Sztuka wrażliwości | Autyzm – Warsztaty Kultury

grafika przedstawia zdjęcie ojca z kilkuletnią córką, którzy stoją na trawniku przy budynku. Dorosły ma białą koszulę i niebieskie dżinsy, stoi w rozkroku z rękami założonymi na siebie.  Dziewczynka ma ciepłą bluzę i dżinsowe spodnie, a na głowie czapkę. Ręce ma również założone "na siebie". Patrzy się na tatę, który odwzajemnia to spojrzenie. Na zdjęcie nałożone jest lekko niebieskie tło  i zlepeok kilku figur geometrycznych po jego prawej stronie.

Sztuka wrażliwości | Autyzm

Warsztaty Kultury

Dzieci w spektrum autyzmu będą mogły stworzyć pieska z gazet i ulepić z gliny morski świat, opiekunowie uszyją obciążeniową pelerynkę a ojcowie opowiedzą, co im się „pomerdało”. A wszystko to w czerwcowej Sztuce wrażliwości.

 

Sztuka wrażliwości | Sensoplastyka: gazetowe pieski

Podczas warsztatu plastycznego dzieci zrobią obrazki przedstawiające psy. Nie będą to jednak zwykłe pieski, gdyż do ich stworzenia zostaną wykorzystane stare gazety, które będziemy drzeć, wycinać oraz gnieść, a na koniec naklejać na papier.

Prowadzenie: Katarzyna Niedźwiadek

Kiedy: 13 czerwca, godz. 11.00

Gdzie: Patio Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7

Dla kogo: dla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 5-9 lat (dzieci przychodzą z dorosłym opiekunem)

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (małe grupy warsztatowe), obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

 

Sztuka Wrażliwości | Zabawy dotykowe: lepimy z gliny

Podczas spotkania dzieci będą mogły dać upust swojej niekontrolowanej ekspresji podczas spotkania z niezwykłą fakturą gliny. Celem zajęć jest stworzenie obrazu przedstawiającego świat zwierząt morskich.

Prowadzenie: Joanna Wolska, Pracownia Żywioły Ziemi

Kiedy: 20 czerwca, godz. 11.00

Gdzie: Patio Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7

Dla kogo: dla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 7-10 lat (dzieci przychodzą z dorosłym opiekunem)

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (małe grupy warsztatowe), obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sztuka Wrażliwości | Dieta odżywcza dla mózgu. Z czym to się je?

Czy to co jemy ma wpływ na nasze zachowanie? Podczas warsztatu dowiemy się jak powinna wyglądać dieta wyciszająca mózg oraz wzmagająca koncentrację uwagi oraz co jeść, aby uspokoić układ nerwowy. Na koniec wspólnie przygotujemy 3 proste, smaczne i zdrowe dania, które polubią nasze dzieci.

Prowadzenie: Monika Szewczak, dietetyk kliniczny, dietoterapeuta Centrum „Wybierz Zdrowie”

Kiedy: 12 czerwca, godz. 11.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, sala widowiskowa Grodzka 5a

Dla kogo: dla opiekunów osób w spektrum autyzmu 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sztuka Wrażliwości | Sensoryczne Przydasie: pelerynka obciążeniowa

Podczas spotkania uczestnicy uszyją z przyjemnych i naturalnych tkanin pelerynki obciążeniowe. Poprzez delikatny nacisk na ciało śpiącego dziecka pomogą stymulować układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Dzięki takiej pelerynce dziecko ma większą świadomość swojego ciała, co poprawia skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza uczucie lęku i niepewności. Warsztat ma na celu stworzenie przyjaznego sensorycznie środowiska dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Prowadzenie: Wioletta Stafińska, Inne FORMY

Kiedy: 19 czerwca, godz. 11.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, sala warsztatowa Grodzka 7

Dla kogo: dla opiekunów osób w spektrum autyzmu

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sztuka Wrażliwości | Autyzm Kobiet

Kolejne spotkanie online z cyklu Sztuka Wrażliwości; tym razem porozmawiamy na temat autyzmu kobiet, który często jest niediagnozowany lub diagnozowany bardzo późno. O swoim życiu w poczuciu dziwności i społecznego niedopasowania, o uldze związanej z poznaniem diagnozy, o autystycznym coming oucie opowiedzą trzy różnorodne kobiety, dzieląc się z nami swoim niezwykłym doświadczeniem.

Nasze gościnie:

Joanna Erbel – socjolożka, publicystka, działaczka społeczna, ekspertka ds. mieszkalnictwa Kamila Kwaczyńska – ratowniczka medyczna ZRM, fotografka

Maja Luxenberg zwana Pompą – galicyjska pieśniarka i performerka

Spotkanie poprowadzi: Kasia Chróścik z Fundacji Nie Tylko Autyzm

Kiedy: 16 czerwca, godz. 18.00

Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury

 

Sztuka Wrażliwości | Ojcostwo w autyzmie

Spotkanie z czterema wspaniałymi mężczyznami, którzy opowiedzą jak to jest być tatą autystycznego dziecka. Co się dzieje gdy pojawia się diagnoza? Czy coś się zmieniło w ich życiu prywatnym i zawodowym? Okazuje się, że jedni piszą, inni opowiadają i zakładają grupy wsparcia, a jeszcze innym wiele się pomerdało… Nasi ojcowie opowiedzą o swojej aktywności w mediach, a wszystko to w szczególnym dla wszystkich Ojców Dniu 🙂

Nasi goście:

Tomasz Popiel: z Fundacji Pomerdało mi się

Nikodem Sadłowski – autor bloga Rock Daddy, autor książek: „Słowo na A”  oraz „Topografia rozstania”

Krzysztof Tokarski – prowadzi kanał na Youtube „Asperger i życie z chorobą Aspergera” 

Prowadzenie: Maciej Wodziński, filozof badacz nt. postrzegania autyzmu w naszym społeczeństwie

Kiedy: 23 czerwca, godz. 18.00

Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury

W trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników wszystkie wydarzenia będą zorganizowane zgodnie z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami.