjki korzeniowej oraz ślady gnilne wewnątrz przeżartych tkanek zdrewniałych. Prowadzą w kierunku łodyg bądź gałęzi, gdzie przebywa podczas żerowania.

Chowacze mogą atakować pod koniec września i na początku października, kiedy to ich objawem są narośla na szyjce korzeniowej lub korzeniach głównych. Mogą przypominać infekcje kiły kapusty. W tym przypadku można jednak łatwo znaleźć puste przestrzenie. Szkodniki te pozostawiają również larwy po przekrojeniu — znak ostrzegawczy dla każdego rolnika.

Jesienne szkodniki, które mogą niszczyć uprawy to mszyce, pchełki i mączliki. Pierwsze dwa gatunki żywią się liśćmi, pozostawiając tylko ich górne nerwy. Podczas gdy ten ostatni powoduje ich więdnięcie lub nawet całkowite obumarcie.

Pachnica rzepakowa również stanowi problem dla właścicieli plantacji. Rolnicy muszą podjąć środki zapobiegawcze przeciwko temu typowi larw w ich dorosłym stadium, ponieważ żerują one intensywnie na wewnętrznej tkance cebuli.

Jak przeprowadzać zabiegi fungicydowe?

Zabiegi fungicydowe są istotnym elementem ochrony ogrodu przed chorobami. Młode rośliny są szczególnie podatne na te infekcje grzybicze, dlatego ważne jest, abyś pamiętał, gdy spryskujesz je środkiem do ochrony przed pleśnią i zarodkami. Zauważ, że większość środków zawiera również inne substancje chemiczne, które mają właściwości skracające. Zabiegi należy wykonywać w okresie, w którym na każdej łodydze wyrastają co najmniej cztery liści.

Aby zapewnić zdrowe plony, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy rośliny należy potraktować środkiem grzybobójczym. Rzepak jest jedną z wielu upraw, które silnie reagują na długość dnia (zjawisko znane jako fotoperiodyzm). Oznacza to, że potrzebny jest nie tylko optymalny termin wysiewu nasion, ale także czas na to, w jakiej fazie rozwoju są rośliny — to jednak zależy od pogody.