Żniwowanie w Skansenie – 25.VIII

zniwowanie-KWasilczyk

Żniwowanie w Skansenie

25 lipca 2021 r. , godz. 11:00-15:00

Pole żyta już srebrzy się przy wiatraku z Zygmuntowa w oczekiwaniu na nadchodzące żniwa. Niebawem pojawią się tu żniwiarze w lnianych strojach z kosami w dłoniach i ruszą do pracy, aby zebrać tegoroczny plon. W najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie będzie można zobaczyć jak wyglądał zbiór zbóż na przedwojennej wsi.

W niedzielę, 25 lipca 2021 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się doroczne Żniwowanie, które będzie próbą przywołania atmosfery pracy, ale także ogólnej radości jaka panowała podczas sprzętu zboża na przedwojennej lubelskiej wsi. Żniwiarze i podbieraczki przywdzieją lniane stroje i chwycą w dłonie ówczesne narzędzia pracy - sierpy i kosy. Nie zabraknie także pokazów koszenia zboża kosiarką konną, posiłku i odpoczynku pracujących. Tego dnia w chałupie z Żukowa będzie można przyjrzeć się wypiekowi podpłomyków dla żniwiarzy, a w stodole z Urzędowa tradycyjnej młocce zboża przy użyciu cepa. Wydarzeniu będzie towarzyszyła bogata historyczna narracja. Ponadto uzupełnieniem Żniwowania będzie komentarz na temat współczesnej ekologicznej uprawy roli, który poprowadzi p. Wojciech Kniaziuk z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli*.

Pokazy towarzyszące:

- wypiek podpłomyków dla żniwiarzy w chałupie z Żukowa w godz. 10:00-12:00,
- młocka zboża cepem w stodole z Urzędowa w godz. 12:00-12:50 i 14:00-15:00.

O godz. 16:00 w zabytkowym kościele z Matczyna zostanie odprawiona Msza święta.

Bilety: 18 zł (normalny), 9 zł (ulgowy). 

*Spotkanie z ekspertem jest realizowane w ramach projektu pn. „Ziołowa recepta. Ekoedukacja dzieci i młodzieży w Muzeum Wsi lubelskiej” dofinansowanego ze środków WFOŚiGW.